Kodėl vaikai ir paaugliai mažiau skaito?

Nerimas dėl to, kad vaikai ir paaugliai mažai skaito, tikrai nėra naujiena. Kiekviena nauja karta demonstruoja vis mažesnį susidomėjimą knygomis. Atliekamų tarptautinių tyrimų išvadose taip pat akcentuojami prastėjantys vaikų ir paauglių skaitymo įgūdžiai, minimi gausėjantys „silpni skaitytojai“, todėl natūraliai kyla klausimas kodėl šiandien skaitoma mažiau, kokios to priežastys? Kokiais būdais ir priemonėmis jaunąją kartą supažindinti su knyga? Kaip įskiepyti meilę skaitymui? Ar tikrai skaitmeninės technologijos ir priemonės kelia grėsmę raštingumui, daro neigiamą įtaką vaikų ir paauglių santykiui su kultūra, keičia tradicinių vertybių sistemą? Į šiuos ir kitus klausimus bandyta ieškoti atsakymų gegužės 16 dienos Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos organizuotame seminare „Vaikų ir paauglių skaitymo ypatumai ir kryptys“.

Seminarą pradėjo ir sveikinimo žodį tarė RMMVB direktorė Daina Sutkevičienė. Renginį vedė RMMVB vyr. metodininkė Virginija Miežinienė.

Seminare dalyvavo ir pranešimus skaitė: Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vyriausioji tyrėja Eglė Baliutavičiūtė, literatūrologė, vaikų literatūros ekspertė Danguolė Šakavičiūtė, Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos bibliotekininkė Lina Stulgienė, RMMVB Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė ir RMMVB Betygalos filialo vyr. bibliotekininkė Regina Musteikienė.

Eglė Baliutavičiūtė savo pranešime „(Ne)pasiklydę skaityme: vaikų ir jaunimo skaityba ir skaitymo skatinimas šiandien“ pristatė naujausius vaikų ir jaunimo skaitybos ir skaitymo skatinimo tyrimus, jų apžvalgą, ankstyvojo skaitymo naudą. Taip pat daug kalbėjo apie bibliotekininko vaidmenį skaitymo skatinimo procese ir apie tai, kodėl bibliotekoms turėtų būti svarbūs patys mažiausieji skaitytojai.

Literatūrologė Danguolė Šakavičiūtė kalbėdama apie vaikų literatūros esamą situaciją pranešime „Vaikų literatūros šiandiena: pasiūla ir jos pinklės, atrankos kriterijai, vertinimo klaustukai“, pateikė gausios, bet selektyvios informacijos apie vaikų literatūros situaciją Lietuvoje, leidybą, ryškiausias žanrines, tematines, stilistines tendencijas tiek originaliosiose, tiek verstinėse knygose. Pranešėja mielai dalijosi savo prisiminimais apie vaikystėje skaitytas ir labiausiai pamėgtas knygas, itin nuotaikingai ir šmaikščiai bendravo su seminaro dalyviais, skatindama diskutuoti, išsakyti savo nuomonę vienokiu ar kitokiu klausimu.

Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė kalbėjo apie vaikų ir paauglių knygų leidybą Lietuvoje, kaip keitėsi situacija nuo 1990 m. iki dabar, apie populiariausias leidyklas, knygų tiražus, verstines knygas. Taip pat pristatė 2017 metų knygas, pelniusias įvairias nominacijas.

Raseinių Viktoro Petkaus mokyklos bibliotekininkė Lina Stulgienė skaitė pranešimą „Skaitymas: vakar, šiandien, rytoj?!“, kurio metu apžvelgė PIRLS 2011 atlikto tyrimo rezultatus, o taip pat pristatė ir savo mokykloje vykdyto tyrimo ataskaitą bei gautus rezultatus. Džiugina tai, jog mokykloje atliktas tyrimas parodė, kad knygas skaitančiųjų moksleivių visgi yra daugiau nei neskaitančių ir, kad popierinę knygą skaityti jiems yra patogiau ir maloniau.

Betygalos filialo vyr. bibliotekininkės Reginos Musteikienės pranešimo „Biblioteka – antrieji namai: kaip užsiauginti skaitytoją“ tikslas – pasidalinti gerąja darbo su vaikais ir paaugliais patirtimi. Regina kalbėjo apie tradicines ir netradicines darbo formas, dalyvavimą įvairiose akcijose, išėjimą už bibliotekos ribų. Akcentavo, jog vaikas bibliotekoje, nesvarbu, kokio amžiaus beateitų, turėtų jaustis laukiamas, atrastų čia sau artimų dalykų, o bibliotekininkas – tai tas žmogus, kuris suformuoja bibliotekos įvaizdį vaiko sąmonėje visam gyvenimui.

Visi pranešimai buvo itin informatyvūs ir naudingi. Džiaugiamės, kad šiame seminare dalyvavo ir didžioji dalis rajono mokyklų bibliotekininkų.

Anglų filosofas Francis Bekonas yra pasakęs: „Knygos – minties laivai, plaukiojantys laiko bangomis ir rūpestingai gabenantys savo brangų krovinį iš kartos į kartą“. Taigi mes, suaugusieji, privalome priimti šį krovinį su meile ir pagarba, saugoti jį ir svarbiausia – atsakingai perduoti  jaunajai kartai.

Virginija Miežinienė, RMMVB vyr. metodininkė

Nuotraukos Gitanos Andriulienės

no images were found