Įmonės siekis – paslaugų kokybė turi atitikti poreikiams

Senas tradicijas turinčios UAB „Raseinių vandenys“ darbuotojams ir pirmus metus įmonei vadovaujančiam Stanislovui Bartkui pernai nestigo išbandymų ir naujų iššūkių, kurie pareikalavo nemažai nervų, kantrybės ir profesionalumo. Tačiau dauguma problemų jau išspręstos arba sprendžiamos, todėl optimistiškai žvelgiama į perspektyvą.

   „Pradėjau vadovauti įmonei tuo metu, kai nedelsiant reikėjo tęsti vandentvarkos projektus, kai kuriuos užbaigti ir vykdyti naujas užduotis. Praėjusieji metai buvo nelengvi, bet su Savivaldybės administracijos parama įvykdėme beveik visus planuotus darbus. Šiemet irgi stengsimės tvirtai laikytis naujų darbų grafiko ir kad vartotojai labiau pasitikėtų „Raseinių vandenimis“ ir naudotųsi jos teikiamomis paslaugomis Problemų kelia sunkiai judantys į priekį investiciniai projektai, naujų gyventojų prisijungimas prie centralizuotų tinklų, vartotojų skolos įmonei už suteiktas paslaugas. Dauguma rūpesčių yra mums įprastas dalykas, jie – neatsiejama mūsų darbo dalis, už kurią esame atsakingi“, – teigė šios uždarosios akcinės bendrovės direktorius S.Bartkus.

   – Praėjusią vasarą buvo kilęs skandalas dėl kai kuriose rajono vandenvietėse aptikto arseno ir kitų sunkiųjų metalų normas viršijusio kiekio. Incidento mastą išpūtė kai kurios žiniasklaidos priemonės tarsi UAB „Raseinių vandenys“ kalti dėl to, kas atsitiko. Ko prireikė šio įvykio pasekmėms likviduoti ir kokios patirties įgijote?

   – Įtampa buvo labai didelė, bet jau nuo pat šio įvykio pradžios įmonės darbuotojai, Savivaldybės administracijos vadovai, specialistai ir kitų mums į pagalbą atėjusių institucijų atstovai dirbo racionaliai, sutelktai, o svarbiausiai labai operatyviai sureagavo į šį įvykį. Jau tą pačią dieną visomis įmanomomis priemonėmis informavome Šienlaukio ir Ražaitėlių kaimų gyventojus apie galimą pavojų jų sveikatai ir rekomendavome maisto ruošai naudoti tik mūsų įmonės darbuotojų tiekiamą geriamą vandenį. Visą laiką nuodugniai tyrėme vandenį, ieškojome priežasčių, kodėl jis buvo užterštas cheminiais elementais, kol pagaliau šį rudenį buvo konstatuota, kad problema likviduota ir geriamo vandens vartotojai vėl gali naudotis vandentiekiu.

   Manau, kad „arseno istorija“ įpareigoja mūsų įmonės kolektyvą būti dar budresniu, atsakingesniu už teikiamas paslaugas ir pasirengusiu bet kada užkirsti kelią įvairiems galimiems trikdžiams ir pavojams. Tai yra vienas pagrindinių mūsų darbo principų, kurio nuolat laikomės. Neatsitiktinai mūsų įmonė pirmoji Lietuvoje atliko tokius išsamius geriamojo vandens tyrimus ir, kaip įsitikinome, pačiu laiku – dabar galima tik įsivaizduoti, kokios būtų pasekmės, jeigu tyrimai nebūtų atlikti.

   Ir 2018-aisiais, ir kitais metais aktyvinsime tiekiamo vandens kokybės kontrolę, kuriai kasmet UAB „Raseinių vandenys“ skiria po 5 000 eurų. Be to, įsigijome mobilią laboratoriją, bendradarbiaujame su sertifikuotas kontrolės paslaugas teikiančiais partneriais, dirbame išvien su Savivaldybe, taigi šiam darbo barui ir toliau skirsime labai didelį dėmesį. Gerindami vandens kokybę, stengsimės, kad ir šiemet šios paslaugos vartotojai nepajustų padidėjusios kainos.

   – Minėjote, kad stringa kai kurie investiciniai projektai. Kodėl?

   – Prieš man ateinant dirbti į šią įmonę, buvo atliktos netikusios kai kurių viešųjų pirkimų procedūros centralizuotų vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtrai Šiluvos miestelyje bei analogiškiems mažųjų gyvenviečių projektams. Bylos nagrinėjamos teismuose, bet šiuo metu darbai stovi vietoje.

   Kur buvo įgyvendinti investiciniai projektai, ten matyti ir konkretūs rezultatai. Pernai naujais mūsų įmonės tiekiamo šalto vandens vartotojais tapo 225 rajono gyventojai, dar 300 žmonių prisijungė prie centralizuotos nuotekų šalinimo sistemos. Stengiamės, kad jų būtų kuo daugiau rajone. Tai įpareigoja ir Lietuvos Respublikos Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo 23 straipsnio 2 dalis. Joje teigiama: „asmenys, turintys savo geriamo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemą, per 12 mėnesių privalo prisijungti prie jų miestelyje esančių viešojo geriamo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo infrastruktūros“.

   Vis dėlto reikia atsižvelgti ir į objektyvias priežastis – nuo pagrindinės trasos iki namų vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžius reikia pakloti savo lėšomis, todėl kai kuriems gyventojams yra per brangu. Lietuvos aplinkos ministerija priėmė keletą sprendimų, kurie padidintų šios paslaugos vartotojų skaičių. Vienas tokių sprendimų – skirti konkurso principu savivaldybėms finansavimą. Jo metodas yra orientuotas tik į tuos gyventojus, kurie yra socialiai remiami ir gauna mažiausias pajamas. Tačiau po analizės paaiškėjo, kad Raseinių rajono savivaldybėje nėra tokios gyventojų koncentracijos, kuri atitiktų Aplinkos ministerijos reikalavimams. Nepaisant to, Savivaldybės administracija ir UAB „Raseinių vandenys“ siūlo ministerijai pakeisti konkurso sąlygas ir deda daug pastangų, kad neįgalūs ir mažiausias pajamas gaunantys gyventojai būtų nemokamai prijungti prie jau nutiestos vandentiekio ir nuotekų infrastruktūros. Tokia galimybė nenumatyta kitiems gyventojams, nors kai kuriose žiniasklaidos priemonėse buvo skelbta.

   Dalį šiam projektui finansuoti skirtų lėšų planuojama išmokėti po savivaldybių ir Aplinkos ministerijos pasirašytų sutarčių, o kita dalis – po projekto įgyvendinimo, kai teikiančios vandentiekio ir nuotekų paslaugas įmonės pateiks ministerijai išsamią ataskaitą. Mūsų rajono savivaldybei skirtos lėšos padidintų Raseinių ir Ariogalos miestuose jau nutiestų tinklų efektyvumą. Kodėl tiktai šių abiejų miestų? Todėl, kad šiame etape finansavimas bus skirtas tiktai turintiems 2000 ir daugiau gyventojų miestams bei gyvenvietėms. Šį reikalavimą mūsų rajono savivaldybės teritorijoje atitinka tik Raseiniai ir Ariogala.

   – Ką reikia žinoti žmonėms, kurie nori būti UAB „Raseinių vandenys“ klientais?

   – Procedūra tokia: tereikia kreiptis į UAB „Raseinių vandenų“ specialistus, parašyti prašymą ir gauti prisijungimo sąlygas. Vietovėse, kuriose nėra centralizuotų nuotekų tinklų infrastruktūros, vietinių nuotekų rezervuarų ar valymo įrenginių, savininkai arba naudotojai privalo su UAB „Raseinių vandenys“ sudaryti nuotekų ar susidarančio dumblo išvežimo paslaugos sutartį. Gyventojų patogumui įmonės specialistai lankosi rajono gyvenvietėse, namų ūkiuose ir informuoja, kaip prijungti vietinius nuotekų tinklus prie centralizuotos nuotekų tinklų infrastruktūros. Jeigu jos nėra, sudaro nuotekų išvežimo paslaugų sutartis. Tokios sutartys yra privalomos: už neteisingą nuotekų tvarkymą, aplinkos teršimą nuotekomis gyventojui yra taikoma administracinė atsakomybė – bauda nuo 125 iki 580 eurų. Tiek įmonės, tiek gyventojų bendras tikslas – sukurti efektyvią buitinių nuotekų tvarkymo sistemą rajone, užtikrinančią visus gamtosaugos reikalavimus.

   – Praėjusius metus UAB „Raseinių vandenys“ kartu su partnere Raseinių rajono savivaldybės administracija įgyvendino projektą „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Raseinių r. sav., Viduklės miestelyje“. Kokia jo nauda gyventojams?

   – Pagal šį projektą darbai eina į pabaigą Sporto, Paparčių ir Šilo gatvėse. Jų gyventojai galės prisijungti prie centralizuotų tinklų. Klojant naujus nuotekų tinklus, buvo nutiesti ir nauji vandentiekio vamzdžiai, nes seni buvo nusidėvėję ir galėjo bet kada trūkti. Be to, senas vamzdynas ėjo per privačių valdų sklypus, todėl galėjo kilti problemų, jeigu juos būtų reikėję remontuoti. Dabar ir vandentiekio, ir nuotekų trasos eina šalia gatvių, viskas padaryta pagal Europos Sąjungos reikalavimus.

   Gyventojai savo jėgomis arba pasisamdę specializuotą įmonę galės prisijungti prie centralizuotų tinklų atšakų, kurios paliktos prie privačių sklypų ribų. Šią paslaugą už papildomą mokestį gali atlikti ir mūsų įmonės specialistai. Nuotekų trasoms įrengti Savivaldybė skyrė apie 48 tūkst. Eur, o naujo vandentiekio vamzdynas paklotas UAB „Raseinių vandenys“ lėšomis.

   – Kodėl yra keičiamas rajono vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros specialusis planas?

   – Pirmiausia todėl, kad jis buvo patvirtintas dar 2009 m. liepos 10 d. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu ir nuo to laiko pasikeitė nemažai dalykų. Pasak šį darbą atliekančios UAB „Urbanistika“ atstovų, visų gyvenviečių sprendiniai buvo peržiūrimi ir, įvertinus aprūpinimo geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros situacijos pasikeitimus bei teritorijų planavimo dokumentuose numatytą urbanistinę plėtrą, koreguojami.

   Vienas svarbiausių planavimo principų – nepažeisti gyventojų lūkesčių ir nemažinti viešojo geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo paslaugomis planuojamų aprūpinti gyvenviečių skaičiaus. Kita vertus, vandenvietės ir nuotekų valymo įrenginiai numatomi laisvoje valstybinėje žemėje rezervuojant teritorijas šios infrastruktūros plėtrai ir nedidinat išlaidų sklypų išpirkimui.

   Rajono savivaldybės vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros specialiojo plano keitimas rengiamas 117 gyvenviečių (iš jų numatoma 89 gyvenvietes jungti į 28 aglomeracijas). Palyginus su pirminiu planu, planuojamų gyvenviečių skaičius padidėjo 9 gyvenvietėmis.

   Specialiojo plano apimtyje atliktas UAB „Raseinių vandenys“ eksploatuojamų vandenviečių požeminio vandens ištekliams skaičiavimas ir parengti VAZ projektai (darbo vykdytojas – UAB „Grota“, turinti Lietuvos geologijos tarnybos išduotą leidimą). Požeminio vandens ištekliai ir vandenviečių apsaugos zonos įvertinti panaudojus esamą geologinę–hidrogeologinę informaciją bei vandenvietėse atlikus hidrodinaminius ir hidrocheminius tyrimus.

   Specialiojo plano apimtyje numatytus darbus numatoma vykdyti 3 etapais. Iš viso numatytų teritorijų gyventojai sudarytų 96 proc. Raseinių rajono savivaldybės gyventojų. Likusioms, į viešojo geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo teritorijas nepatenkančioms, Raseinių rajono savivaldybės administracinėse ribose esančioms gyvenamosioms vietovėms palikta galimybė vykdyti individualų vandens išgavimą ir (ar) nuotekų šalinimą.

   – Kokie svarbiausi darbai įmonės laukia šiemet?

   – Kasmet atsiranda vis naujų iššūkių. Tikimės, kad šiemet bus paskelbti viešojo pirkimo konkursai ir pasirinkti tinkamiausi darbų rangovai įvykdyti ES lėšomis remiamus projektus Šiluvoje bei kitose mažose rajono gyvenvietėse.

   Toliau bus vykdoma naujų vartotojų plėtra, plečiama centralizuota, individuali nuotekų tvarkymo sistema, nuotekų išvežimas, pradėta įgyvendinti paviršinių nuotekų tvarkymo sistema, diegiamos naujos vandens kokybės gerinimo technologijos, įgyvendintos techninės priemonės paslaugų tiekimo patikimumui užtikrinti, gerinama komunikacija su paslaugų vartotojais.

   Įmonės siekis – paslaugų kokybė turi atitikti poreikiams.

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė

no images were found