Prekybos centrų lentynose gausu spalvingų Velykų dekoracijų. Skubėdami, galime greitai susižavėti plastiko pintinėlėmis ir dekorui skirtais plastiko kiaušiniais. Tačiau jie, kaip ir kiti vienkartinio plastiko produktai, šventėms praūžus keliaus į šiukšliadėžę. VšĮ „Gamtos ateitis“ dalijasi patarimais, kaip, atsisakius greito vartojimo plastiko, kurti jaukią švenčių aplinką ir šeimos tradicijas.
Tvarūs sprendimai reikalauja laiko
„Gyvenimo tempas skubina mus rinktis greitus sprendimus. Plastikinis šventinis dekoras – vienas iš tokių greitų ir neapgalvotų sprendimų. Neįvertiname šių sprendimų pasekmių: kasmet šeimos šventėms rinkdamiesi vis naujus dekoro elementus, nebekuriame šeimos tradicijų. Pavyzdžiui, ant Velykų stalo margučius dėdami į ilgaamžį, kasmet šiuo tikslu naudojamą indą ar pintinėlę, kuriame ir kitokią šventinę nuotaiką. Tuomet ir mes patys, ir mūsų vaikai lauks retų šventinių dienų, kuriomis namai tampa kitokie, o jų aplinka – labiau pakylėta“, – sako pakuočių atliekų tvarkymo VšĮ „Gamtos ateitis“ viešinimo ir rinkodaros vadovė Diana Ramanauskaitė.
D. Ramanauskaitės teigimu, net toks nedidelis pokytis, kaip vieno plastikinio krepšelio atsisakymas per šventes, yra svarbus. Priėmę vieną tvarų sprendimą, vėliau įgundame stabtelti ir kitose srityse, kai tenka rinktis tarp greito vartojimo, bet aplinką teršiančio ir tvaraus produkto.
„Neskubėti ir stabtelti – tai geriausias šventinis patarimas mums visiems. Tvarūs sprendimai reikalauja laiko ir pastangų, bet tuo pačiu mus apdovanoja naujomis patirtimis“, – priduria VšĮ „Gamtos ateitis“ viešinimo ir rinkodaros vadovė.
Natūralios Velykų medžio puošmenos vietoj plastikinių
Kalėdų eglę puošiame blizgiais žaisliukais, o Velykų medį ar vos pražydusias medžių vyteles – nedideliais plastiko margučiais. Jei juos išsaugome ir kasmet naudojame pakartotinai, tokiu įpročiu prisidedame prie tvarios aplinkos kūrimo. „Visgi dažniausiai kasmet norime naujo, kitokio, dar gražesnio Velykų medžio, kuriam ieškome naujų dekoratyvių margučių. Vietoj jų galėtume rinktis natūralias rankdarbių puošmenas arba visai jų atsisakyti. Juk niekas geriau nei pražydusios medžių vytelės nesimbolizuoja pavasario ir gamtos atgimimo“, – dalijasi D. Ramanauskaitė.
Natūralūs kiaušinių marginimo būdai
Turbūt jau visi žinome vaikų nekantrumą marginant Velykų kiaušinius. Jie neturi kantrybės išlaukti, kol kiaušinius nudažysime svogūnų lukštais ar mėlynuoju kopūstu. Pasiduodame jų įgeidžiams, ir iki Velykų prikaupiame įvairiausių cheminių dažų: spalvingų miltelių, skysčių, specialių pieštukų ir net kiaušinių lipdukų.
„Nei viena iš šių priemonių nėra tvari: aplinką teršia tiek tokių cheminių dažų gamyba, tiek jų vartojimas. Per Velykas kiekviena šeima išpila gerokai didesnį cheminėmis medžiagomis užterštą vandenį nei kitu metų laiku. Iš savo senelių esame paveldėję pačių įvairiausių kiaušinių marginimo būdų, tausokime juos kaip brangų šeimos paveldą ir tvarų švenčių pagrindą“, – sako D. Ramanauskaitė.
Prieš margindami kiaušinius natūraliai dažančiais augaliniais produktais – įprastais ir raudonais svogūnų lukštais, mėlynuoju kopūstu, burokėliais – juos galime apvynioti siūlais, virvelėmis, žibuoklėmis ar pavasario žalumynais – ir taip išgauti įvairų raštą ant kiaušinių lukšto.
VšĮ „Gamtos ateitis“ jums linki natūraliai margų ir tvarių Šv. Velykų!