Įmonės perspėjamos būti budrios: atostogos gali dar metams „pririšti“ prie dujų tiekėjo

Lietuvos energetikos rinkai pamažu atsiveriant nepriklausomiems tiekėjams, kaip tik šiuo metu tūkstančiai įmonių turi apsispręsti, kas joms tieks gamtines dujas 2021 metais. Rinkos dalyvius stebina didžiausio dujų tiekėjo praktika būtent vidurvasarį įmonėms siųsti sutarčių atnaujinimo sąlygas, o nesulaukus atsakymo – pritaikyti automatinį sutarties pratęsimo principą.

 Latvijos energetikos bendrovės „Latvenergo“ antrinės įmonės „Elektrum Lietuva“ Verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas sako, kad tokie veiksmai nepadeda didinti konkurencijos.

„Gamtines dujas verslui tiekia ne tik valstybės valdoma bendrovė, bet ir dar 10 nepriklausomų tiekėjų. Tačiau dominuojančios bendrovės veiksmais yra apsunkinama galimybė pasirinkti labiausiai poreikius atitinkantį tiekėją. Juk liepą daug įmonių vadovų atostogauja, todėl elektroninis laiškas, kuriuo kviečiama per kelias savaites apsispręsti dėl dujų tiekimo 2021 metams, gali likti neperskaitytas ar neatsakytas. Tad belieka įmones paraginti reguliariai tikrinti elektroninį paštą ir neignoruoti laiško nuo dabartinio tiekėjo. Jei į jį niekaip nesureaguosite, dujų pirkimo sutartis automatiškai bus pratęsta dar metams“, – perspėja A. Zatulinas.

Tiesa, net ir tokiu atveju dujų tiekėją vėliau galima keisti, tačiau tuomet gali būti pritaikyti sutarties nutraukimo mokesčiai – ant vartotojų pečių kristų savotiškos netesybos.

  1. Zatulino vertinimu, šis laukinės monopolijos faktorius yra užkoduotas teisės aktuose ir nėra palankus vartotojams. Be to, suteikia konkurencinį privalumą valstybės valdomai bendrovei.

„Lietuvoje yra apie 7200 smulkiųjų ir vidutinių įmonių, perkančių ir vartojančių gamtines dujas. Didžioji dalis jų yra nepasirinkusios nepriklausomo dujų tiekėjo, nors atviroje rinkoje turi tokią galimybę. Suprantame, kad didžiausią rinkos dalį valdančiai įmonei nėra paprasta gauti atsakymus iš tūkstančių klientų, tačiau pagal verslo aktyvumo ciklą būtų logiška laiškų siuntimą nukelti į rudenį, žiemą ar pavasarį. Kol kas įmones raginame skaityti gaunamą korespondenciją ir nenumoti į ją ranka“, – teigia A. Zatulinas.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) duomenimis, didžiausio mažmeninio dujų tiekėjo užimama rinkos dalis mažėja. 2017 m. antrą pusmetį valstybės valdomai įmonei teko 87 proc. nebuitiniams vartotojams parduotų dujų mažmeninės rinkos, 2018 m. antrą pusmetį ši dalis sumažėjo iki 78 proc., o analogišku praėjusių metų periodu – iki 63,51 proc.

„Elektrum Lietuva“ verslo klientų vadovo vertinimu, tai rodo, kad verslo pasiryžimas naudotis laisvos rinkos galimybėmis yra tikrai didelis.

Pasak A. Zatulino, savotiškoje pilkojoje zonoje atsiduria ir perkančiosios organizacijos. Dalis jų naudoja gamtines dujas, tačiau iki šiol galimybės jas įsigyti per viešuosius pirkimus iš esmės neturi. Centrinė perkančioji organizacija (CPO) tik liepos 8 dieną paskelbė gamtinių dujų užsakymų per CPO LT elektroninį katalogą pirkimo dokumentacijos projektus, kurie dar bus derinami su suinteresuotais rinkos dalyviais ir įstaigomis. 

„Kol kas galima konstatuoti, kad gamtinių dujų tiekimo galimybės vartotojų dar nėra gerai išnaudojamos. Belieka tikėtis, kad įkandin elektros rinkos liberalizavimo situacija keisis ir gamtinių dujų sektoriuje. Tik augant realiai konkurencijai ir neapsunkinant galimybių pasirinkti, situacija gali keistis vartotojų naudai“, – sako A. Zatulinas.

Europos Sąjunga laikosi principo, kad konkurencija elektros ir dujų rinkose turi būti palaikoma ir skatinama, o vartotojas pats galėtų pasirinkti elektros energijos ir dujų tiekėją.

„Elektrum Lietuva“ yra didžiausios Baltijos šalyse elektros gamintojos „Latvenergo“ (Latvija) antrinė įmonė. Įmonių grupė pagamina daugiausiai žaliosios energijos Baltijos šalyse, o Europoje patenka į TOP3 „žaliausių“ gamintojų sąrašą. Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiuo metu tiekia elektrą 7500 įmonių bei 700 namų ūkių, tiekia dujas beveik 150 bendrovių, yra įrengusi beveik 300 saulės jėgainių.