Iš prasiskolinusio 4 000 € žmogaus galima atimti butą, iš valdininko pavogusio milijonus – tik 6 atlyginimus

Pastarosiomis savaitėmis Seimas tikrai stengėsi, priėmė daugybę įstatymų, tačiau ar tikrai kiekybė ir skuba įstatymų priėmimo atžvilgiu yra gerai?

Šią savaitę buvo priimti du įstatymai atkreipę mano dėmesį – abu skirti atlygint materialinius nuostolius. Tik vienu atveju nuostoliai padaromi valstybei – tai yra visiems mokesčių mokėtojams, o kitu atveju tai žmogaus įsiskolinimas bankui, už komunalines paslaugas ar dar už ką nors.

Tai štai, naujajame Valstybės tarnybos įstatyme, parengtame konservatorės Agnės Bilotaitės atsirado pataisa, kurioje numatyta reali materialinė atsakomybė valstybės tarnautojams padariusiems valstybei materialinę žalą, ką galima būtų tik pasveikinti, tačiau dalykas tame, jog ten paliktas saugiklis, kad iš to tarnautojo negalima būtų išieškoti lėšų daugiau, nei 6 jo vidutiniai atlyginimai, jei neįrodoma, kad tas buvo padaryta tyčia. Galima būtų pagalvot – vargšai tarnautojai, netyčia padarė klaidą, pakaks iš jų ir 6 atlyginimų. Bet gi ne apie eilinius tarnautojus čia kalba eina.

Sakykim tiesiai – palikta landa korupcijai, nes eilinis tarnautojas „netyčia“ neturi galimybių padaryti materialinės žalos valstybei, kaip ir „tyčia“, nes ničnieko nesprendžia ir nepasirašinėja finansinės atsakomybės dokumentų, nesudaro jokių sandorių ir nerengia jokių konkursų bei neskirsto lėšų savo vardu.

Visa tai daro aukštesnio valdžios ešelono valdininkai, kuriuos įprasta vadinti viršininkais, ministrų pavaduotojais ir t.t. Todėl šis įstatymas skirtas apsaugoti būtent jiems, nuo „netyčia“ padaromų klaidų. O turėdami omenyje, kad tokio lygio valdininkai-tarnautojai varto milijonus valstybės vardu – tai ir jų daromi nuostoliai yra (nepagautas – ne vagis) milijoniniai.

Daugiau skaitykite: http://www.ve.lt/naujienos/nuomones/nuomones/is-prasiskolinusio-4-000-EUR-zmogaus-galima-atimti-buta-is-valdininko-pavogusio-milijonus—tik-6-atlyginimus-1646286/