Oninių šventė Pašaltuonyje

Įsibėgėjus vasarai ateina graži derliaus prinokimo šventė Sirpstas, dabar mūsuose vadinama Oninėmis. Pašaltuonyje ši šventė švenčiama jau eilę metų. Šių metų Oninės buvo išskirtinės žmonių gerumu, dosnumu bei darbštumu. Visas kaimas ruošiantis šventei dūzgė kaip bičių avilys : kas duoną kepė, kas sūrius spaudė, kas šviežų medų kopinėjo, kas mėsytę rūkino, kas agurkus raugė ar žuvį gaudė.

Organizuojant renginį šįkart buvo daugiau atsižvelgta į senuosius šios šventės papročius ir tradicijas, prinokusių javų pėdai ir rugiagėlių puokštės suteikė mūsų Oninėms jaukumo bei pakilios nuotaikos.

Šventė vyko visą dieną. Prasidėjo vaikų piešinių konkursu ant asfalto „Mano kraštas“, vėliau vyko sporto varžybos. Žaidėme krepšinį, tinklinį, mėtėme seną batą, tačiau labiausiai visiems įsiminė kvadrato varžybos tarp vaikų ir brandaus amžiaus suaugusiųjų.

Iškilmingas šventės atidarymas įvyko 20 val. Jo metu kalbėjo ir visus dalyvius bei Onutes pasveikino Raseinių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Gitana Rašimienė, Raseinių rajono kultūros direktoriaus pavaduotoja Aldona Ona Radčenko, Kalnujų seniūnė Regina Čepurnovienė, kaimo bendruomenės „Šaltuona“ vadovė Edita Dubinskienė.

Šventės metu buvo pagerbtos ir apdovanotos ne tik Onutės, tačiau ir visi aktyvūs mūsų krašto žmonės, kurie prisidėjo ne tik prie šio renginio organizavimo, bet apskritai yra veiklūs, bendruomeniški. Dovanų gavo sportininkai, vaikai, rinkę vaistažoles, buvo padėkota visiems mūsų rėmėjams. Šventės svečiai ir dalyviai buvo vaišinami tradicinėmis Oninių vaišėmis — namine duonos gira, šviežiai raugintais agurkėliais, lašinukais, šviežia kepta duona ir šiųmetiniu liepų medumi.

Oninėse visus linksmino Kalnujų kultūros namų kaimo kapela „Kalnuja“ bei muzikantai Giedrius ir Antanas. Linksmybių, puikios, džiugios nuotaikos, šviesių emocijų netrūko nei mažam, nei dideliam.

Šventės organizatoriai : specialistė kultūrai Pašaltuonyje Lina Zorubienė, kaimo bendruomenės vadovė Edita Dubinskienė, seniūnaitė Rasa Karabinienė, seniūnė Regina Čepurnovienė ir visas būrys pagalbininkų pasistengė, kad svečiams ir dalyviams nieko netrūktų.

Straipsnio autorė Kamilė Dubinskaitė

 

no images were found