Išgyventi iš 240 eurų: žmonės graudinasi, Romas Lazutka sako, kad pragyventų

238 eurai – tokį minimalių poreikių krepšelį šią savaitę nustatė Lietuvos valdžia. Mokslininkų nuomone, tokios sumos lietuviui turėtų užtekti ir prasimaitinti, ir susimokėti už būstą, ir papramogauti bei pasirūpinti savo sveikata.

„Ar įmanoma išgyventi už 240 eurų?“ – tokį klausimą Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ uždavė žurnalistas Aurimas Perednis. Į redakciją skambinę klausytojai neslėpė pasipiktinimo.

Mirtininko krepšelis. Reiktų Seimo ir Vyriausybės narius eliminuoti iš namų su turtingomis spintomis ir šaldytuvais, duoti po 250 eurų ir artimiausių „Humanų“ adresus. Nepalikti lovytėse, o varyti vykdyti savo įsipareigojimų, liepti plombuotis dantis, pirkti kojines, troleibuso bilietus, duoti vaikams kišenpinigių“, – taip 240 eurų idėją įgyvendinti pasiūlė Laima.

Turi pakakti

240 eurų suma buvo gauta nustačius minimalią lėšų sumą, reikalingą nusipirkti minimalių maisto produktų rinkinį ir atlikus namų ūkių išlaidų tyrimą.

Maistui krepšelyje per mėnesį skirta 91 euras. Į krepšelį buvo įtraukta 12 produktų grupių – kruopos, mėsa, žuvis, daržovės, vaisiai ir taip toliau. Įdomu tai, kad už 91 eurą lietuviai turėtų ieškoti net ne pigiausių, o vidutinių kainų produktų. Mokslininkai tikina, kad tokios sumos turi užtekti žmogui išgyventi mėnesį, valgant po 3 kartus per dieną.

„Skaičius neatrodo didelis, bet 2015 m. buvo atliktas tyrimas, kurio metu buvo klausiama skurdžiai gyvenančių žmonių, kokios sumos jiems pakaktų, tai buvo nurodyta 219 eurų suma“, – sakė VU dėstytoja ir šio krepšelio sudarytoja Jekaterina Navickė.

Išlaidos ne maisto produktams buvo apskaičiuotos pagal namų ūkių biudžetų tyrimą. 150 eurų, likusių atėmus išlaidas maistui, žmogui turėtų pakakti tiek drabužiams, tiek būsto išlaikymui, transportui, ryšio, sveikatos, švietimo paslaugoms ir net pramogoms bei kultūrai.

Netramdė ašarų

Klausytojai neslėpė pasipiktinimo, o kai kuriuos jų valdžios pasiūlymai net sugraudino. „Aš puikiai suprantu. Pati gaunu 235 eurus ir ką galiu nusipirkti? Kalbate apie maistą, o kur dar vaistai, komunaliniai mokesčiai? Aš nepragyvenu, tikrai nevalgau jokių karbonadų, tikrai perku tik kaulus. Bet nepragyvenu, jei vaikai nepadėtų, jokiu būdu…“, – susigraudinusi pasakojo Birutė.

„Už 91 eurą maistui jokių būdu nepragyvenu. Ankščiau nuvažiavęs į bazę išleisdavau 150 litų ir grįždavau su krepšiais, o dabar grįžtu su vienu maišiuku ir nieko „blatno“ nenusipirkęs, jau nebeatsimenu kada žuvies pirkau. Tegul tie ponai pasėdi mėnesį už 91 eurą“, – pasakojo Vytautas.

Kitas klausytojai atkreipė dėmesį į tai, kad net vaikų darželiuose vienam vaikui mėnesiui yra skiriama 100 eurų maisto išlaidoms, o čia kalbama apie vaikiškas porcijas.

Išgyvena ir už mažiau

Daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ vadovė Jurgita Pocienė teigė, kad paskaičiavimas „popierinis“ – vargu ar patys mokslininkai už tiek pragyventų. Jos nuomone, normaliam pragyvenimui per mėnesį pajamos turėtų sudaryti 800-1000 eurų.

Tiesa, atsirado klausytojų, kurie teigia puikiai pragyvenantys ir už mažiau nei 240 eurų.

„Aš esu labai patenkinta. Turėjau butą Klaipėdoje, bet pardaviau ir nusipirkau sodybą kaime. Mano pensija 150 eurų, bet viskam užtenka, dar ir kitiems padedu. O tie kurie verkia, tai jūs pradėkite skaičiuot, kaip jūs gyvenat ir ką tame mieste valgot“, – savo patirtimi dalinosi pensininkė Marta.

Edmundas gauna 420 eurų, iš kurių du trečdaliai mėnesio gale dar lieka. Jis teigia, kad pragyventų ir už 240 eurų: „tiesiog reikia taupiau gyventi, optimizuoti save“.

Besipiktinantiems nepritaria ir Audrius. „Tas 91 euras yra vienam žmogui. Pas mane patį 3 vaikai, tai gaunasi 450 eurų. Jeigu leisti juos tik prekybos centruose, tai visai normali suma. Mano nuomone žmonės patys turėtų užsidirbti, jeigu jų tokie poreikiai yra. Čia kaip suprantu yra bandymas padėti tiems, kurie negali užsidirbti“, – kalbėjo jis.

Ekonomistas išgyventų

Panašiai kalba ir ekonomistas, socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas Romas Lazutka, kuris ir pasiūlė apskaičiuoti minimalių poreikių krepšelį.

„Čia kalbame apie minimalius poreikius, ne apie tuos žmones, kurie neskaičiuodami gali nusipirkti ananasą. Krepšelis reikalingas žmonėms, kuriems reikia pagalbos“, – kalbėjo ekonomistas.

Paklaustas apie tai, ar pats sugebėtų pragyventi už 240 eurų, R.Lazutka teigė, kad tai tikrai įmanoma.

„Matyt išgyvenčiau, todėl kad namų ūkių biudžetų tyrimai rodo, kad 15 proc. lietuvių gyvena už tokią ar dar mažesnę sumą. Žmonės gyvena iš pensijos, kurie yra 150-160 eurų ir jie išgyvena, sunkiai vargsta ir padėtis nepakenčiama, ją reikia keisti. Bet kalbant apie sumą tai, matyt, bet kuris žmogus už tiek išgyventų“, – sakė R.Lazutka.

Minimalių poreikių krepšelis būtų kriterijus, į kurį būtų orientuojami arba kuriuo remiamasi tobulinant socialinės apsaugos sistemą. „Jei suma kažkam atrodo per maža, jie turėtų būti pasirengę daugiau prisidėti prie pagalbos tiems, kurie uždirba mažiau“, – kalbėjo ekonomistas.

V.Ščiavinsko nuotr.

Šaltinis: http://www.lrytas.lt