Vidas Rachlevičius. Trispalvių kaukių balius

Kartais įdomu, verta ir net būtina pasiklausyti nuomonės apie savo darbus iš šalies. Iš dirbančiųjų valdiškus darbus nieko neišgirsi, nes švenčiant atkurtosios nepriklausomybės trisdešimtmetį, vienu aspektu jie vėl yra sugrįžę į sovietmetį, kai viena galvojom, kitą kalbėjom, o trečią darėm.

Paradoksaliausia, kad sovietmečiu buvo vienas ir labai aiškus vyravusios ideologijos šaltinis, o dabar lyg ir niekas neliepia, nenurodinėja, negrasina Sibiru, o visuomenė kaip klusnių avių banda, ganoma nematomo piemens, kapituliuoja prieš kitą ideologiją. Ir vėl mąstymo diktatūra, vėl vienintelė teisinga ideologija ir vėl jokių alternatyvų.

Valstybės tarnautojai yra įsidiegę savisaugos programėlės, o jos siunčia labai tikslius signalus, kad vienalytėms santuokoms, pseudomoksliniams genderizmo ideologijos teiginiams, klimato kaitos isterijai, masinei migracijai ir kitiems spalvingiems liberaliosios demokratijos aspektams galima tik pritarti arba patylėti.

Žvelgiant statistiškai, maždaug 30 proc. Lietuvos žmonių dirba viešajame sektoriuje, taigi, jei jau nebėra laisvi, nes tai yra piliečiai savo šalyje nebegalintys laisvai ir atvirai reikšti savo minčių bei įsitikinimų. Kitaip tariant, naudotis savo esminėmis žmogaus teisėmis bei laisvėmis. Déjà vu.

Dar pridėkim didelę armiją dirbančių privačiame sektoriuje, pavyzdžiui, užsienio kompanijose, kurios importavo labai aiškias liberaliosios demokratijos vertybes, o jas niekieno neverčiamos uoliai kopijuoja ir Lietuvos įmonės, taip pat ir kelios didelės žiniasklaidos priemonės. Sunku tiksliai pasakyti kiek, bet didžioji dalis Lietuvos žmonių jau gyvena mąstymo tironijos sąlygomis.

Kiti sako, kad „skaudu skaityti, bet taikliai ten surašei“. Treti teigia, kad samprotaudamas apie mūsų valstybės nuopuolį, aš nuolat perlenkiu lazdą, o mano nuomonė – radikali.

Dar pridėkime armiją tų, kurie apskritai nesupranta, apie ką mes čia kalbame. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtųjų metinių išvakarėse įvyko tai, kas tik dar kartą įrodo, kad ši valstybė, deja, važiuoja tik iš inercijos ir reikia tikro stebuklo, kad ji galėtų atsitiesti.

Kaip jau buvo skelbta, „Delfi“ išsiaiškino, kad Seimo valdybos priimtas sprendimas, kuriuo Lietuvoje ne tik atšauktas iškilmingas Kovo 11-osios trisdešimtmečiui skirtas iškilmingas Seimo posėdis, bet ir uždrausti bet kokie Seime organizuojami viešieji renginiai, yra suklastotas, nes priimtas posėdyje, kuris net nevyko. Seime, aukščiausioje tautos rinkimuose išrinktoje valdžios institucijoje, buvo suklastoti oficialūs valstybės dokumentai, ir tai vyko paties Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva.

Mano nuomone, tai yra rimčiausia Seimo krizė.

toliau? Gal suklastotas Seimo valdybos sprendimas dėl V. Putino saulės? Baikit, nemanau… O jūs gerai pagalvokit dar kartą. Kas būtų tuojau pat įvykę normalioje valstybėje? Kilus tokiam įtarimui, įstatymų numatyta tvarka Seimo pirmininkas turėjo būti iškart suspenduotas, nušalintas nuo pareigų ir su apsauga išvestas iš Seimo rūmų. Turėjo iškart būti pradėtas rimčiausias tyrimas, atidžiai analizuojami visi jo pasirašyti dokumentai.

Kas įvyko pas mus? Svarbiausia politikos lauko žinia tą dieną buvo ta, kad Ingrida Šimonytė apsisprendė Seimo rinkimuose vesti konservatorių sąrašą, o visa kita – įprasta rutina. Realiai nieko neįvyko. Baisiausia šioje situacijoje yra tai, kad nei tie, kurie iš inercijos vis dar vadinami politikais, nei nuo skandalų bei valdžios kvailysčių atbukusi visuomenė jau nebesuvokia, kas yra svarbu ir rimta, o kas – tik Feisbuko verti juokeliai. Šis precedento neturintis reikalas įvyko vienos iš didžiųjų švenčių išvakarėse.

Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji – tikro ir tariamo patriotizmo protrūkiai, tikros ir parodomosios meilės Tėvynei bei valstybei karnavalas. Nors tos iki kaulų smegenų pažįstamos ceremonijos vis dar traukia žmones ir jaudina, bet sustabarėję scenarijai, metų metais girdimas tas pats lietuviško J. Levitano balsas bei tos pačios frazės liudija visišką stagnaciją bei valdišką požiūrį į tai, kas yra svarbu ir brangu.

Sraipsnio tęsinį skaitykite ČIA.