Gimdyti girtus vaikus įstatymai nedraudžia

Kai neseniai mūsų rajone viešėjo Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis, jam, lankantis Raseinių vaikų globos namuose, buvo atkreiptas jo dėmesys į… girtus gimusius vaikus. Mediciniškai tai vadinama alkoholiniu vaisiaus sindromu. Panašu, premjerui tai nebuvo jokia naujiena ir eilinį kartą tapo akivaizdu, kad niekas tuo klausimu nebus daroma, nors šiuo metu Seimą yra užėmę blaivininkai, prieš kuriuos net pats Valančius nublanktų.

Girtų tėvų girtas naujagimis Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjai Reginai Klevinskienei girti gimę vaikai nėra jokia naujiena. Veikiau tai – kone jos darbo kasdienybė, kai klykiančio naujagimio net ištisom parom nepavyksta nuraminti vien todėl, kad jo organizmas nebegauna alkoholio. Todėl ji, nebeapsikentusi dėl tuo klausimu vis aštrėjančios situacijos, kreipėsi Į apygardos prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai padarytos nusikalstamos veikos vieno naujagimio atžvilgiu. R. Klevinskienė savo prašymą grindė turimais dokumentais: seniūno raštais, kad naujagimio moti na visą nėštumo laikotarpį girtuokliavo, kad besilaukdama vaikelio buvo girta atvežta į ligoninę. Pridėjo artimųjų, kitų šeimos narių liudijimus apie neatsakingai ir kūdikiui žalingai besielgusią moterį. Moteris girta buvo atvežta gimdyti ir vos pagimdžiusi gebėjo vėl prisiliuobti ir t. t.

Medikai naujagimiui eilinį kartą nustatė alkoholinį vaisiaus sindromą, o vedėja R. Klevinskienė, vis dar vildamasis, kad tokius dalykus reikia kažkaip tramdyti , kreipėsi į prokuratūrą.

Alkoholį vartoti nedraudžiama

Vedėja neslepia, kad džiaugsmingų naujienų iš prokuratūros ji nesitikėjo, tačiau gautas atsakymas ją vis tik pribloškė. Pareigūnas, priminęs, kad baudžiamaisiais įstatymais saugoma vertybė – žmogaus sveikata, kad žmogaus sveikata įstatymu yra „saugoma nuo neleistino poveikio, kuris esant tyčiai pasireiškia objektyviais veiksmais – mušimu, smurtavimu, kitokiais tyčiniais veiksmais“, toliau postringavo, kad įstatymiškai žmogumi tampama tik gimus, „nuo pirmo savarankiško įkvėpimo, o baudžiamieji įstatymai nenumato nusikaltimo sudėčių, kuriomis būtų saugomas negimęs vaikas. (…) Nėščiai moteriai net nekeliama atsakomybė, jei ji atlieka negimusiam vaikui (vaisiui) tam tikrą poveikį (fizinį ar medikamentinį. (…) Taip pat įstatymais nėra draudžiama nėštumo metu vartoti alkoholį, nėra įpareigojama susilaikyti nuo kitų veiksmų, kurie gali daryti žalingą poveikį negimusiam vaikui (vaisiui), sukelti tam tikrus negimusio vaiko pakitimus“ ir t. t.

„Tai tuomet apie kokių abortų draudimą mes diskutuojame net Seimo lygmenyje? Kodėl yra „kriminalinio aborto“ sąvoka, jei ten nėra nei žmogus, nei kokios kitos įstatymo saugomos būtybės, jei jo tiesiog nėra?“ – gal tik retoriškai klausia R. Klevinskienė.

Bauginanti statistika

Manoma, kad vien pernai Lietuvoje gimė per 1542 kūdikių, turinčių vaisiaus alkoholinio sindromo sukeltų sutrikimų. Dar baisiau skamba, kai konstatuojama, kad kūdikiai gimsta tiesiog girti . Jie jau gimsta alkoholikai, kadangi visą nėštumo laikotarpį vaisius buvo girdomas. Dažniausiai tokie kūdikiai ir pradedami tėvams esant nesvarumo būklėj.

Dėl nėštumo metu vartoto alkoholio poveikio atsiranda pačių įvairiausių vaisiaus pažeidimų: augimo atsilikimas, centrinės nervų sistemos funkcijų sutrikimai, veido, galvos, griaučių ir kitokios anomalijos. Nors mokslininkai seniai įrodė, kad moteriai nėštumo laikotarpiu pavojingas bet koks alkoholio kiekis – dėl to gimsta girti ar su ryškiu alkoholiniu sindromu vaikai, tačiau į alkoholį įnikusios moterys jokių perspėjimų nepaiso, o ir apsigimusių vaikų auginti neketi na. Šią pareigą jos mielai perleidžia valstybei. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų duomenimis, mūsų šalies kūdikių namuose net 40 proc. vaikų kenčia nuo vaisiaus alkoholinio sindromo sukeltų sutrikimų.

Diagnozuoti nėra sunku

Alkoholinis vaisiaus sindromas, pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų, yra toks dažnas, kad jis jau skirstomas į keletą grupių: išvaizdos, fizinius, augimo, protinius, socialinius ir elgesio požymius. Sergantieji alkoholiniu vaisiaus sindromu turi specifinės išvaizdos veidą: maža galva, išsilyginęs griovelis tarp nosies ir lūpų, plona viršuti nė lūpa, trumpa, riesta nosis, užkritę akių vokai, mažos akys, esančios arti viena kitos, odos raukšlės šalia vidinių akių kampų (epikantai).

Fiziniams simptomams priklauso: sąnarių, galūnių ir pirštų deformacijos, regos ir klausos sutrikimai, širdies ydos bei inkstų ligos. Tokie naujagimiai gimsta mažo svorio, šių vaikų augimas būna lėtas ir jie užauga mažesnio ūgio. Šių vaikų protiniai ir mokymosi gebėjimai dažniausiai yra sutrikę: jų intelekto koeficientas yra žemesnis nei vidutinis, jie sunkiai sukaupia dėmesį, o atminti s dažniausiai būna prasta. Jie dažnai patiria sunkumų, kai reikia pagrįsti savo minti s, apdoroti informaciją, spręsti problemas, kritiškai vertinti dalykus, numatyti veiksmų pasekmes.

Alkoholinio vaisiaus sindromo paliesti žmonės dažniausiai būna hiperaktyvūs, impulsyvūs, jų nuotaika greitai keičiasi, jie turi prastus socialinius įgūdžius, sunkiai sutaria su aplinkiniais, vargiai prisitaiko prie aplinkos, nemoka planuoti ir kt. Sunkesniais atvejais pasitaiko ne tik širdies, lyties organų ar inkstų vystymosi sutrikimų, bet ir smegenų pakenkimų.

Amžinai pasmerkti

„Šiurpiausia yra tai, kad vaikų, paženklintų alkoholiniu vaisiaus sindromu, išgijimas yra neįmanomas. Tiesa, kai kuriuos fizinius defektus šiandienos medicina jau geba pašalinti , tai atlieka operacijų būdu, tačiau nėra tokių vaistų, kurie ištaisytų vystymosi atsilikimą, kurie pakeistų alkoholio pažeistas smegenis. Kiekvienas tokios ligos atvejis yra tarsi žmogiškoji tragedija, kuri vis tik gali būti užkirsta. Ji netgi privalo būti užkirsta. To vildamasi aš ir rašiau pareiškimą prokuratūrai, puikiai žinodama, kokie yra įstatymai tuo klausimu. Bet ar įstatymai yra šventa karvė, kurios, kad ir ne vietoje išsidrėbusios, negalima pajudinti? Ar viena rimčiausių valstybės institucijų, gal net kasdien susidurianti su alkoholinio vaisiaus sindromo pasekmėmis, neturėtų kreipti s į įstatymų leidėjus, ar jie neturėtų inicijuoti įstatymo pataisas, numatančias atsakomybę už piktybišką vaisiaus, būsimo žmogaus žalojimą? Netgi tokios institucijos gali tenkintis tik bausdamos šitaip sužalotus žmones, bet ničnieko nedarydamos, kad jie negimtų paženklinti alkoholiniu vaisiaus sindromu, negimtų jau suluošinti ?“ – sako vedėja Regina Klevinskienė.

Jie veisis ir dauginsis

Nelaimei, alkoholiniu vaisiaus sindromu paženklintųjų problema tik didės. Tie nelaimingi kūdikiai užaugs. Ir vien tos bėdos, kad jiems yra ir bus labai sunku pritapti visuomenėje, nebeužteks. Jie patys „gamins“ vaikus ir vėl augs nauja nelaimėlių karta. Visuomenė vėl burnos, kad nebepajėgia išlaikyti tokios minios pašalpininkų, o prokurorai jiems taikys dabar turimus įstatymų straipsnius už įvairius jų nusižengimus… O gal metas įstatymais stabdyti girtų vaikų gimimą ir problemos pačios ims trauktis?

Šaltinis: http://www.musuraseiniams.lt