Kelio švara – kiekvieno eismo dalyvio rūpestis

 Apdrabstyti purvu, gyvulių organinėmis trąšomis ir kitais nešvarumais kelias ne tik kelia pavojų eismo dalyviams, bet ir skleidžia blogą kvapą, blogos estetinės išvaizdos. Tačiau rajono keliuose, ypač kaimo, vis dar nemažai pasitaiko tokių piktybinių atvejų, kai po lauko ar miško darbų jiems skirtą techniką vairuojantys žmonės nesivargina jos nusivalyti, gerai užsandarinti sunkvežimių kėbulų, traktorių priekabų, o tiesiai suka į pagrindinį kelią, palikdami už nugaros nešvarius pėdsakus. Ypač tai matyti pavasarį ir rudenį, kai laukuose – didelis darbymetis ir intensyvus žemės ūkio technikos judėjimas.

   „Dažnai per tuos nešvarumus net kelio nematyti, net šviesią dieną būna slidu – kaip ant ledo, važiuojant nešvarumai tyška ant automobilių. Kodėl dėl tokių piktadarių turi kentėti kiti eismo dalyviai ir šalia kelio gyvenantys žmonės, laukti, kada seniūnijos nuvalys važiuojamąją dalį?“, – per tradicinę rajono seniūnų sueigą retoriškai klausė jos pirmininkė, Girkalnio seniūnijos seniūnė Justina Šaulienė.

   „Neseniai važiavau Lakštučių asfaltuotu keliu, kuris buvo visas apneštas purvu, todėl kiekvieną akimirką automobilis galėjo įlėkti į griovį arba sukelti kitą pavojingą eismo įvykį. Kelio teršėjas – ratinį traktorių vairavęs asmuo jau buvo kažkur nuvažiavęs, todėl jo nustatyti nepavyko. Šis atvejis rodo, kad turime imtis ryžtingesnių priemonių užkirsti kelią tokiems galimiems pažeidimams. Prašau seniūnų iškabinti skelbimus labiausiai matomose vietose ir pateikti informaciją, kas laukia kelių teršėjų. Taip pat reikia kreiptis į gyventojus, kad jie sugėdintų tokius vairuotojus arba apie juos praneštų seniūnijų darbuotojams, policijos pareigūnams“, – kalbėjo Savivaldybės meras Algirdas Gricius.

   „Kaskart susiduriame su šia didele problema: keliai būna subjauroti, kaltininkai nenustatyti ir neatsako už padarytą žalą, o seniūnijoms tenka didžiausia atsakomybė, atsiranda papildomo darbo ir išlaidų“, – pridūrė Savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas.

   Į seniūnų pasitarimą pakviesti Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Raseinių rajono policijos komisariato pareigūnai pabrėžė, kad su tokiais piktybiniais pažeidėjais negalima taikstytis, juos pirmiausia reikia tramdyti griežtomis kelių taršos taisyklėmis. Administracinio nusižengimų kodekse yra numatyta ir apibrėžta, kad automobilių kelių, jų statinių ir įrenginių, eismo techninių reguliavimo priemonių sugadinimas, kelio dangos teršimas užtraukia administracinę atsakomybę. Numatyta bauda vairuotojui – nuo 300 iki 560 eurų.

   Pasak Raseinių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresniosios tyrėjos Linos Jonaitienės, iš fermų, laukų, miškų nešvariomis transporto priemonių išvažiavę vairuotojai privalo jas nusivalyti prieš įsukdami į pagrindini kelią. Protingi žmonės tai supranta ir nepasidaro sau gėdos. Tingintiems paimti į rankas valymo priemones arba rizikuojantiems asmenims tenka patuštinti savo pinigines – pirmą kartą prasižengusiems vairuotojams paprastai skiriama 50 proc. nustatytos baudos sumos. Šį klausimą nagrinėti ir nusižengimo protokolą surašyti gali tiek Savivaldybės administracija, tiek policija.

   Raseinių rajono policijos komisariato viršininkas Marijus Macis padrąsino seniūnus: „Jeigu rašydami nusižengimų protokolą susilauksite pažeidėjų įžeidinėjimų ar grasinimų, kvieskite mūsų pareigūnus į įvykio vietą ir problema bus vienareikšmiai išspręsta. Kartu turime siekti šio tikslo.“

   Prieš kelias dienas rajono seniūnijas pasiekė Lietuvos žemės ūkio, vidaus reikalų ir aplinkos ministrų bendras kreipimasis dėl tarpusavio supratimo stiprinimo likviduojant ilgalaikių liūčių sukeltas ekstremaliosios padėties pasekmes.

   Šiame dokumente, be kita ko, prašoma Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vadovo atkreipti policijos pareigūnų dėmesį, kad, pasikeitus kelio dangai, nuo kai kurių transporto priemonių ratų ant kelio gali likti nukritusio purvo, todėl jie turėtų įpareigoti transporto priemonių savininkus nuvalyti tokius kelio ruožus, o su tuo susijusias įstatymo nuostatas taikyti tik tuomet, kai minėti veiksmai kelia pavojų eismo saugumui.

   Rajono seniūnų sueigoje buvo nagrinėta aktuali problema, kuriai išspręsti reikia ir atsakingų institucijų vadovų, darbuotojų geranoriškumo, ir gyventojų atsakingumo bei pilietiškumo.

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė