Kas pietums? Dirbant iš namų šis klausimas buvo net malonus, o įsisiūbuojant darbo biure rutinai – neramina. Grįžtančiuosius dirbti į biurus pasitinka vadinamoji pietų infliacija kavinėse, be to, švieži naminiai pietūs tapo įpročiu, kurio nesinori atsisakyti – ir nereikia. Iš vakaro pasigaminkite „Budos dubenėlį“, o cukinijų makaronus galite pasigaminti net ir biuro virtuvėje.
„Per karantiną leisdami laiką namuose daugelis įprato dažniau gaminti patys, skiriant daugiau dėmesio sveikai, pilnavertei mitybai. Tad gana įprasta, kad žmonės, grįžtantys darbuotis į biurus, pasiima ir savo pasigamintus pietus. Arba bėga į gretimą parduotuvę per pietų pertrauką ir įsigiję šviežių maisto produktų nesudėtingus patiekalus gaminasi tiesiog darbo virtuvėje“, – Ernesta Dapkienė, prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.
Tokiam įpročiui įtakos turi ir pasaulyje stebima vadinamoji pietų infliacijos tendencija (angl. „lunchflation“) – kuomet į įprastas darbo vietas grįžusius biurų darbuotojus pasitiko kavinėse bei restoranuose išaugusios pietų kainos. Dėl to anksčiau pratę pietauti kavinėse ar restoranuose, šiandien žmonės nėra pasiryžę mokėti už pietus mieste ir mieliau juos pasiruošia patys.
Subalansuotų pietų principai
Pietūs daugeliui yra pagrindinis dienos valgis, todėl jis turi būti maistingas ir suteikiantis jėgų produktyviam likusios dienos darbui. Tam rekomenduojama valgyti porciją termiškai neapdorotų daržovių, o prie jų derinti angliavandenių arba baltymų gausų maistą.
„Mėsa, paukštiena ir žuvis yra įprastas baltymų šaltinis pietums. Mėsa gali būti kepta arba virta – pietums į darbą ją galima pasigaminti iš vakaro, o paskui tik pagardinti mėgstamu padažu. Tiesa, vištienos krūtinėlę arba, pavyzdžiui, lašišos filė galima palikti nakčiai marinuotis šaldytuve ir išsikepti ryte. Pietums tiks ir didesnės krevetės – jeigu turite šaldytų, tiesiog atsidėkite norimą porciją šaldytuve, kad per naktį lėtai atitirptų, o ryte jas išsikepsite per kelias minutes“, – pasakoja maisto ekspertė, prekybos tinklo „Maxima“ Maisto departamento gamybos direktorė Brigita Baratinskaitė.
Ji atkreipia dėmesį, kad maistingas, sveikas ir lengvas produktas pietums yra įvairios kruopos. Nors lietuviai dažniausiai naudoja ryžius bei grikius, kruopų įvairovė – kur kas didesnė: tai ir greitai patiekalu paverčiamas kuskusas, ir perlinės kruopos, sorų, kukurūzų, žirnių, pupų kruopos, bolivinė balanda, kanapių sėklos.
„Skirtingos kruopos turi savą skonį ir tekstūrą, todėl vien keisdami kruopas kiekvieną kartą gausime kitokį, savitą patiekalą. Šiltas kruopas skanu gardinti sviestu arba lydytu ghi sviestu. Jeigu kruopas valgysite šaltas, puikiai tiks tyras alyvuogių aliejus arba riešutų aliejai – kokybiški riebalai yra būtinas subalansuotų pietų ingredientas, aprūpinantis organizmą energija ir nepakeičiamomis riebalų rūgštimis“, – pataria B.Baratinskaitė.
Eksperimentuokite pagal Japonų pamėgtą „Bento box“ idėją
Visame pasaulyje populiarios „Bento“ pietų dėžutės esmė yra subalansuota maisto ir skonių įvairovė. Pusę tokios pietų dėžutės paprastai sudaro angliavandeniai – galima rinktis nuo vakarienės likusius ryžius, grikius, makaronus, duoną ar kitus mėgstamus grūdinės kilmės produktus, kurių yra namuose.
Nepamirškite įdėti mėgstamu būdu paruoštą mėsą, žuvį, krevetes ar tofu, kad pietūs būtų praturtinti baltymais. Skiltelėmis ar šiaudeliais supjaustykite pasirinktas sezonines daržoves, vaisius ir įdėkite šalia. Tokią dėžute ruoškite iš vakaro ir ryte neškitės į biurą.
Norintiems ne tik sveikai valgyti, bet ir pasigaminti maistą pietums greitai, maisto žinovė B. Baratinskaitė
siūlo išbandyti maistingų ir originalių patiekalų receptus.
„Budos dubenėlis“ su grikiais
Reikės: vienos stiklinės grikių, vienos skardinės konservuotų avinžirnių, dviejų saujų šviežios rukolos ar kitų lapinių salotų, dviejų saujų mėgstamų riešutų, tokio pat kiekio smulkintų datulių ar razinų, 100 gramų fetos ir dviejų morkų.
Padažą ruoškite sumaišydami keturis valgomuosius šaukštus aliejaus, tris valgomuosius šaukštus citrinos sulčių, vieną valgomąjį šaukštą medaus ir tokį pat kiekį grūdėtųjų garstyčių. Pagardinkite druska ir pipirais pagal skonį.
Išvirkite grikius arba tik išbrinkinkite per naktį vandenyje, o ryte perliekite karštu vandeniu – ant paruoštų kruopų užpilkite pusę kiekio padažo. Rukolą ar lapines salotas nuplaukite ir nusausinkite, morkas supjaustykite šiaudeliais, riešutus ir džiovintus vaisius pasmulkinkite, sutrupinkite fetos sūrį. Viską sumaišykite dideliame dubenyje, perkelkite į pietų dėžutę ir mėgaukitės sveikais pietumis darbe!
Cukinijų makaronai arba „zoodles“
Reikės: dviejų vidutinio dydžio cukinijų, sunokusio avokado, pusės skiltelės česnako, saujelės vyšninių pomidorų ir druskos bei pipirų pagal skonį. Švelnesnei padažo tekstūrai galima naudoti natūralaus skonio jogurtą.
Nulupkite dvi cukinijas ir supjaustykite specialiu skustuku arba naudokite tarką, kuri pjausto daržoves ilgais šiaudeliais. Gautus cukinijų „makaronus“ pabarstykite druska ir išmaišykite rankomis. Kad makaronai nebūtų per daug vandeningi, išsiskyrusias sultis nupilkite. Tada susmulkinkite avokadą su česnaku, įberkite druskos ir pipirų ir sutrinkite iki vientisos masės. Ją galima iškart maišyti su cukinijų makaronais arba sumaišyti su natūraliu jogurtu. Puselėmis ar ketvirčiais supjaustyti vyšniniai pomidorai paįvairins skonių bei spalvų paletę. Skanu ir paprasta – lengva pasigaminti net ir biuro virtuvėlėje!