Lietuvos miestuose fiksuojamas kietųjų dalelių koncentracijos padidėjimas

Aplinkos apsaugos agentūra nuo kovo 24 d. fiksuoja kietųjų dalelių KD10 ir KD2,5 koncentracijos padidėjimą visuose miestuose.
Kovo 26 d. kietųjų dalelių KD10 koncentracija Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Kėdainiuose vėl viršijo paros ribinę vertę (50 µg/m3).
 
Pagrindinės kietųjų dalelių bei azoto dioksido aplinkos ore padidėjimo priežastys – nepalankios teršalų sklaidymuisi meteorologinės sąlygos, padidėjęs kietojo kuro deginimas siekiant apšildyti namų ūkių patalpas, sausos pernykštės žolės deginimas.
Gaisrininkai praneša apie nuo praeito sekmadienio gesinamus žolės gaisrus, kurie yra vienas iš papildomų taršos kietosiomis dalelėmis šaltinių. Tikėtina, kad dalis šių teršalų pasiekia ir miestus.
Kadangi fiksuojamos padidėjusios ne tik kietųjų dalelių KD10, bet ir smulkesnių kietųjų dalelių KD2,5 koncentracijos aplinkos ore, didelė tikimybė, kad būtent degimo (kietojo kuro, žolės) metu išmetami teršalai yra pagrindinė pastarųjų dienų oro kokybės problema.
Rekomenduojame maksimaliai apriboti fizinę veiklą lauke arba į lauką visai neiti. Santykinai žemesnės kietųjų dalelių koncentracijos fiksuojamos nuo 12 val. iki 17 val., todėl patalpų vėdinimą rekomenduojame atlikti tiktai dienos metu.
Atsakingai elgtis su ugnimi lauke – pernykštės žolės deginimas yra draudžiamas.
Aplinkos apsaugos agentūra | www.gamta.lt