Kada buvęs dominikonų vienuolynas bus sugrąžintas visuomenei?

Šiais metais veiklą pradėjęs Raseinių kultūrinės tapatybės išsaugojimo komitetas kreipėsi į Savivaldybės vadovus, norėdamas atkreipti jų, taip pat ir atsakingų Lietuvos institucijų bei visuomenės dėmesį į aktualią Raseinių miestui bei rajonui problemą – istorinio dominikonų vienuolyno komplekso situaciją ir prašo rasti galimybę jį sugrąžinti gyventojams bei pritaikyti jos poreikiams.

   „Ši problema yra ypatingai svarbi Raseiniams, nes tai yra seniausia išlikusi miesto dalis, galinti tapti traukos centru, reprezentuojančiu visą istorinį šio krašto paveldą. Komiteto atlikti visuomeniniai viešosios apklausos rezultatai parodė, kad dauguma Raseinių miesto ir rajono gyventojų pritaria šiai iniciatyvai. Akcijų ir renginių metu surinkta 1000 parašų po peticija, kviečiančia spręsti šią situaciją“, – teigė šio viešajam interesui atstovaujančio komiteto vardu Arūnas Kazlauskas.
   Kokia yra padėtis šiame į kultūros paveldo vertybių registrą įrašytame objekte, kuriame šiuo metu įsikūręs Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Raseinių skyrius ir yra saugomi dublikatai, sudarantys šios bibliotekos mainų fondo pagrindą, Savivaldybės vadovams puikiai žinoma. Priėmęs šio komiteto narius savo darbo kabinete, Savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas pabrėžė, kad dar 2011-aisiais, jam dirbant Raseinių rajono savivaldybės meru, buvęs vienuolynas kėlė didelį galvos skausmą. Ypač žiemą, šildymo sezono metu – kai krūvas anglių pamainomis dieną ir naktį kūrena darbininkai, miesto centrinė dalis skęsta dūmuose. Šios problemos neliktų nutiesus centralizuotą šildymo trasą, prie kurios prisijungtų ir visas šio objekto kompleksas, ir netoliese jo esantys kiti statiniai, taip pat teršiantys orą. Tačiau pirmiausia reikia, kad buvęs vienuolynas pereitų Savivaldybės nuosavybėn, pakeistų savo paskirtį ir būtų visuomenei naudingas.
   „Šis klausimas man taip yra labai svarbus, kaip ir jums, kaip ir visiems žmonėms, kuriems situacija buvusiame dominikonų vienuolyne kelia nerimą, – sakė Raseinių kultūrinės tapatybės išsaugojimo komiteto atstovams R.Ačas. – Dėl šio objekto ateities prieš 6 metus kalbėjomės ir su tuomečiu Kauno arkivyskupu metropolitu Sigitu Tamkevičiumi, ir su tuomečiu kultūros ministru Arūnu Gelūnu, ir su Martyno Mažvydo bibliotekos direktoriumi. Tada jie pažadėjo teigiamai išspręsti šį klausimą po trejų–ketverių metų, kai suras ir suremontuos patalpas, į kurias bus perkelti Raseinių skyriuje saugomi leidinių fondai. Tačiau tie metai jau seniai prabėgo, bet niekas nepasikeitė.
   Dėl to šią įsisenėjusią problemą griežtoku tonu priminiau praėjusį pavasarį Savivaldybėje apsilankiusiai dabartinei kultūros ministrei Lianai Ruokytei–Jonnson. Jos reakcija mane nustebino, kai ji prabilo apie galimą šio objekto privatizaciją. Tačiau po kelių valandų man perdavė jau kitą ministrės nuomonę, kad bus svarstoma galimybė perduoti Savivaldybei vienuolyną. Liepos mėnesį išsiuntėme raštą į Kultūros ministeriją ir paprašėme informuoti, ar yra numatytos kitos patalpos, į kurias persikeltų Martyno Mažvydo bibliotekos Raseinių skyrius, taip pat pasiūlėme savo pagalbą – rasti tokias patalpas, bet oficialaus atsakymo nesulaukiame.“
   Prieš šį susitikimą Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir ūkio departamento direktorė Indrė Antanaitienė specialiai susisiekė su ministerija ir dar sykį pasiteiravo: gal jau kas nors nutarta? Atsakymas suteikė vilties – buvo pažadėta šį klausimą spręsti kitą savaitę. Tačiau, pasak I.Antanaitienės, buvo leista suprasti, jeigu bus priimtas Savivaldybei palankus sprendimas, neverta tikėtis Kultūros paveldo departamento lėšų buvusiam dominikonų vienuolynui remontuoti ir reikės jų patiems ieškoti.
   Savivaldybės administracijos direktorių R.Ačą nudžiugino, kad atsirado iniciatyvių žmonių grupė, kuri taip pat turi daug ryžto sugrąžinti Raseinių krašto visuomenei buvusį vienuolyną. Kultūrinės tapatybės išsaugojimo komiteto atstovų ir Savivaldybės administracijos direktoriaus vizijos panašios: šiame istoriniame komplekse ateityje galėtų įsikurti Savivaldybės mero tarnyba, Civilinės metrikacijos skyrius, konferencijų salė, laisvalaikio centras ir kitos visuomenės interesus tenkinančios viešosios erdvės. Tačiau iki šių dalykų laukia ilgas kelias – pirmiausia reikia sutelktomis jėgomis ieškoti galimybių Raseiniams susigrąžinti buvusį dominikonų vienuolyną. Šiai problemai spręsti Kultūrinės tapatybės išsaugojimo komiteto atstovai pažadėjo įkurti savo darbo grupę, kuri ir toliau organizuos piliečių akcijas, telks gyventojus, nevyriausybines organizacijas būti šios iniciatyvos šalininkais, su jais tarsis dėl šio objekto ateities ir naudos Raseinių kraštui.
   Raseinių rajono savivaldybė administracija ieškos tinkamų patalpų M.Mažvydo bibliotekos leidinių fondams perkelti ir finansinių galimybių renovuoti šiam kompleksui. Šio pasitarimo dalyviai įsitikinę, kad kryptingos ir koordinuotos Savivaldybės administracijos ir visuomenės atstovų pastangas siekiant bendro tikslo, gali vainikuoti puikus rezultatas.

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė