Povilas Gylys. Nerimas dėl ekonominės krizės suvaldymo

Mes vos ne ištisai matome ministrą A.Verygą. Gerai, kad matom dirbantį. Nerimą kelia tai, kad mūsų šalies lyderiai ir žiniasklaida susifokusuoja vos ne išimtinai į viruso plitimo problemą ir beveik neanalizuoja EKONOMINIO krizės aspekto. Be bendrų samprotavimų kol kas konkretikos, scenarijų pristatymo praktiškai nėra.

O juk nuo to, kokia bus mūsų valdžios institucijų reakcija, nuo to, ar mes laiku ir adekvačiai reaguosime į greitai blogėjančią ekonominę situaciją, priklausys BVP mažėjimo greitis ir laipsnis, atviros ir paslėptos bedarbystės mastas, biudžeto deficito dydis ir t.t. (Vito Vasiliausko prognozės man kelia šypseną).

Ta linkme turi dirbti VISOS valdžios institucijos, turi vykti konceptuali diskusija, dėl konkrečių valdžios veiksmų švelninant ekonomines dabartinės krizės pasekmes. Šiuo požiūriu išskirtinis vaidmuo tenka Premjerui, Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo, Ekonomikos ministerijoms (o Ekonomikos ministro tai neturime !).

Laikas iš demobilizacijos grįžti ir Seimui. Nesvarbu, kokia forma, bet jis turi būti įvykių verpete. Yra darbo. Beje, gal kas žinot, kur dingo antrasis pagal mūsų Konstituciją žmogus – Viktoras Pranckietis?

Jaučiu, kad prie rutininės veiklos ir biurokratinio tempo pripratusioms institucijoms visa tai – labai didelis iššūkis. Reikia ekonominio išsilavinimo ir vaizduotės. O ir tempas turi būti kitas. Manau, kad lengvinant situaciją reiktų neišradinėti dviračio ir stebėti kitų šalių veiksmų planus nacionalinių vyriausybių lygmenyje. Reikia visiems persirikiuoti, persigrupuoti ir prisitaikyti prie krizinės situacijos reikalavimų. PADĖTIS YPATINGA.

Pagaliau, mūsų piliečiai turi būti informuojami, kaip bus realizuojami ES mastu priimami sprendimai. Juk juos, tuos sprendimus, reiks konkretizuoti. Kaip?

Deja, ekonominis krizės aspektas nemažu laipsniu ignoruojamas. O tai reiškia, kad nuostoliai – BVP kritimas, bedarbystė, biudžeto sunkumai – bus didesni nei galėtų būti proaktyvaus elgesio sąlygomis. Greičio, ponios ir ponai, greičio. Ir kokybės.

Kita vertus, reikia ryžtingai reaguoti į galimo politinio sabotažo atvejus Vilniuje ir Klaipėdoje. Ar kitur. Tie žmonės turi būti mobilizuoti. Jei jų pagrindinis tikslas yra rinkimai, bet ne krizės pažabojimas, jie turi palikti savo postus.

KRIZĖ RIMTA IR JI ĮSIBĖGĖJA. Turiu kompetencijos kalbėti apie ekonominę jos pusę. Apie virusus išmanau nedaug.