Žiniomis, kaip gaminti ir maitintis sveikai, dalinsis specialistai

Sveikos mitybos principai, lėtinių neinfekcinių ligų, susijusių su mityba, prevencija, maisto alergijos, atskirų produktų netoleravimas, sveikatai palankaus maisto gaminimas – tai tik dalis temų, apie kurias bus kalbama sveikai mitybai ugdyti skirtuose mokymuose. Juose žinių galės semtis tėvai, pedagogai, ugdymo įstaigų virėjai ir kiti už vaikų mitybą atsakingi specialistai.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, mokantis sveikos mitybos bei tinkamo ir sveikatai palankaus maisto pasirinkimo, vaikams labai svarbu patikimos žinios ir suaugusiųjų pavyzdys. Todėl šie mokymai pirmiausia ir bus skirti tėvams, mokytojams, virėjams, dirbantiems darželiuose ir mokyklose bei savivaldybių darbuotojams, kurie organizuoja maisto pirkimus ugdymo įstaigoms. Jie, įgiję trūkstamų žinių, galės geriau pasirūpinti mažųjų mityba.

„Informacijos apie sveiką gyvenimo būdą, sveiką mitybą tikrai daug ir įvairios. Tačiau, ar visada ji tiksli, paremta profesionaliomis žiniomis ir neklaidinanti – veikiausiai ne. Todėl šiais mokymais bus siekiama, kad didžiausią įtaką formuojant vaikų mitybos įpročius turintys suaugusieji tiesiai iš specialistų lūpų gautų tikslią, aiškią, išsamią teorinę informaciją bei įgytų praktinių įgūdžių. Ši investicija į žinias dabar, tikimasi, ateityje užtikrins solidžias palūkanas – sveikesnę kartą“, – sako ministras A. Veryga.

Mokymai, finansuojami Europos Sąjungos (ES) fondų lėšomis, bus vykdomi 23-ose Lietuvos savivaldybėse, pasirinktose pagal mirtingumo dėl kraujotakos sistemos ligų rodiklius. Kokia bus mokymų programa, turinys – apibrėžta sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintame mokymų organizavimo tvarkos apraše.

Mokymų metu bus organizuojami tiek teoriniai, tiek praktiniai užsiėmimai. Dalyviai įgis žinių apie maisto produktų etikečių ženklinimą, turės galimybę dalyvauti praktiniame sveikatai palankaus maisto gaminimo procese, degustuoti ir vertinti pagamintus patiekalus. Esant galimybėms, mokymų metu bus dalijami lankstinukai, plakatai ar kita medžiaga apie sveiką mitybą ir sveikatai palankaus maisto gaminimo būdus ir pan.

Tvarkoje taip pat nustatyti aukšti profesiniai reikalavimai mokymus vesiantiems specialistams. Mokymus ves  gydytojai dietologai arba dietistai, turintys ne mažesnę kaip 3 metų darbo pagal įgytą kvalifikaciją patirtį. Taip pat žiniomis su gyventojais ir maitinimo profesionalais galės dalintis specialistai, turintys aukštąjį sveikatos mokslų studijų krypties grupės medicinos, visuomenės sveikatos ar mitybos studijų krypties išsilavinimą ir reikalingą patirtį. Numatyta, kad mokymus galės vesti ir virėjai, kulinarai ar ugdymo įstaigų maisto gaminimo technologijų pedagogai, turintys ne mažesnę kaip 3 metų darbo pagal įgytą kvalifikaciją ir / arba maisto gaminimo mokymų patirtį.

Projektą ateinančius dvejus metus įgyvendins Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras. Jam skirta 772 tūkst. eurų, mokymo paslaugos bus perkamos viešųjų pirkimų būdu.  

Aprašą galite rasti čia.

 

SAM Spaudos tarnyba