Išdalintos kalėdinės dovanos bibliotekoms

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gruodžio 21 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje vyko Labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ knygų dovanojimo šventė „Vaikų bibliotekėlė“. Į renginį atvyko Viešosios bibliotekos filialų darbuotojai, rajono mokyklų bibliotekininkai, vaikų darželių, vaikų globos ir vaikų dienos užimtumo centrų atstovai. Knygų dovanojimo misiją atliko Lietuvos Respublikos Seimo nario Arvydo Nekrošiaus padėjėjai Raseinių rajone Skaidrutė Žuvelaitienė ir Kęstutis Užemeckas. Viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė supažindino su Labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ veikla, pristatė dovanojamas knygas.

 Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ įkurtas 2013 metais. Jo steigėjai – muzikantas, prodiuseris ir aktorius Andrius Mamontovas ir Lietuvos Respublikos Seimo narys  Ramūnas Karbauskis. Fondo misija – aprūpinti Lietuvos bibliotekas, mokyklas, darželius, vaikų dienos centrus bei visas kitas kultūros, švietimo ir socialinių paslaugų įstaigas, dirbančias su vaikais, geriausiomis lietuvių autorių knygomis vaikams. Siekdamas įgyvendinti šį siekį, fondas bendradarbiauja su Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriumi,  Lietuvos rašytojų sąjunga ir kasmet skelbia „Nacionalinį vaikų literatūros konkursą“ rašytojams ir dailininkams.

 Pirmasis, antrasis ir trečiasis konkursai sulaukė didelio susidomėjimo, juose dalyvavo 242 autoriai, kurie pateikė 286 kūrinius. Konkursų laureatai Naisiuose apdovanojami piniginėmis premijomis, gandrų statulėlėmis, o jų knygos išleidžiamos nuo 13 iki 45 tūkstančių egzempliorių tiražu. Ketvirtasis Nacionalinis vaikų literatūros konkursas buvo paskelbtas 2016 metų gegužės 23 dieną.  Kūrinius konkursui buvo galima pateikti iki spalio 1 dienos, o rezultatai paaiškės 2017 metų vasario mėnesį Vilniaus Knygų mugės metu.

 Fondo steigėjai A. Mamontovas ir R. Karbauskis 2015 metais pradėjo didžiausią Lietuvos istorijoje knygų leidybos projektą „Vaikų bibliotekėlės“. Projektas tęstinis ir jį planuojama tęsti 20 metų. Per šį laikotarpį numatyta išleisti ir padovanoti knygų dešimčiai tūkstančių vaikų bibliotekėlių. Kasmet bus išleidžiama 10 -15 geriausių lietuvių autorių – vaikų literatūros klasikų ir Nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureatų – knygų. Per du dešimtmečius leidinių skaičius turėtų išaugti iki 3 – 4 šimtų pavadinimų, o bendras tiražas sudarys 5 milijonus egzempliorių.

 Pirmieji „Vaikų bibliotekėlės“ komplektai Raseinių rajono bibliotekas, mokyklas, vaikų darželius, vaikų globos bei vaikų dienos užimtumo  įstaigas pasiekė 2015 metų pavasarį. Šiais metais bibliotekėlės pasipildė 13 pavadinimų leidiniais. Tai lietuvių vaikų literatūros klasikų Prano Mašioto „ Juozukas ir Jockus“, Albino Žukausko pasakų rinktinė „Varlė skalbėja“, Aldonos Liobytės „Lėlė Aili“, Nacionalinių vaikų literatūros konkursų laureatų Aido Jurašiaus „Akmenukų pasakos“, Ignės Zarambaitės „Emilio laiškas“, Gintarės Adomaitytės „Žaliojo namo paslaptis“, Neringos Dangvydės „Vaikas su žvaigžde kaktoj“, Virginijaus Malčiaus „Do Do ūsai“, Ievos Kasperavičiūtės eilėraščių knygelė „Kas nutiko susitikus“ ir kitos knygos. Kiekviena iš 50 įstaigų gavo po 2 knygų komplektus. 

 Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas teigia:  „Turbūt reiktų sutikti, kad tokių –  patrauklių ir išmintingų, žaismingų ir išmoningų, pamokančių ir nuskaidrinančių – kūrinių šiandien dažnai pasigendame, todėl skelbiamas vaikų literatūros konkursas itin svarbus, aktualus ir savalaikis. Labai norisi tikėti, kad jis sužadins mūsų rašto darbininkų – ir pradedančių, ir žymių meistrų – kūrybines ir pilietines ambicijas, paskatins imtis paties svarbiausio – pokalbio su mažuoju Žmogumi. Galų gale ir pačių rašytojų amato, ir visos lietuvių literatūros ateitis priklausys nuo to, ar įstengsim patraukti ir sudominti knyga mažąjį mūsų pilietį. Nauja knyga, gražia ir protinga“.

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė