Bibliotekoje įgyvendintas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2020“

Projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2020“ – septintus metus Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje organizuojamas edukacinių renginių ciklas, skirtas jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams. XXI amžius dažnai vadinamas vizualumo amžiumi, vis labiau auga dėmesys vaizdui vaikų knygos ir leidybos procesuose. Iliustracijos, jų pateikimas, knygos dizainas ir grafiniai sprendimai aktualūs kaip niekad anksčiau ir daro didelę įtaką jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikų skaitybai. Todėl šio projekto tikslas – patrauklia edukacine veikla skatinti skaitymą, supažindinti jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikus su knyga kaip meno kūriniu, kuriame turi derėti tekstas ir iliustracija, pristatyti dabartinių knygų formų įvairovę, grafinius sprendimus, dizainą, ugdyti vaikų fantaziją ir kūrybiškumą. Siekiant įgyvendinti šiuos tikslus buvo suorganizuotas vienuolikos edukacinių renginių ciklas, kuriuos pradinių klasių mokiniams pravedė 11 profesionalių menininkų – vaikų rašytojų ir vaikiškų knygų iliustruotojų, dailininkų.

Susitikimų su vaikais ciklą kovo 6 dieną pradėjo vaikų rašytojas Tomas Dirgėla ir dailininkė Inga Dagilė. Svečiai Šaltinio progimnazijos moksleiviams pravedė du edukacinius užsiėmimus „Trumpų istorijų kūrimas su rašytoju Tomu Dirgėla ir dailininke Inga Dagile“. Iš pradžių buvo pristatyta knyga „Mano tėtis rašo knygą“. Po to kiekvienas dalyvis gavo rinkinį knygos iliustracijų, iš kurių galėjo sukurti iliustruotą originalią savo istoriją. Tą pačią dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje buvo atidaryta Raseinių rajono kultūros centro dailės studijos mokinių iliustracijų paroda „Metų knyga 2019“. 2020 metų pradžioje vaikams buvo pristatytos 5 „Metų knygos 2019“ rinkimuose dalyvaujančios vaikiškos knygelės. Jas dailės studijos lankytojai skaitė, aptarinėjo ir, vadovaujami studijos vadovės Dalios Rapalytės, kūrė iliustracijas. Prasidėjus karantinui paroda buvo perkelta į virtualią erdvę. Ją galima pamatyti šiuo metu adresu: https://www.raseiniai.rvb.lt/news/1085/103/Vaiku-iliustraciju-paroda-Metu-knyga-2019/ .

Vasarą Raseinių rajone lankėsi vaikų rašytojas Benas Bėrantas ir dailininkė Vilija Kvieskaitė. Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje jie susitiko su VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro lankytojais, Butkiškės filiale bendravo su bibliotekos mažaisiais skaitytojais ir jų tėveliais. Svečiai pravedė edukacinius užsiėmimus „Baubai knygų lentynoje“, jų metu mokė pasigaminti baimes atbaidančius žibintus, pristatė knygą „Baubobaimė“, kalbėjosi su klausytojais apie įvairias baimes ir jų įveikimo būdus.

Prasidėjus naujiems mokslo metams dėl karantino edukacinius renginius teko perkelti į virtualią erdvę. Rugsėjo mėnesį įvyko virtualus Raseinių Šaltinio progimnazijos pradinių klasių mokinių susitikimas su knygos „Sibiro haiku“ kūrėjomis – rašytoja Jurga Vile ir dailininke Lina Itagaki. Knygos autorės pakvietė vaikus sudalyvauti kūrybinėse atminties dirbtuvėse „Su lagaminu į Mėnulį ir toliau“. Pagrindinė dirbtuvių užduotis – susikrauti reikalingiausius daiktus kelionei į nežinia kur ir nežinia kuriam laikui. Vaikai gamino voką – „lagaminą“, į kurį dėjosi ne tik tai, kas gyvybiškai reikalinga tokioje kelionėje: batus, paltus, kepures, duoną ir kitus praktiškus daiktus. Jie „pasiėmė“ ir tai, kas brangu širdžiai – nuotraukas, mylimiausius žaislus, knygas, spalvotus pieštukus. Spalio mėnesį virtualų edukacinį užsiėmimą „Spalvoti paukščiai popieriniais sparnais“ moksleiviams pravedė meno terapeutė, dailininkė, knygų iliustruotoja Ieva Babilaitė. Pagrindinė užduotis buvo iš spalvoto popieriaus juostelių, skiautelių sukurti paukštį, suteikti jam vardą, o vėliau sugalvoti šiam savo personažui kokią nors istoriją. Lapkričio mėnesį įvyko nuotolinis susitikimas su rašytoju Virgiu Šidlausku. Rašytojas pristatė savo knygas, piešė jų personažus, grojo gitara, dainavo, vaizdingai skaitė knygų ištraukas. Pasakodamas apie knygų veikėjus, jų charakterių kūrimą, į kūrybinį procesą išradingai įtraukė ir vaikus, skatindamas kartu su juo piešti, kurti naujus knygų siužetų vingius. Gruodžio mėnesį Raseinių Šaltinio progimnazijos ir Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijos pradinių klasių mokiniai dalyvavo nuotoliniuose edukaciniuose užsiėmimuose „Gyvūnai ir jų fotografavimas“, kuriuos pravedė ornitologas, gamtos fotografas Marius Čepulis. Demonstruodamas įspūdingas gyvūnų nuotraukas Marius Čepulis pasakojo apie ypatingą gamtos objektų fotografavimo specifiką. Svečias pateikė klausytojams daug dar negirdėtų faktų apie Lietuvos fauną, atsakė į gausius klausimus.

Projekto vykdymo metu profesionalių dailininkų ir rašytojų vedami užsiėmimai supažindino vaikus su naujausia jiems skirta literatūra „iš pirmų rankų“. Knygų autorių išradingai pateikiama informacija skatino mokinius domėtis knygomis, jų iliustracijomis ir patiems dalyvauti kūrybos procese. Į renginius buvo kviečiami projekto partnerių Raseinių Šaltinio progimnazijos moksleiviai ir Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro lankytojai. Edukacinėse veiklose dalyvavo Raseinių kultūros centro dailės studijos lankytojai ir jų vadovė Dalia Rapalytė, Meno studijos – galerijos vadovė, dailės mokytoja Donvina Dambrauskaitė. Dėmesys skiriamas ir kaimo vietovėse gyvenančių vaikų kultūriniams poreikiams tenkinti. 2020 metų projekto veiklose dalyvavo Butkiškės filialo jaunieji skaitytojai, Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijos moksleiviai. Iš viso renginiuose dalyvavo 513 asmenų, 461 iš jų – vaikai. Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kultūros ministerija ir Raseinių rajono savivaldybė.

Gudeikytė Jolanta, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja