Mūsų bibliotekai – Metų nominacija – Lietuviškiausia biblioteka 2016

Pasibaigus jau ketvirtus metus Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos inicijuojam respublikiniam bibliotekų „Metų nominacijos“ konkursui, kurio tikslas – skatinti viešąsias bibliotekas bei jų padalinius (filialus) kūrybingai ir inovatyviai dirbti, įvertinti geriausiųjų pasiekimus, didinti aktyviausių bibliotekų žinomumą, galime tik pasidžiaugti, kad ir raseiniškių veiklos, vykdytos Bibliotekų metais, neliko nepastebėtos. Iš 47 pateiktų paraiškų vertinimo komisija išrinko geriausias ir jas pristatė apdovanojimams.

   Gegužės 11 d. Zarasų rajono viešojoje bibliotekoje vykusios konferencijos metu įteiktos 4 nominacijos viešosioms bibliotekoms ir 5 viešųjų bibliotekų padaliniams (filialams). Lietuviškiausios bibliotekos nominacija atkeliavo į mūsų kolektyvą. Ši nominacija yra skiriama už įdomias iniciatyvas skaitymo skatinimo srityje ir gimtosios kalbos bei literatūros puoselėjimo tradicijas. Džiaugiamės tuo ir didžiuojamės!
   Ypatingai džiugu ir malonu, kad ši nominacija gauta už veiklas, vykdytas Bibliotekų metais. Juk jie buvo svarbūs ir įsimintini visoms šalies bibliotekoms. O mūsų veikla tais metais pasižymėjo ypatinga įvairiapuse literatūrine, kultūrine, kraštotyrine veikla, už kurią ir buvome įvertinti.
   Trumpai norime priminti veiklas, kurios buvo pateiktos konkurso paraiškoje:
   2016 m. įvykę kultūriniai, literatūriniai renginiai buvo siejami su laiko aktualijomis, kraštiečiais ir jų kūrybos pristatymais, su knygos ir skaitymo populiarinimu. Viešoji biblioteka išleido net tris prasmingus ir aktualius leidinius. Visų pirma reikėtų pasidžiaugti, kad biblioteka, prisimindama kraštiečio, Raseinių Garbės piliečio, poeto, eseisto, vertėjo, kultūros ir visuomenės veikėjo Marcelijaus Martinaičio 80-ąsias gimimo metines, 2016 metais balandžio mėnesį surengė respublikinę konferenciją „Marcelijus Martinaitis: pilietis ir kūrėjas epochų sankirtoje“, kurios metu perskaitytų pranešimų pagrindu buvo parengta ir išleista tokio pat pavadinimo knyga. Respublikinės konferencijos metu susirinko gausus būrys poeto kūrybos gerbėjų, kurie turėjo puikią galimybę išklausyti iškilių lietuvių literatūros saugotojų, tyrinėtojų, kritikų, poetų, režisierių, studentų pranešimus apie mūsų kraštiečio gyvenimą, kūrybos aspektus ir visuomeninę veiklą. O išleista ir visoms rajono kultūros įstaigoms, mokyklų bibliotekoms, lituanistams padovanota knyga „Marcelijus Martinaitis: pilietis ir kūrėjas epochų sankirtoje“ sudarys galimybę pedagogams, moksleiviams, literatūros tyrinėtojams, bibliotekininkams ir visiems besidomintiems išsamiau susipažinti su lietuvių literatūros kūrėju, krašto, tautos istorija.
   Kitas ne ką mažiau reikšmingas, bibliotekų metus įprasminantis, vienijantis ir draugėn suburiantis kelias dešimtis kuriančių bibliotekininkų leidinys − bibliotekininkų kūrybos rinktinė „Pasidalinkim ilgesį per pus“ (knygos sudarytoja viešosios bibliotekos direktorė Daina Sutkevičienė, redaktorė Betygalos filialo vyr. bibliotekininkė Regina Musteikienė). Bibliotekininkų kūrybos rinktinėje susipina skirtingo amžiaus, gyvenimiškosios patirties autorių kūrybiniai ieškojimai. Vienon greton stoja ir pradedantieji kūrėjai ir rašytojai su patirtimi. Knygoje publikuojama 36 autorių iš 20 savivaldybių viešųjų bibliotekų ir 1 apskrities viešosios bibliotekos kūryba. Rinktinėje vyrauja lyrika, keletas prozinės literatūros kūrinių – trumpos miniatiūros, eseistinio pobūdžio kūrinėliai, žurnalistiniai pastebėjimai, net keletas apsakymų vaikams. Leidinys unikalus, įvairiaspalvis, intriguojantis, atskleidžiantis ir pristatantis kuriančius bibliotekininkus. Šalies ir mūsų krašto bibliotekininkai atsiveria savo skaitytojams, dalijasi kūryba, jausmais, pastebėjimais, meile knygoms, lietuviškam žodžiui, kalbai, gyvenimui. Šia bibliotekos kūrybos rinktine gali pasidžiaugti, ne tik rajono, bet ir šalies bibliotekos, kurioms ji buvo padovanota.
   Trečiasis, krašto istoriją tyrinėjantis ir analizuojantis leidinys, skirtas Žemaitijos krikšto ir Žemaičių vyskupystės 600 metų jubiliejui paminėti − Viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininko, kraštotyrininko Jono Brigio „Raseinių dekanato istorija“. Knygoje į visumą susiejamos Raseinių dekanato bažnyčios, kurios pristatomos ne tik kaip materialus kultūrinis paveldas, bet išryškinant dekanato – pastoracijos institucijos – vaidmenį. Leidinyje atskleidžiami mažiau žinomi XX a. Raseinių krašto istorijos puslapiai, pristatomos per šimtmetį dekanate dirbusių kunigų biografijas.
   Leidžiant minėtas knygas neapsieita be kruopštaus ir nuoširdaus bibliotekos darbuotojų, sudarytojų bei redaktoriaus darbo ir pastangų. Norėtųsi išskirti vieną knygos „Marcelijus Martinaitis: pilietis ir kūrėjas epochų sankirtoje“ sudarytoją, rinktinės „Pasidalinkim ilgesį per pus“ ir „Raseinių dekanato istorija“ redaktorę, Betygalos filialo vyr. bibliotekininkę – Reginą Musteikienę. Regina jau nebe pirmą kartą pasitikrina gimtosios kalbos žinias VšĮ Pilietinės minties instituto organizuojamo Nacionalinio diktanto metu, 2013, 2014, 2015 ir 2016 metais ji iškilmingai pasveikinta ir apdovanota Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, patenka tarp raštingiausių šalies piliečių. Viešosios bibliotekos bendruomenė didžiuojasi Reginos pasiekimais, jos puoselėjama meile gimtajai kalbai.
   Anksčiau minėta leidybinė veikla neliko nepastebėta, susilaukė susidomėjimo, teigiamų atsiliepimų. Kraštietė, mokslininkė, profesorė, habilituota socialinių mokslų daktarė Ona Voverienė aptardama bibliotekos išleistas knygas „Marcelijus Martinaitis: pilietis ir kūrėjas epochų sankirtoje“, „Pasidalinkim ilgesį per pus“ džiaugiasi bibliotekos aktyvumu, organizuojamais dvasingumu ir šiluma išsiskiriančiais renginiais. Ji akcentuoja bibliotekos kraštotyrinę, tautotyrinę, leidybinę veiklą, kuri neleidžia mūsų laikmečiui paskęsti materializme ir vartotojiškame pragmantizme , tampa atgaiva, skleidžiančia kultūros ir humanistines vertybes . Šias bibliotekos iniciatyvas pastebėjo ir įvertino buvęs LR Kultūros ministras Šarūnas Birutis, įteikęs padėką už svarų indėlį išleidžiant bibliotekininkų kūrybos knygą „Pasidalinkim ilgesį perpus“, atsakingą ir kūrybingą darbą, aktyvią projektinę veiklą.
   Kalbant apie Raseinių krašto kūrėjų pristatymą, jų kūrybos atskleidimą, bibliotekos tradicijų stiprinimą ir tęstinumą, reikėtų išskirti kasmetinius bibliotekos renginius. Birželio mėnesį vyko tradiciniai poezijos skaitymai Bernotuose „Poezijos pavasarėlis 2016“, kuriame poeziją skaitė respublikos literatų klubai. O rugpjūčio mėnesį Kalnujų Šv. Viktoro bažnyčios griuvėsiuose vyko vyr. bibliotekininkės A. Kriščiokaitienės organizuojamas, tradicinis renginys – popietė su jaunaisiais Raseinių krašto kūrėjais, skirta M. Martinaičiui atminti, 80-ąjį gimimo jubiliejų paminėti. O ką jau kalbėti apie bibliotekoje suorganizuotus kraštiečių naujų knygų pristatymus (Jono Danausko ir Albino Stakausko knygos „Raseiniai“ sutiktuvės; Dalios Milukaitės-Buragienės poezijos knygos „Baltieji laiko aitvarai“ pristatymas; E. Ignatavičiaus naujausio romano „Baltieji stulpai“ sutiktuvės; prof. Onos Voverienės knygos „Dalia Grybauskaitė – Tautos Prezidentė“ pristatymas ir kt.) ar surengtas parodas („12-asis kilometras“, skirta 1942−1943 m. Sverdlovske sušaudytiems Lietuvos piliečiams atminti; raseiniškio tapytojo Viktoro Vitkaus tapybos darbų paroda „Tarp laiko ženklų“; Gruzdiškės kaimo šviesuolės Aldonos Mickūnienės paveikslų, klijuotų iš apdorotų šiaudų, paroda „Antrasis šiaudelio gyvenimas“; Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu Knygos muziejuje pristatyta nauja ekspozicija „Raseinių krašto bibliotekos“; fotografo, poeto Virginijaus Sungailos fotografijų parodos „Atspindžiai vandenyje“ atidarymas; virtualios, nuolat veikiančios parodos „Marcelijus Martinaitis: mano žodžiai pasiilgo, kad būtų jie išgirsti“ papildymas ir kt.), parengtus kraštotyros darbus („Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos metraštis. 2015 m.“, „Lotyniškės dvaras: istorija ir žmonių likimai“, „Viktoras Vitkus bibliografija“), paruoštus ir skaitytus kraštotyrinės tematikos vyr. bibliotekininkų J. Brigio ir A. Kriščiokaitienės pranešimus („Marcelijaus Martinaičio tėviškės istorijos bruožai“, „M. Martinaičio tėviškės ir jo atminimo įamžinimas Raseinių viešojoje bibliotekoje“, „Raseinių krašto dvarų istorijos pažinimo kelias: literatūra ir šaltiniai“, „Marcelijus Martinaitis ir istorija“, „Lotyniškės dvaras. Istorijos metmenys“).
   Tai tik dalelė viso to, ką mes nuveikėme per 2016-uosius metus. Liko nepaminėti įgyvendinti net keli projektai, kita įdomi, o kartais net intriguojanti veikla. Čia apžvelgėme tik tuos darbus, kuriuos buvome pateikę konkurso nominacijai. Drąsiai galime sakyti, kad praėję metai mūsų bibliotekai buvo ne tik jubiliejiniai (šventėme 95-erių veiklos metų jubiliejų), bet ir išskirtini leidybine, skaitymo skatinimo, gimtosios kalbos, krašto istorijos puoselėjimo prasmėmis.
   Negalime nesididžiuoti, nuveiktais prasmingais ir vertybiškai svarbiais darbais, iškiliais krašto, visuotinai pripažintais kūrėjais, savo darbuotojų pasiekimais, jų atsidavimu darbui, meile kalbai, savo krašto istorijai ir tradicijoms. Džiaugiamės, kad visa tai buvo įvertinta ir mums įteikta Lietuviškiausios bibliotekos nominacija. Tikime, kad tai bus dar vienas gražus laiptelis, kuris neleis užgesti kiekvieno darbuotojo kūrybiškumui ir suteiks džiaugsmo ir toliau dalinti knygų skleidžiama šviesą.

Daina Sutkevičienė, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos direktorė

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė