Specialistai pataria, kaip saugotis nemalonių vasaros palydovų – uodų

Termometrų stulpeliams kylant aukštyn, dažnas mūsų vasaros vakarus, savaitgalius susiruošia praleisti gamtoje. Tačiau malonumas gryname ore itin dažnai apkarsta dėl ramybės neduodančių, aplink zujančių uodų. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad uodai – ne tik įkyrūs, zyziantys kraujasiurbiai, neleidžiantys ilsėtis ir dirbti gamtoje, bet ir ligų sukėlėjų platintojai. Jie platina maliariją, daug arbovirusų, helmintus ir kitus susirgimus.

„Lietingas ir vėlyvas pavasaris ribojo mūsų galimybes pasidžiaugti ilgais pasibuvimais gamtoje, o uodams veistis toks pavasaris itin palankus. Uodų gausa pastebimai didelė ir tai rūpestį kelia tiek žmonėms, kurie ne tik ilsis gamtoje, bet ir dirba lauko, miško, statybų darbus. Taip pat kenčia ir lauke besiganantys gyvuliai – krenta prieaugis, mažiau primelžiama pieno“, – sako NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė.

Pasak jos, didelę epidemiologinę reikšmę turi uodų sugebėjimas nuskristi tolimus atstumus. Uodų platinamos ligos (maliarija, geltonoji karštligė, denge karštligė, filiarijazės ir kt.) labiau būdingos tropinio klimato šalims, bet yra grupė ligų, paplitusių ir vidutinio klimato juostoje, kuriai priklauso Lietuva. Tai yra uodų platinami encefalitai, dirofiliarijų sukeliamos helmintozės.

Vidutinio klimato juostoje, įkandus uodui, žmogui dėl toksinio uodų seilių pasireiškia įvairūs šalutiniai poveikiai. Kiekvieno žmogaus organizmo reakcija į uodo įkandimą yra individuali. Pavyzdžiui, daugybiniai uodų įkandimai gali lemti papulinį bėrimą, gali atsirasti vadinamoji papulė (standus iškilimas odoje) iki 12 mm diametro, taip pat neretai pasireiškia niežėjimas, odos deginimas. Besikasant nešvariomis rankomis, gali būti įnešama infekcija – tuomet žaizdelė supūliuoja. Be to, ypatingai nemaloniomis pasekmėmis uodo įkandimas gali baigtis alergiškiems žmonėms.

Kaip apsisaugoti?

Siekiant apsisaugoti nuo uodų, patartina vengti ryškiaspalvių, gėlėtų, tamsių rūbų. Šviesūs, vienspalviai drabužiai vabzdžiams yra ne tokie patrauklūs. Taip pat, ruošiantis daugiau laiko praleisti lauke, būtina naudoti repelentus ir kitas vabzdžius žudančias priemones.

Repelentai gali būti įvairios konsistencijos (aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai arba garuojantys prietaisai). Be to, prekyboje apsaugai nuo uodų galima rasti įvairaus naudojimo priemonių: specialių žvakių, apyrankių, pakabukų, lempų bei natūralių kvapnių medžiagų (gvazdikėlių, pušų, mėtų, citrinų, levandų, citrinžolės, anyžių, čiobrelių eteriniai aliejai). Šios priemonės veikia nuo 15 minučių iki 10 valandų.

Specialistai primena, kad prieš naudojimą būtina įdėmiai perskaityti gamintojo informacinį aprašą ir priemones naudoti tik taip, kaip nurodyta etiketėje.

Papildoma informacija

Uodai priklauso Culicidae šeimai, jų vystymosi ciklas: kiaušinis, I–IV ūgio lerva, lėliukė ir suaugęs uodas (imago). Visos ikiimaginės stadijos vystosi vandenyje, suaugėliai gyvena sausumoje. Kiekvienai uodų rūšies lervai išgyventi reikalingos kitokios sąlygos vandens telkinyje, t. y. apšvietimas, vandens temperatūra, druskingumas, kietumas, drumstumas, prisotinimas deguonimi, augmenijos įvairovė, vandens judėjimas.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija