Vaikų, jaunimo ir šeimų psichikos sveikatos stiprinimo projektams – dar 9 mln. eurų

Patvirtinta 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo programos „Sveikata“ koncepcija, kurioje numatytos priemonės, skirtos stiprinti psichikos sveikatą, ypatingą dėmesį skiriant vaikų, jaunimo ir jų šeimų gerovei. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuojamų penkių priemonių įgyvendinimui, kurios buvo atrinktos viešosios konsultacijos būdu, iki 2024 m. bus skiriama daugiau nei 9 mln. eurų.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga džiaugiasi, kad jau netrukus savivaldybės ir su jomis bendradarbiaujančios organizacijos galės prisidėti prie šios programos įgyvendinimo ir visuomenės psichikos sveikatos gerinimo.

„Priemonės labai įvairios, plačios, tad organizacijos, dirbančios su tikslinėmis grupėmis savivaldybėse, ras joms tinkančią veiklą. Psichikos sveikatos gerinimas – aktuali ir svarbi sritis, kurioje veiklos ir įdirbio niekada nebus per daug. Juolab, kad šioje programoje orientuojamasi į paslaugas vaikams ir jaunimui – vienai labiausiai pažeidžiamų, jautriausių visuomenės grupių, į kurią turime maksimaliai investuoti, kad užsitikrintume sėkmingą visos šalies ateitį“, – sako ministras A. Veryga.

Pirmąja priemone bus siekiama padėti besilaukiančioms ir pagimdžiusioms moterims. Specialiai paruošti slaugos ir akušerijos specialistai lankys moteris jų namuose ir vizitų metu patars su nėštumu ir dviejų pirmųjų vaiko gyvenimo metų laikotarpiu susijusiais klausimais.

Jaunimui taps dar labiau prieinamos nemokamos konfidencialios paslaugos, padedančios spręsti socialines, psichologines ar kitas sveikatos problemas – antroji priemonė skirta savivaldybėse plėtoti ankstesnio periodo programos metu sukurtą „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelį“.

Trečiąja priemone bus siekiama padėti vaikams, turintiems elgesio problemų, ir jų tėvams. Kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) yra inicijuojamas programos „Neįtikėtini metai“ (angl. Incredible Years), vienos efektyviausių ankstyvosios intervencijos programų, diegimas Lietuvoje.

Siekiant pagerinti prevencinių sveikatos paslaugų vaikams ir jaunimui teikimą, ketvirtąja priemone sveikatos kabinetai mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose bus aprūpinami metodologinėmis priemonėmis.

Penktąja priemone, Gerovės konsultantų modelio sukūrimu ir įdiegimu, bus siekiama plėtoti efektyvias emocinio konsultavimo paslaugas, skirtas žmonėms, susiduriantiems su pirmaisiais depresijos ir nerimo požymiais. Išaugęs paslaugų prieinamumas ne tik neleis įsisenėti emocinėms problemoms, bet ir mažins stigmą kreipiantis pagalbos su jomis susidūrus.

Priemonėms įgyvendinti š. m. pabaigoje bus pradėti vykdyti tiesioginio finansavimo projektai, o 2020 m. pradžioje bus galima teikti paraiškas pagal šias priemones. Tuo metu Centrinė projektų valdymo agentūra teiks reikalingas konsultacijas suinteresuotoms šalims. Daugiau informacijos apie 2014−2021 m. EEE finansinį mechanizmą, programą ir paraiškų teikimą (atvirus kvietimus) bus galima rasti interneto svetainėje www.eeagrants.lt, o aktualią informaciją apie priemones – SAM interneto svetainėje adresu www.sam.lt.

Programa „Sveikata“ yra viena iš aštuonių programų, finansuojamų 2014–2021 m. EEE finansinio mechanizmo – Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos indėlio, mažinant ekonominius ir socialinius skirtumus bei stiprinant dvišalius santykius.       

 

SAM Spaudos tarnyba