Lietuvoje patvirtintas pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad Lietuvoje šiandien nustatytas pirmasis užsikrėtimo naujuoju koronaviruso (COVID-19) atvejis. Atlikus tyrimus, infekcija nustatyta iš Veronos (Italija) 2020 m. vasario 24 d. grįžusiai pacientei.

Šiuo metu pacientė yra izoliuota Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur yra tokiems susirgimams gydyti pritaikyta infrastruktūra. Informuojama, kad pacientei pasireiškę simptomai yra lengvi, ji šiuo metu neturi temperatūros, jai taikomas reikalingas gydymas. Moteris stebima buvo nuo pat grįžimo į Lietuvą, taip pat, kaip ir kiti keliautojai, grįžtantys iš paveiktų zonų.

SAM kartu su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) bei kitų atsakingų institucijų specialistais, siekdami užskirsti kelią infekcijos plitimui šalyje, ėmėsi visų reikiamų priemonių. Ligoninėje yra stebimi trys pacientės šeimos nariai, vertinama jų sveikatos būklė, kol kas jiems COVID-19 simptomai nepasireiškė. Taip pat šiuo metu nustatinėjami su užsikrėtusiąja bendravę asmenys, vertinama jų sveikatos būklė, nė viena kol kas simptomai nepasireiškė.

„Nepaisant dėtų pastangų, aktyvių prevencinių veiksmų, kuriuos pradėjome vykdyti vieni pirmųjų, tenka paskelbti, kad koronavirusas neaplenkė Lietuvos. Puikiai supratome, kad grėsmė yra, tad šiam scenarijui ruošėmės intensyviai. Šioje situacijoje džiugina tinkamai atlikti namų darbai, nes visos institucijos reagavo į situaciją ir atliko tuos veiksmus, kuriuos ir turėjo atlikti“, – sako Valstybės ekstremalių situacijų centro vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Sveikatos apsaugos viceministro, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių situacijų operacijų centro (ESOC) koordinatoriaus Algirdo Šešelgio teigimu, esminis uždavinys, kurį reikės įgyvendinti dabar – užkirsti kelią viruso plitimui.

„Šiuo metu dedamos visos pastangos, kad kuo greičiau būtų nustatyti visi su užsikrėtusiuoju bendravę asmenys. Tai leis pritaikyti numatytas prevencines priemones ir išvengti tolimesnio infekcijos plitimo. Savo ruožtu, prašau žmonių nepanikuoti, sekti oficialią informaciją ir laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių“, – teigia A. Šešelgis.

SAM primena, kad nekeliavus į šalis, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje ir neturėjus kontakto su keliavusiaisiais bei nejaučiant susirgimui būdingų, gripą primenančių simptomų, jokių tyrimų atlikti ar imtis specialių priemonių nėra reikalo.

Tuo metu, jei simptomai pasireiškė per dvi savaites po kelionės į paveiktas zonas (http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas) ar kontakto su žmonėmis, kuriems patvirtintas COVID-19, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas.

Siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Daugiau informacijos bei atnaujinamą stebimų žmonių ir atliekamų tyrimų statistiką skelbiama čia http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas

Tikslinama atvejo apibrėžtis: rizikingomis skelbiamos naujos šalys

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į tai, kad daugėja koronaviruso (COVID-19) atvejų Honkonge, Irane, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Singapūre bei atsižvelgusi į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro gaires, patikslino atvejo apibrėžtį. Tai reiškia, kad nuo šiol šios šalys priskiriamos rizikingoms teritorijoms.

Anksčiau tokiomis buvo laikoma visa Kinijos Liaudies Respublika, o vasario 24 d. šį sąrašą papildė Šiaurės Italijos regionai (Veneto, Lombardijos, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos). 
Taip pat patikslina, kad įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir  14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį  su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19.

Visų keliautojų, per pastarąsias dvi savaites buvusių Kinijoje, Šiaurės Italijoje – Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionuose, taip pat Honkonge, Irane, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Singapūre prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.
Neseniai iš rizikingų teritorijų sugrįžusiesiems 14 dienų nuo paskutinės buvimo šiose šalyse dienos rekomenduojama likti namuose ir stebėti savo sveikatą. Tuo metu, pajutus į gripą panašius simptomus, tokie žmonės nedelsiant turėtų skambinti bendruoju pagalbos tarnybų telefonu 112.

Raštas dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) atvejo apibrėžimo atnaujinimo

Visuomenės informavimo grupė

Tai yra pirmas Ekstremalių situacijų valdymo centro Visuomenės informavimo grupės (VIG) laiškas. Šalia elektroninio pašto adreso vig@lrv.lt atsiranda naujas telefono numeris 8 677 89934. Taip pat pradeda veikti Vyriausybės tinklalapio polapis http://lrv.lt/lt/aktuali-informacija/informacija-del-naujojo-koronaviruso/svarbiausia-informacija

Šiuo adresu vienoje vietoje bus skelbiama svarbiausia, patikrinta ir oficiali informacija apie koronavirusą Lietuvoje. Mūsų tikslas yra pateikti kiek įmanoma naujesnę ir išsamesnę informaciją. Tuo pačiu žinoti, kaip ta informacija naudojama, kas domina žiniasklaidą, kokios informacijos trūksta. Netrukus pradės veikti VIG vidinės komunikacijos grupė ir ministerijų bei institucijų atstovai informacija galės keistis greičiau. Kilus neaiškumams ar atsiradus prieštaringai informacijai, VIG padės juos išspręsti.

                                     Elektroninio pašto adresu gali naudotis ir žurnalistai, ir valstybės institucijų atstovai. Žiniasklaidos atstovų prašome kreiptis tada, kai užklausę tiesiogiai negaunate pagalbos iš institucijų. Viešojo sektoriaus atstovai taip pat gali kreiptis visais atvejais, kai kyla klausimų dėl komunikavimo.

Skelbiame budintį telefono numerį 8 677 89934. Jei skambučių bus daug ir negalėsite prisiskambinti, jums tikrai bus perskambinta. Atkreipiame dėmesį, kad tai nėra telefono numeris gyventojų konsultacijoms, toks numeris bus paskelbtas artimiausiu metu. Šis telefono numeris skirtas visuomenės informavimo priemonėms.

Pradžioje tikrai bus nesklandumų, bet tikime, kad greitai įsivažiuosime!

Sekite Vyriausybės naujienas FACEBOOKINSTAGRAM ir TWITTER