Palmės Lietuvoje – Misija įmanoma? (2 dalis)

Ar žinojote, kad palmės auga Didžiojoje Britanijoje (žinoma nenatūraliai jos ten atsirado)? O ar žinojote, kad šalčiui atsparios palmės auga ir pietų Švedijoje? O kaip būtų Lietuvoje? Ar galėtų augti?

Tokios mintys, žinoma, kyla ne tik mums, bet ir kaimynams, tad bandymų palmes auginti šiaurės kraštuose yra ne taip ir mažai. Ar jie sėkmingi, jau kita kalba. Palmės dažniausiai asocijuojasi su atogrąžomis, nors jos paplitusios visuose žemynuose (išskyrus Antarktidą), tad natūralu, kad auga labai skirtingomis sąlygomis. Dalis palmių, kylant kalnams, „užlipo“ irgi labai aukštai ir prisitaikė prie šalto klimato.

Kad būtų lengviau nustatyti kur ir kas gerai auga yra sukurti augalų atsparumo žemėlapiai. Juose viskas sudalinta į zonas nuo 1 iki 11. Kuo mažesnis skaičius, tuo sąlygos augalams atšiauresnės. Nustatyta, kad šalčiams atsparios palmės gali puikiai augti 8 zonoje (šioje zonoje teko matyti augančių nemažų palmių prie nuosavų namų). Šalčiausia zona, kurioje palmės dar išgyvena yra 7 zona. Į ją patenka pietų Švedija, kurioje ir auga dirbtinai pasodintos palmės bei kiti egzotiniai augalai. Žiemą lapus jie numeta, bet pavasarį atauga.

Pateiktame žemėlapyje galite matyti, kad Lietuva patenka į 5 ir 6 zonas, nors dar gana neseniai rytuose buvo ir 4 zona. Remiantis žemėlapiu, 7 ir 8 zonos yra visai šalia Lietuvos pajūrio. Dažnėjant besniegėms ir šiltoms žiemoms visai tikėtina, kad jau greitai siauras pajūrio ruoželis Kuršių nerijoje pateks į 7 ar net 8 zoną. Jau ir dabar tai yra palankiausia vieta bandymams su palmėmis: Nidos apylinkėse Saulė šviečia daugiausia iš visos Lietuvos (2000 val. per metus), metinė oro temperatūra yra pati aukščiausia, žiemos – pačios švelniausios, o dirvožemis – smėlingas ir gana palankus tokiems augalams. Gal jau dabar kas nors auginate palmes lauke?

Šaltinis: https://www.facebook.com/OraiIrKlimatasLT/?epa=SEARCH_BOX