STT tiria korupciją Maisto ir veterinarijos tarnybos institute, „Norvelitoje“ ir „Nemateke“

stt

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) penktadienį pranešė tirianti galimą korupciją Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybai pavaldžiame Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute. BNS žiniomis, tyrime figūruoja žuvies produktų gamybos ir prekybos grupė „Norvelita“ ir mėsos ir paukštienos perdirbimo bendrovė „Nematekas“.

„Šiandien instituto Kauno teritoriniame skyriuje atliktos kratos, kurių metu paimti tyrimui reikšmingi daiktai ir dokumentai, bei atliekami kiti procesiniai veiksmai“, – rašoma STT pranešime.

BNS žiniomis, kratos taip pat atliktos „Norvelitos“ ir „Nemateko“ patalpose. Pirmoji veikia Raseinių, antroji – Kaišiadorių rajone. Tyrimas vyksta dėl kyšininkavimo, papirkimo ir dokumentų klastojimo.

STT paskelbė turinti duomenų, kad instituto Kauno teritorinio skyriaus vadovaujančias pareigas užimantis valstybės tarnautojas, pasinaudodamas tarnybine padėtimi ir žinodamas duomenis apie tikrinamos produkcijos pavyzdžių tyrimus, kurių metu nustatyti draudžiami bakteriniai užkratai, galimai pats klastojo ir pavaldiems darbuotojams nurodydavo suklastoti dokumentus.

Taip galimai buvo nuslepiami tikrieji tyrimų rezultatai, už tai, kaip įtariama, buvo priimti įvairaus dydžio ir formų neteisėti atlygiai iš suinteresuotų įmonių atstovų.

Pareigūnai taip pat tiria, ar minėtas asmuo provokavo duoti ir priėmė kyšį iš vienos įmonės direktoriaus, suteikdamas jam neskelbtinos informacijos apie institute vykdomus viešuosius pirkimus ir tokiu būdu sudarydamas palankias sąlygas šiai bendrovei laimėti konkursą.

Šiame tyrime įtarimai pareikšti 6 asmenims – valstybės tarnautojui ir suinteresuotų įmonių atstovams.

STT atliekamą tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

„Nematekas“ patvirtino apie kratas

„Norvelitos“ vadovas Vidmantas Globis BNS telefonu sakė, kad šiuo metu kalbėtis negali, ir padėjo ragelį. 100 proc. „Norvelitos“ akcijų netiesiogiai valdo Jordanas ir Viktorija Kenstavičiai.

Mėsos ir paukštienos perdirbimo bendrovės „Nematekas“ akcininkė ir vadovė Egidija Vaicekauskienė patvirtino, kad STT pareigūnai penktadienį lankėsi įmonėje.

Jis BNS informavo, kad Kaišiadorių rajone, Dovainonyse, kratas penktadienį atlikę pareigūnai įmonės paprašė laboratorinių tyrimų, kuriuos šiemet ir pernai atliko Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) pavaldus Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, protokolų.

„Taip, buvo atvykę pareigūnai, kurie mūsų paprašė laboratorinių tyrimų protokolų. Mes dirbame su Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo laboratorijos Kauno skyriumi, turime tai daryti, turime tirti savo produktus, ir mes tą darome daugelį metų pagal visus reikalavimus. Paprašė atitinkamų laikotarpių nuo 2015 metų iki 2016 metų dvidešimt vieno protokolo, kuriuos mes pateikėme“, – BNS sakė E. Vaicekauskienė.

Anot jos, STT pareigūnų apsilankymas įmonėje ją nustebino.

„Man tai yra labai didelė staigmena ir šioks toks pyktis, nes neaišku, dėl ko šitie dalykai daromi. Mes tiriamės ne tik šioje laboratorijoje, savo produktus eksportuojame, ir mūsų produktai tiriami ir Europoje. Su Rusija mes išvis nedirbame“, – kalbėjo įmonės vadovė.

E. Vaicekauskienė teigė, kad STT neinformavo bendrovės, koks tyrimas atliekamas ir kaip su juo susijęs „Nematekas“. Pačios E. Vaicekauskienės penktadienį įmonėje nebuvo, ji informaciją apie kratas gavo iš pavaldinių.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Kauno teritorinio skyriaus kokybės vadybininkė Lina Kajokienė BNS anksčiau penktadienio popietę sakė, kad STT pareigūnai tuo metu buvo skyriaus patalpose. Skyriaus vadovas Vytautas Pamakštys iki šiol yra nepasiekiamas.

Antras su VMVT susijęs tyrimas

Tai antras teisėsaugos tyrimas, kuriame figūruoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Vykstant kitam tyrimui įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo buvo pateikti šios tarnybos direktoriui Jonui Miliui.

Teisėsauga įtaria, kad šaldyto maisto produktų bendrovė „Judex“ per Seimo narį Petrą Gražulį siekė paveikti tarnybą, kad ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus.

Vykdant šį tyrimą teisėsauga taip pat atliko kratas Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute.

STT praėjusią savaitę taip pat pranešė Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje nustačiusi korupcijos rizikos veiksnių.

Šaltinis: http://www.delfi.lt

© DELFI (D.Pipo nuotr.)