Specialistė patarė, ką daryti, kad vaikai valgytų daugiau vaisių ir daržovių

Vaisiai ir daržovės yra neatsiejami nuo sveikos mitybos. Kiekvienas suaugęs žino, kad daržo ir sodo gėrybės yra labai naudingos mūsų organizmui, tačiau kaip tai paaiškinti vaikams? Kartais tėvams gali atrodyti, kad daržovės – vaikams vienas iš nemėgstamiausių produktų, tačiau, pasak mitybos specialistės Vaidos Kurpienės, tai tėra mitas. Mažieji šiuos vitaminų šaltinius pamėgs, jei tinkamai suderinsite visos dienos meniu, pasiūlysite vaikams skirtingų vaisių ir daržovių. Pastaruoju metu parduotuvėse šių produktų asortimentas – itin gausus.

Vaisių, uogų ir daržovių – daugiau nei 300 rūšių

„Pirkėjai mūsų parduotuvėse daržoves, vaisius bei uogas gali rinktis iš itin plataus asortimento. Šiuo metu galima rasti net apie 300 jų rūšių – nuo skirtingo skonio pomidorų iki egzotiškojo geltonojo kertuočio.

Pardavimų duomenys rodo, kad pirkėjai per aštuonis šių metų mėnesius, lyginant su tokiu pačiu laikotarpiu pernai, dažniau rinkosi ir atrado įvairias uogas (82 proc.), egzotinius vaisius (72 proc.), obuolius (33 proc.), agurkus (10 proc.) bei kitus vaisius ir daržoves“, – pirkėjų pasirinkimus įvardija „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

  1. Kurpienė priduria, kad vaikams svarbi ne tik skonių įvairovė, bet ir maisto produktų spalvos, formos.

„Estetika ir patiekimas yra svarbiausi kriterijai, į kuriuos atsižvelgdamas vaikas renkasi, kokį maistą valgyti. Vaikams geriau pasiūlyti mažesnio dydžio vaisius, nes jų nereikia pjaustyti. Supjaustyti vaisiai dienai bėgant keičia savo spalvą, išvaizdą ar net kvapą, o tai gali nulemti, kad vaikas galiausiai vaisių ar daržovių atsisakys“, – sako mitybos specialistė.

Vaikas tikrai suvalgys reikiamą ir rekomenduojamą dienos vaisių ir daržovių normą, jeigu juos pasiūlysite skirtingomis porcijomis skirtingų valgymų metu.

„Vaikams daržoves bei vaisius reikėtų valgyti 5 kartus per dieną. Taigi ne tik pagrindinių valgymų metu, bet ir užkandžiaujant. Tokiu būdu vaikas per dieną gaus jam reikalingą antioksidantų, įvairių maistinių medžiagų, skaidulų kiekį. Šios medžiagos yra būtinos augimui“, – teigia dietistė.

Tinkamiausias paros laikas vaisiams – rytas

  1. Kurpienė pastebi, kad daržoves ryte vaikai valgo nenoriai, todėl pusryčiams verta jiems pasiūlyti vaisių, kurie dienos pradžioje puikiai tiks dėl juose esančių natūralių cukrų.

„Vaisiai ryte padeda pabusti, suteikia energijos, skysčių bei medžiagų, stiprinančių imunitetą. Pavyzdžiui, Vitamino C, betakarotenų (Vitamino A) bei kitų antioksidantų. Net jeigu vaikas pusryčius valgo darželyje ar mokykloje, rekomenduoju pusryčių ritualą pradėti dar namuose – stabtelėti kelioms minutėms, prisėsti prie stalo ir suvalgyti vaisių ar uogų porciją. Tai padės ugdyti įprotį valgyti pusryčius. Kokie jie bus, padiktuos sezoniškumas. Rudenį gėrybių sezonas keičiasi labai greitai, jų asortimentas yra labai platus – lentynose gausu tiek lietuviškų, tiek atvežtinių uogų bei vaisių“, – pataria dietistė.