Lengvus koronavirusinė infekcijos (COVID-19) simptomus jaučiantys pacientai nuo šiol galės būti išleisti gydytis į namus, jei čia galės laikytis visų izoliavimosi (saviizoliacijos) taisyklių. Tai reiškia, kad tie, kuriems nereikia specifinio simptominio gydymo, nebus guldomi į ligonines. Tuo metu, pacientams, kuriems dėl jų sudėtingesnės būklės taikomas stacionarinis gydymas, jų sveikatai pagerėjus, taip pat bus leista gydytis namuose, nors tyrimo rezultatai vis dar bus teigiami.
Pasak Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kitų šalių patirtis rodo, kad lengvesne forma sergantieji, jei jiems nereikia medicininės įrangos, intensyvios medikų priežiūros, tikrai gali likti namuose ar kitoje izoliavimosi vietoje. Vienintelė sąlyga – tinkamas izoliavimasis.
„Drauge su medikais priėmėme sprendimą neguldyti pacientų į ligonines, kai tam nėra indikacijų. Tačiau esminis momentas čia yra izoliavimasis. Tai reiškia, kad žmogus, jei jam nustatyta koronavirusinė infekcija ir simptomai yra lengvi, privalo izoliuotis. Lengvi simptomai nereiškia, kad žmogus nekelia užkrėtimo pavojaus aplinkiniams. Tad žmonės, kurie ligos laiką galės praleisti patogiau nei ligoninėje, namuose, privalo griežtai laikytis nustatytų taisyklių. Ir čia negali būti jokių interpretacijų“, – sako ministras A. Veryga.
Be to, pacientams bus leidžiama gydytis namuose ne tik, jei bus tinkamos sąlygos izoliuotis, bet ir, jei yra galimybė konsultuotis su šeimos gydytoju ir pacientui suteikta informacija, kaip sekti sveikatos būklę ir kur kreiptis, jei sveikatos būklė pablogės.
Savo ruožtu, medikai sako, kad sprendimas savalaikis, o tokios gydymo schemos taikomos visos šalyse.
„Kolegų Italijoje patirtis parodė, kaip yra svarbu neperkrauti gydymo įstaigų karantinuojamais ar simptomų neturinčiais pacientais, kuriems nereikia specifinio gydymo. Svarbu neišnaudoti šalies žmogiškųjų bei materialinių resursų prieš laiką ir pataupyti juos vėlesniam metui, kai teks susitelkti dėl turinčių rimtų ar gyvybei pavojingų simptomų ir reikalaujančių intensyvios terapijos koronavirusu užsikrėtusių pacientų gydymo “, – sako VUL Santaros klinikų generalinis direktorius Feliksas Jankevičius.
Anot Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus Remigijaus Mažeikos, džiugu, kad priimtas ir pacientui, ir gydymo įstaigai palankus sprendimas.
„Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydytas pacientas tapo pirmuoju, kuris dėl koronavirusinės infekcijos lengvos formos gydomas saviizoliacijoje. Tad, savo ruožtu, labai sveikiname ministro priimtą sprendimą. Ligoninėje atskyrėme karščiuojančių pacientų srautus, tad, nebehospitalizuojant lengvų atvejų, galime resursus naudoti taip, kad apsaugotume klinikinius skyrius nuo galimos infekcijos“, – sako R. Mažeika.
Kauno klinikinės ligoninės generalinis direktorius Albinas Naudžiūnas sako, kad, kaip rodo ligšiolinė patirtis, visi gydyti ligoniai buvo lengvi, jiems iš esmės taikytas tik stebėjimas, tad priimtas sprendimas svarbus ir būtinas.
„Iki šiol mūsų ligoninėje gydyti ligoniai buvo lengvi, jiems iš esmės taikytas tik stebėjimas. Tačiau tam vis tiek būtina naudoti visas personalo ir aplinkos apsaugos priemones, kurios yra vienkartinės. Jas vertėtų tausoti laikotarpiui, jei epidemijos mastai išsiplėstų ir turėtume daugiau sunkių ligonių. Būtent jiems labiausiai ir reikia ligoninės personalo pagalbos, o lengvi ligoniai tikrai gali sėkmingai gyti namų aplinkoje“, – teigia A. Naudžiūnas.
Šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 36 atvejai koronavirusinės infekcijos atvejai.