Projektas „Kultūros lauko plėtra virtualioje erdvėje“

Raseinių rajono kultūros centras nuo 2020 metų rugpjūčio antros pusės iki šių metų pabaigos vykdė projektą, skirtą kultūros lauko plėtrai virtualioje erdvėje.

POKYČIAI LIETUVOS KULTŪROS LAUKE

Šio projekto vadovas Arūnas Kazlauskas pastebi, kad  pastaruoju metu Lietuvos kultūros lauke matyti gana ryškūs kultūros proceso pokyčiai. Kultūros vartotojo pozicija kinta ir dažnai jo nebetenkina pasyvaus „stebėtojo” vaidmuo. Šiais laikais aktyvus miesto ar regiono bendruomenės narys nori ir sugeba aktyviai dalyvauti kultūros procesuose, tiesiogiai prisidėdamas prie jų kaitos.

Raseinių rajono kultūros centras, atsižvelgdamas į šias kultūrinės raidos tendencijas, vis didėjančią socialinių medijų įtaką, projektu „Kultūros lauko plėtra virtualioje erdvėje” įgyvendino naują savo veiklos etapą, atitinkantį susiklosčiusią situaciją, kurią apibrėžia vis didėjanti medijų įtaka ir tam tikri veiklos apribojimai karantino laikotarpiu.

PROFESIONALŲ PAGALBA IR ĮRANGA PROJEKTO ĮGYVENDINIMUI               

Projekto metu Raseinių rajono kultūros centro projektų vadovas Arūnas Kazlauskas ir kūrybinė grupė (Jolanta Šimaitienė, Vilius Stankevičius, Laimona Liauškienė, Renata Lauraitytė) į savo veiklas sėkmingai pritraukė savo srities profesionalų (atlikėjų, kūrėjų), kurie padėjo rajono gyventojams ir svečiams pažvelgti į kultūrą kitaip bei ją perkelti į virtualią erdvę.

Pasitelkiant projekto partnerius: Kauno filharmoniją, Šeiko šokio teatrą, Klaipėdos jaunimo teatrą, Raseinių rajono kultūros centras vykdė veiklas, apimančias skirtingas kūrybos sritis. Visoms idėjoms įgyvendinti buvo numatytos lėšos bent minimalios įrangos įsigijimui, siekiant kokybiškesnio ir aiškesnio turinio, o prie viso to dar prisidėjo ir pagrindinis projekto partneris – IĮ „Rastelevizija“. Šio partnerio dėka veiklos tapo prieinamos ir įdomios labai plačiai auditorijai ne tik lokalioje vieno rajono aplinkoje, bet ir už jos ribų.

RYŠYS SU AUDITORIJA

Raseinių rajono kultūros centro darbuotojai, siekdami įgyvendinti projektą kuo kokybiškiau ir pateikti žiūrovams kuo įdomesnį bei daugiau aprėpiantį turinį, buvo nusimatę vykdyti informacinius, edukacinius renginius, pristatyti kultūrinę veiklą rajone.

To siekdami projekto įgyvendintojai rengė tiesiogines transliacijas, kūrė patrauklius ir informatyvius įrašus socialiniuose tinkluose bei siekė sukurti ryšį tarp auditorijos ir projektą įgyvendinančios komandos. Kiekvienas žiūrovas turėjo galimybę tiesiogiai prisidėti prie programos veiklų, išsakyti savo nuomonę ir pateikti savo pasiūlymus, tapti projekto dalyviu. Ši alternatyva leido kiekvienam rajono gyventojui ar lankytojui pamatyti kultūrinės veiklos užkulisius ir patirti naujos, įdomios patirties.

PROJEKTO ĮGYVENDIMIMAS

Nuo pat pirmosios projekto įgyvendinimo dienos buvo pradėta aktyvi reklamos sklaida socialinėje erdvėje ir buvo stengiamasi kurti itin glaudų ryšį su stebinčia auditorija. Raseinių rajono kultūros centro „Facebook“ puslapyje viso projekto metu buvo dalinamasi aktualia informacija apie artėjančius renginius, skelbiami vaizdo įrašai, viešinami reklaminiai renginių skelbimai ir trumpi veiklų pristatymai.

Be aktyvios reklamos socialinėje erdvėje Raseinių rajono kultūros centras, reaguodamas į šalyje susiklosčiusią situaciją, atsižvelgdamas į karantino ribojimus, saugodamas kraštiečių sveikatą, rengė tiesiogines renginių transliacijas „YouTube“ ir „Facebook“ platformose, taip suteikdamas galimybę žiūrovams, neišeinant iš namų, saugiai stebėti renginius ir įvairius pasirodymus. Projekto metu Raseinių miesto šventė „Rudens bendrystės sodas“, Geriausio 2019 m. Lietuvos mėgėjų meno kolektyvo ir vadovo apdovanojimo „Aukso paukštė“ įteikimo ceremonija RRKC mišriam chorui „Šatrija“, (vad. Gražvydas Jegnoras) Raseinių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų  bažnyčioje,  Kryžkalnyje vykusi paminklo Lietuvos partizanams atidengimo ceremonija, Kalėdinės miesto eglės įžiebimo šventė buvo perkelta į virtualią erdvę ir tiesioginių transliacijų metu žiūrovai galėjo stebėti visus šventės metu vykusius pasirodymus ir programas, taip apsaugant savo bei kitų sveikatą. Taip pat žiūrovai turėjo galimybę pamatyti Kauno styginių kvarteto muzikinę – edukacinę programą „Nuo renesanso iki šių dienų“, Šeiko teatro spektaklį „Baltoji lopšinė“, Klaipėdos jaunimo teatro spektaklį – koncertą  „Graži ir ta galinga“.

Vainikuojant projekto veiklas, sumanytojai paskelbė apie pokalbių laidų ciklą „Kultūra gyva tik su Jumis“. Šios idėjos įgyvendinimo metu kalbinami su kultūra susiję asmenys, kurie dalijasi savo patirtimi, istorijomis, kviečia visus prisijungti ir domėtis rajono kultūrine veikla. Ši veikla suteikia galimybę žiūrovams iš arčiau pažinti įdomius asmenis ir sužinoti kultūros ar kitų sričių subtilybes.

Visi svarbūs rajonui ar su kultūrine veikla susiję renginiai projekto metu buvo transliuojami Raseinių rajono kultūros centro „Facebook“ puslapyje. Svarbūs pranešimai, skelbimai ar įvykiai, skelbiami socialinėje erdvėje, suteikė galimybę kraštiečiams labiau įsitraukti į kultūrines rajono veiklas ir aktyviau dalyvauti renginiuose, kurie talpinami virtualioje erdvėje. Toks projektas atvėrė galimybę ne tik sudominti didesnę dalį auditorijos, tačiau ir pastebėti renginius tiems, kurie, galbūt, ne visada turi galimybę sudalyvauti juose gyvai. Toks Raseinių rajono kultūros centro projektas atvėrė naujas perspektyvas ir paliko itin palankius bei dėkingus žiūrovų atsiliepimus.

Teksto autorė: Vilniaus universiteto Kūrybos komunikacijos studentė Sandra Šadulskytė