„Raseinių šilumos tinklai“ baigia šilumos ūkio modernizavimą

s

UAB „Raseinių šilumos tinklai“ pradeda įgyvendinti baigiamąjį šilumos tinklų modernizavimo projektą. Pasibaigus šildymo sezonui, bus rekonstruojami likę nerekonstruoti 2249,43 metrai šilumos tiekimo tinklų. O tai reiškia, kad visu 100 procentų bus baigtas šilumos ūkio pertvarkymas Raseinių rajone.

Kaip teigia įmonės direktorius Stanislovas Bartkus, dabartinis meras Algirdas Gricius 2007-2011 m. vadovavo „Raseinių šilumos tinklų“ valdybai ir būtent jo iniciatyva suplanuota visa šilumos ūkio pertvarkymo perspektyva.

Paskutiniai trasų metrai

VšĮ „Lietuvos verslo paramos agentūra“, įvertinusi „Raseinių šilumos tinklų“ pateiktą paraišką dėl projekto „Raseinių rajono centralizuoto šilumos tiekimo tinklų modernizavimas diegiant šiuolaikines technologijas“, atsiuntė bendrovei patikinimą, kad agentūra siūlo skirti 309,683,31 eurų finansavimą raseiniškių projektui įgyvendinti. Numatoma, kad pagal šį projektą Raseinių rajone bus rekonstruota 2249,43 metrai šilumos tiekimo tinklų: Raseinių mieste – 429,25 metrai, Ariogalos mieste – 1143,95 metrai ir Viduklės miestelyje – 676,23 metrai. Raseinių mieste bus rekonstruoti Kalnų, Vaižganto, Jaunimo, Ateities, Maironio, ir Dominikonų gatvių įvadiniai šilumos tiekimo tinklai. Ariogalos Melioratorių kvartale antžeminiai šilumos tiekimo tinklai bus keičiami požeminiais, taip pat atliekami kiti rekonstrukcijos darbais. Antžeminiai šilumos tiekimo tinklai į požeminius Ariogalos mieste bus keičiami ir Verdėlupio kvartale, vyks ir kiti trasų rekonstrukcijos darbai. Viduklės miestelyje rekonstrukcija pasieks Gamyklos gatvės kvartalinius šilumos tiekimo tinklus, iš esmės bus pakeisti Gamyklos ir Ataugos gatvių įvadiniai šilumos tiekimo tinklai. Ir tai yra jau paskutiniai šilumos ūkio pertvarkymo akordai.

Pertvarkos iniciatorius – A. Gricius

UAB „Raseinių šilumos tinklai“ direktorius Stanislovas Bartkus sako, jog gyvenant kone pabaigtuvių nuotaikomis nevalia pamiršti ir tų, kurių dėka šiandien yra tokia situacija Raseinių šilumos ūkyje. „Jei ne dabartinis mūsų meras Algirdas Gricius, šiandien tikrai negalėtume pasigirti tokiais puikias rezultatais. A. Gricius mūsų, „Raseinių šilumos tinklų“, valdybai vadovavo nuo 2007-ųjų balandžio iki 2011-ųjų pradžios. Jam vadovaujant ir buvo suplanuota visa šilumos ūkio pertvarkymo perspektyva. Tuomet buvo nutarta, kad per artimiausius 8-10 metų, pasinaudojant Europos Sąjungos parama, atliksime šilumos ūkio technologinį pertvarkymą. Jis buvo tos pertvarkos iniciatorius, aktyviai rūpinęsis visa įgyvendinimo eiga.“

Modernios katilinės ir kt.

Pradėta buvo nuo katilinių modernizavimo. Raseinių miesto katilinėje buvo pastatytas 5 MW šiluminės galios biokuro katilas, sumontuotas autono- minis 450 kW elektros generatorius, 1,25 MW galios dūmų kondensacinis ekonomaizeris, naujas 40 metrų aukščio kaminas, įrengtas biokuro sandėlys, modernizuotas katilinės elektros ūkis. Šiuo projektu buvo baigta brangiausio kuro – mazuto konversija į ekologišką vietinį biokurą.

Įgyvendinus projektą „Ariogalos miesto katilinės rekonstrukcija pastatant 3 MW biokuro katilą“, buvo pastatytas 3 MW galios kietuoju biokuru kūrenamas katilas, 30 metrų kaminas, 150 kW rezervinis generatorius, modernizuotas katilinės elektros ūkis, rekonstruotas biokuro sandėlys.

Nauja katilinės įranga yra efektyvi tiek ekonominiu, tiek gamtosauginiu požiūriu, nes dabar sunaudojama mažiau energijos tam pačiam energijos vienetui pagaminti, kas turi įtakos šilumos kainai. Be to, tai reiškia, kad mažiau išmetama teršalų, mažiau teršiama aplinka. 150 kW rezervinis generatorius užtikrina šilumos tiekimo patikimumą.

Po to sekė šilumos tiekimo trasų atnaujinimas diegiant šiuolaikines technologijas. Projekto įgyvendinimo metu buvo atnaujinta 1938 metrai šilumos tiekimo trasų (1256 metrai – Raseiniuose, 316 metrai – Ariogaloje ir 366 metrai – Viduklėje). Nauda iškart tapo akivaizdi – nuostoliai renovuotose trasose sumažėjo apie 30-50 procentų. Padidėjo patikimumas, nes sumažėjo vamzdynų trūkių galimybė. Modernizuojant šilumos tinklus buvo atnaujinti praktiškai visi šilumos punktai, jie buvo modernizuoti. Trumpiau kalbant, buvo atnaujintos visos sistemos, kurios užtikrina gamybą, tiekimą ir skirstymą daugiabučiuose namuose, įstaigose.

Apie likusį galiuką

Nors ir labai daug jau padaryta, tačiau buvo likę galiukų, kurie trukdė tiek patiems „Raseinių šilumos tinklams“ pasiekti visų užsibrėžtų tikslų, tiek kliudė galutinai sutvarkyti visą infrastruktūrą. Tai buvo viso labo 2249,43 metrai neatnaujintų trasų.

„Puoselėjome viltį, kad tuos galiukus reikėtų pabaigti. Tačiau kartu nerimavome, kad šiam projektui galime nebegauti finansavimo, nes, lyginant su kitų šilumos įmonių Lietuvoje rodikliais, pas mus yra labai aukštas atnaujinimo procentas. Didmiesčiams, statistiškai žiūrint, tarsi ir labiau paramos reikėjo. Tačiau čia vėl „įsijungė“ meras Algirdas Gricius, kuris ragino nenuleisti rankų, o ir pats ėmėsi žygių, kad mūsų norai virstų finansavimo sutarties pasirašymu. Aš nežinau, kaip jis tai darė, kokių valstybės institucijų slenksčius mynė, nes tai ir ne mūsų reikalas, tačiau jis kažkaip sugebėjo įtikinti, kad šiuos, nors ir nedidelius galiukus, mums būtina užbaigti, kad toliau būtų galima vykdyti daugiabučių namų renovaciją, jų kiemų tvarkymą. Jau pakankamai rajono žmonės matė pavyzdžių, kai sutvarkoma infrastruktūra, o paskui reikia tiesti trasas. Meras buvo tvirtai įsitikinęs, o svarbiausia, kad tuo ir kitus gebėjo įtikinti, kad labai svarbu yra eiliškumas, kad pirmiau turi būti nutiestos komunikacijos, o tik paskui tvarkomi kiemai, infrastruktūriniai dalykai. Svarbu turėti baigtinį rezultatą, kad rajonas galėtų eiti prie kitų darbų pagal protingą sistemą ir eiliškumą“, – pasakojo direktorius Stanislovas Bartkus.

Daugialypė nauda

Direktorius Stanislovas Bartkus akcentuoja, kad renovavus paskutines trasas, bus pasiekta maksimali renovacijos nauda. Pirmiausiai renovuotoje trasoje praktiškai išnyksta avarijų tikimybė. O tai ne tik nepatogumai gyventojams trūkus trasai, tai ir didelės išlaidos šalinant avarijos padarinius. „Kai mažėja nuostoliai, reikia mažiau šilumos gaminti. Kai mažiau ga- mini, mažiau sudegini kuro. Kai mažiau sudegini kuro, pigiau kainuoja šiluma, o taip pat mažiau terši aplinką. Taigi, nauda yra daugialypė: tiek gamybinė, tiek finansinė, tiek aplinkosauginė“, tokia paprasta direktoriaus Stanislovo aritmetika.

Žvilgsnis į ateitį

 Tad kokie konkretūs darbai dar liko? „Baziniai sprendimai iš esmės jau yra pabaigti. Manome, kad 2018-2019 metais turėtų vykti Viduklės miestelio katilinės atnaujinimas. Ten įranga yra jau sena, ją reikėtų pakeisti į efektyvesnę. Tačiau galim pasidžiaugti, kad mes nebeturime katilinių, kuriose būtų deginamas mazutas, kuris yra ir brangesnis ir taršesnis. Tie darbai, kurie buvo numatyti A. Griciui vadovaujant, per aštuonetą metų yra kaip ir įgyvendinti. Po baigiamojo šilumos tinklų modernizavimo projekto įgyvendinimo galėsim pasakyti, kad mūsų šilumos ūkis yra modernizuotas visu 100 procentų: 100 procentų modernizuotos katilinės, 100 procentų modernizuoti punktai, 100 procentų atnaujintos trasos. O tai įmonei sudarys galimybes gaminti ir tiekti šiluminę energiją varto- tojams už ekonomiškai pagrįstą kainą, kuri būtų konkurencinga šilumos gamybos rinkoje. O smulkmenų visuomet bus, nors ir jas šalinti dabar bus daug paprasčiau“, – džiaugiasi Stanislovas Bartkus.

Su darbais negaišuos

 Stanislovas Bartkus pažada, kad paskutiniai šilumos tinklų modernizavimo darbai prasidės pasibaigus šildymo sezonui. Per tą laiką jie susitvarkys „popierinius“ reikalus ir kita. Šiandien iš 22 km trasų atnaujinta yra per 20 km, t. y. 90 proc. Beliko du kilometrai su trupučiu – 2249,43 metrai. „Dar ateinančią vasarą gyventojai patirs truputį nepatogumų, dar rausimės jų kiemuose, kasinėsime. Bet tai bus paskutinioji tokia vasara“.

Jonas Petryla

Šaltinis: www.musuraseiniams.lt

s3 s1