Kisielius ant Kūčių stalo: kaip namuose pasigaminti vaikystę primenantį gėrimą?

Galvodami apie artėjančių Kūčių ir Kalėdų stalą daugelis lietuvių prisimena senąsias tradicijas. Viena jų – pasirūpinti, kad ant šventinio stalo būtų skanaus lietuviško spanguolių kisieliaus. Nors vis dažniau jis gaminamas naudojant iš anksto paruoštus mišinius, lietuvių virtuvėse iki šiol išlieka gyvos ir iš spanguolių verdamo kisieliaus tradicijos. Artėjančių švenčių proga lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ atstovai dalinasi keletu receptų ir patarimų, kaip namuose išsivirti išties vaikystę primenantį ir šventėmis kvepiantį gėrimą.

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento vadovė Ernesta Dapkienė pastebi, kad gruodžio pradžioje lietuviai jau aktyviai ruošiasi artėjančioms šventėms – ieško ne tik kalėdinių dovanų artimiesiems, bet ir šventinio stalo idėjų, iš anksto įsigyja kai kurių ilgai negendančių produktų. Vienas jų – kisieliams gaminti skirti mišiniai, kurių pardavimai gruodį į viršų šokteli kelis kartus. Taip pat fiksuojama, kad žmonės vis aktyviau perka spanguoles naminio kisieliaus gamybai.

„Kad kisielius ant lietuvių kalėdinio stalo nėra pamirštamas, rodo ir pastaruosius keletą metų augantys jo pardavimai. Pavyzdžiui, pernai, lyginant su 2019 metais, kisielių mūsų tinklo parduotuvėse nupirkta 15 proc. daugiau. Vienareikšmiškai populiariausias yra spanguolių skonio kisielius, tačiau išbandomi ir kiti skoniai. Taip pat per visus šiuos metus, lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai, 34 proc. išaugo spanguolių pardavimai. Galima tikėtis dar didesnio jų augimo prieš pat šventes, – sako E. Dapkienė.

Visgi „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė B. Baratinskaitė siūlo nepamiršti tradicinio kisieliaus gamybos būdo. Jis, anot ekspertės, nėra sudėtingas ir gali suteikti šventiniam stalui daugiau autentiškumo.

„Nors Kūčių stalui dažniausiai gaminamas ir populiariausias yra spanguolių kisielius, jį mūsų protėviai nuo senų laikų virdavo ir iš kitų uogų – braškių, serbentų, agrastų, aviečių, vyšnių, o taip pat rabarbarų, avižų ir net pieno. Avižų kisielius apskritai yra vienas seniausių tradicinių Kūčių patiekalų, sietinas su senoviniais papročiais ir ritualais. Tik vėliau populiariausiu ingredientu kisieliui tapo spanguolės“, – pasakoja B. Baratinskaitė.

Maisto gamybos ekspertė sako, kad Kūčių stalui nuo senų laikų naudojamas ne tik geriamas, bet ir šaukštu kabinamas, drebučius ar pudingą primenantis kisielius. Be to, kisielius gali būti pagardinamas papildomais prieskoniais – džiovintais obuoliais, cinamonu, gvazdikėliais, kardamonais, vanile ir kt.

Ta proga B. Baratinskaitė siūlo šventinį Kūčių stalą papuošti ne vienu, o netgi dviem tradiciniais spanguolių ir avižų kisieliais, kurių receptais ji ir dalijasi.

Tradicinis spanguolių kisielius

Reikės: 3 l vandens, 500 g spanguolių (gali būti šviežios ar šaldytos), 5-6 valgomųjų šaukštų cukraus, 3-4 valgomųjų šaukštų bulvių krakmolo.

Gaminant kisielių pirmiausiai karštu vandeniu nuplautas spanguoles sutrinkite trintuvu. Gautą tirštimą kartu su vandeniu pilkite į puodą ant ugnies. Kaistant masei, nuolat ją maišykite ir nuo ugnies nukelkite prieš šiai užverdant. Pakaitintą skystį perkoškite per tankų sietą, kad jame neliktų sutrintų uogų likučių. Tuomet į nusunktą skystį pilkite bulvių krakmolą. Prieš tai pravartu jį ištirpinti pusėje stiklinės vandens, o jau tuomet lėtai maišant masę, pilkite jį į uogų mišinį. Tai leis kisielių sutirštinti tolygiau ir padės išvengti gumulų susidarymo. Supylus krakmolą į mišinį, dar kartą pakaitinkite jį ant ugnies, nepamirškite nuolat maišyti. Tuomet leidus kisieliui kiek atvėsti, pilkite jį į ąsotį ir patiekite ant šventinio stalo.

Tradicinis avižų kisielius su spanguolėmis

Reikės: 400 g avižinių dribsnių, 1,5 l vandens, ruginės duonos (natūralaus raugo), 2 šaukštų cukraus, žiupsnelio druskos, 1 stiklinės šviežių spanguolių ir pusės stiklinės cukraus padažui.

Ruošiant tokį kisielių avižinius dribsnius užpilkite vandeniu. Į juos dėkite ruginės duonos riekę ir viską palikite 24 valandoms šiltoje vietoje. Praėjus parai avižiniai dribsniai turėtų būti išbrinkę ir įrūgę, o duona sutežusi. Ją jau galite išimti. Išbrinkusius avižų dribsnius nukoškite į puodą per smulkų rėtį ir papildomai perpilkite juos vandeniui. Iš viso kisieliaus ruošimui puode turėtų būti apie 1 litras skysčio.

Šį skystį virkite puode, į jį supilkite cukrų ir druską. Masei užvirus ją dar keletą minučių pavirkite nuolat maišant, iki kol ji sutirštės. Tuomet paruoškite indelius, kuriuose kisielius bus stingdomas. Supilsčius į juos, kisielių dėkite į šaldytuvą – taip desertas sustings greičiau.

Atskirai paruoškite spanguolių padažą – elektriniu trintuvu sutrinkite spanguoles ir sumaišykite su cukrumi. Sustingdytą kisielių patiekite ant lėkščių ar dubenėliuose, ant jo pilkite padažą. Papildomai desertą galima apibarstyti aguonomis ir papuošti cukruotomis spanguolėmis. Skanaus!