Ekspertė pataria: dirbant iš namų tinkami užkandžiai padeda išlikti žvaliems

Karantinas daugeliui pakeitė kasdienę rutiną, o daugiau laiko praleidžiant namuose, dažniau kyla pagunda kulniuoti į virtuvę ir varstyti šaldytuvą. Maisto gamybos ekspertė pažymi, kad jei užkandžiai yra sveiki, jie gali tinkamai papildyti dienos racioną, tačiau derėtų iš anksto apgalvoti ir suplanuoti, kaip laikytis subalansuotos mitybos taisyklių. 

„Būdami namuose mažiau judame, neretai pasikeičia ir mityba. Todėl verta pagalvoti, kaip šie pokyčiai veikia mūsų savijautą. Kaip žinome, didelę įtaką organizmo būklei, gerai savijautai ir nuotaikai daro būtent maistas. Išlaikydami subalansuotos mitybos principus jausimės žvalesni ir turėsime stipresnį imunitetą“, – teigia prekybos tinklo „Maxima“ Maisto gamybos departamento direktorė Brigita Baratinskaitė.

Sudaryti sveikos mitybos planą galima be ypatingų pastangų, o kasdieniams užkandžiams pasigaminti reikės paprastų produktų.

Prekybos tinklas „Maxima“ ragina karantino metu planuoti savo mitybos racioną, apsipirkti į parduotuvę eiti kuo rečiau ir iš anksto apgalvojus, kokius produktus rinksitės ir kas iš jų bus gaminama. Lankantis parduotuvėse gyventojų prašoma elgtis atsakingai ir laikytis visų saugumo rekomendacijų

Užkandžiai pirmai dienos pusei

„Mitybos specialistai pusryčiams rekomenduoja rinktis lėtųjų angliavandenių turintį maistą – košes, sumuštinius su duona, pietums – mėsos, daržovių, makaronų patiekalus, o vakarienei – lengvesnį maistą – salotas, varškę. Užkandžiai turėtų būti sveiki, o geriausia juos pasiruošti iš anksto net ir kelioms dienoms – taip sutaupysite laiko, valgysite sveikai ir mažiau spontaniškai bus varstomos šaldytuvo durelės“, – sako B. Baratinskaitė, „Maximos“ Maisto gamybos departamento direktorė.

Ryte užkandžiams geriausiai tinka vaisiai – obuoliai, kriaušės, mangai ar bananai. Vaisiai savo sudėtyje turi daug cukraus, kuris suteiks energijos ir bus lengviau sulaukti pietų. Vaisiai yra gausus skaidulų, antioksidantų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Dėl savo sudėtyje esančios fruktozės daug vaisių yra kaloringi, todėl jie labiausiai ir tinka pirmoje dienos pusėje.

Priešpiečiams puikiai tiks granola, kurios pagrindą sudaro avižiniai dribsniai, džiovinti vaisiai, sėklos ir riešutai. Tai itin sotus ir maistingas užkandis, kurį nesudėtingai galima pasigaminti namuose. Granolos sudėtį galima varijuoti keičiant mėgstamus ingredientus, svarbu išlaikyti avižų ir priedų proporcingumą. Bendrą kiekį taip pat lengva koreguoti, tereikia atitinkamai pakeisti visų ingredientų kiekį.

Granolos receptas

Reikės: 5 stiklinių nesmulkintų avižinių dribsnių (greito paruošimo netinka), 1 stiklinės mėgstamų kapotų riešutų (lazdyno, anakardžių, graikinių), 2,5 stiklinės mėgstamų sėklų (saulėgrąžų, moliūgų, sezamo), 1 stiklinės kokosų drožlių, 0,5 stiklinės linų sėmenų, 1 stiklinės kokosų arba kito bekvapio aliejaus, 1 stiklinės medaus, po žiupsnelį druskos, cinamono ir maltų gvazdikėlių. Vietoje dalies riešutų, galima naudoti mėgstamus džiovintus vaisius, o vengiantiems saldumynų – dėti mažiau medaus.

Paruošimas: Sumaišyti avižinius dribsnius, riešutus ir sėklas. Į puodą supilti medų, aliejų ir prieskonius, pakaitinti kol pasidarys sirupas. Svarbu dažnai pamaišyti ir neužvirti. Sirupą užpilti ant sausų produktų ir išmaišyti. Gautą masę paskleisti ant kepimo popieriumi padengtos skardos. Kepti iki 170 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių. Kad lygiai apskrustų, reikia kas kažkiek laiko pamaišyti. Tikslus kepimo laikas priklauso nuo sluoksnio storio ir galutinio granolos kiekio.

Kad po pietų nepritrūktų energijos

„Dažnai antroje dienos pusėje ima stigti energijos, kyla noras pasnausti arba žūt būt suvalgyti ką nors saldaus. Kad po pietų nepritrūktumėte energijos ir užtektų jėgų darbo dienai pabaigti, rinkitės energijos teikiančius užkandžius – riešutus, šviežias daržoves su humuso užtepėle arba gvakamole, ar paprasčiausius skrudintus avinžirnius“, – dalijasi „Maximos“ atstovė.

Gvakamolės receptas

Reikės: 1 arba 2 avodakų (priklausomai nuo to, kokiam žmonių kiekiui bus gaminama), 1 pomidoro, 1 nedidelio raudonojo svogūno, žiupsnelio druskos ir maltų juodųjų pipirų, šiek tiek citrinos sulčių, šakelės šviežios kalendros arba petražolių, pusės aitriosios paprikos.

Avokado minkštimą sutrinti šakute, smulkiai supjaustyti pomidorą, raudonąjį svogūną, aitriąją papriką ir kalendrą arba petražoles. Viską įmaišyti į avokado masę. Paruoštą gvakamolę pagardinti citrinos sultimis, druska ir pipirais.

„Gvakamolė puikiai tiks skanaujant su šviežių daržovių juostelėmis – morkomis, paprika, agurku. Taip pat galima tepti ant duonos arba skanauti su tortilijomis. Todėl pasigaminę šią užtepėlę, priedus pasirinkite pagal tuo metu turimus“, – pataria B. Baratinskaitė.

Avinžirnių užkandis

Reikės: 350 g virtų avinžirnių, 1 šaukšto aliejaus ir mėgstamų prieskonių.

Avinžirnius galima rinktis parduodamus skardinėse arba virti patiems. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nutarus virti patiems, juos reikės paruošti iš vakaro – avinžirniai turi būti mirkomi per naktį. Turimus avinžirnius nuplauti ir nusausinti, sudėti ant kepimui skirtos skardos ir kepti apie 15 min. vidutinio karštumo orkaitėje. Tuomet ištraukti, apibarstyti prieskonių mišinių, apšlakstyti aliejumi ir dėti kepti dar 15 minučių. Norintys, kad avinžirniai būtų kuo traškesni, turėtų neskubėti jų ištraukti iš orkaitės, o palikti dar kuriam laikui.