Įgyvendintas projektas „Sveikos visuomenės pradas – šeimoje“

2018 m. balandžio – lapkričio mėn. Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka vykdė projektą „Sveikos visuomenės pradas – šeimoje“, kurį finansavo Raseinių rajono savivaldybė iš Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos.

Projekto tikslas – vaikų ir jaunimo iki 18 metų amžiaus sveikatos stiprinimas ir gerinimas, formuojant sveiko gyvenimo įgūdžius šeimose, vietos bendruomenėse, pasitelkiant knygą, kaip šviečiamąją priemonę, sveikatos specialistus ir sveikos gyvensenos propaguotojus bei skatinant aktyviai sportuoti.

Projekto dalyviai: Raseinių miesto, Berteškių, Vosiliškio, Žaiginio, Šiluvos, Sujainių, Gruzdiškės, Nemakščių, Kalnujų bibliotekų lankytojai ir vietos gyventojai.

Įvyko 20 renginių, kuriuose dalyvavo apie 300 dalyvių. Renginiuose dalyvavo įvairaus amžiaus gyventojai suaugusieji (tėvai, seneliai), kurie pirmieji įtakoja vaiko sveikatą bei požiūrį į ją bei patys vaikai, moksleiviai. Renginiuose „Holistinis požiūris į sveikatą“ farmacininkas ir žolininkas Virgilijus Skirkevičius sako, kad visiems seniai žinoma tiesa – vidinė ramybė ir tinkama mityba – daro stebuklus, o liga – mūsų gyvenimo rezultatas. Todėl verta susimąstyti, ką darome ne taip. Labai svarbu žmogui užuojauta, atleidimas, meilė. Jis akcentavo didelę svarbą žmogaus ir gamtos harmonijai. Nemakščių ir Berteškių filialų lankytojai greičiausiai nenustebo išgirdę šią frazę, tačiau dar kartą prisiminė, kad nepakanka žinoti, žinias reikia taikyti praktikoje.

Rajono Švietimo pagalbos tarnybos direktorė, psichologė Reda Kunickienė Šiluvos ir Žaiginio mokyklų moksleiviams taip pat parodė kelią nuo mūsų minčių iki kūno ir jų neatsiejamą veikimą. Po renginio moksleiviai buvo paprašyti įvertinti renginį, jo aktualumą ir tokių poreikių renginių. Atsakę į klausimus renginių dalyviai teigė, kad tokie renginiai labai aktualūs arba aktualūs. Gruzdiškės filiale šia tema psichologė kalbėjosi su pagyvenusiais žmonėmis.

Vaikai apie sveikos mitybos įpročius, kokie produktai natūralūs ir sveiki, naudingi mūsų organizmui kalbėjosi popietėse „Uogelės užeigėlė“, ragavo uogų iš lietuviško sodo, bibliotekininkės priminė pagrindinius sveikos mitybos principus. Vaikai dalijosi žiniomis prisimindami kokių vitaminų yra įvairiuose vaisiuose ir daržovėse ir kodėl juos valgyti sveika. Vardino produktus, kurių reiktų vengti arba naudoti mažesnėmis porcijomis. Šia tema popietės vyko Nemakščių, Sujainių, Vosiliškio, Berteškių filialuose, Viešojoje bibliotekoje.

Kiek neįprastas buvo knygos „Prigimtinis kvėpavimas“ pristatymas. Knyga pristatyta keturiose filialuose ir viešojoje bibliotekoje. Autorė teigia informaciją apie įvairias kvėpavimo technikas rinkusi eilę metų, domėjosi fizikiniais reiškiniais ir dėsniais, kurie įtakoja mūsų sveikatą, ieškojo informacijos prosenelių patirtyse ir viską apibendrinusi sudėjo į knygą. Ji teigia, jog kvėpavimas – vienas svarbiausių mūsų organizmo funkcijų, be jo neišgyventume nei 5 minučių. Todėl mokėjimas taisyklingai kvėpuoti ypač svarbus.

Rūpestis visuomenės sveikata, ypač vaikų ir jaunimo, išlieka vienu svarbiausiu prioritetu šalyje ir rajone. Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka taip pat nelieka nuošalyje – vykdo projektą „Sveikos visuomenės pradas šeimoje“. Viešojoje bibliotekoje ir Berteškių filiale organizuota paskaita, o vėliau ir praktiniai užsiėmimai apie sporto, mankštos, judėjimo naudą organizmui, kuriuose vedė VšĮ „Taisyklingo judesio mokykla“ steigėja, kineziterapiautė Gintarė Pranaitienė.

Užsiėmimų metu projekto dalyviai daugiau sužinojo apie savo kūno struktūrą, kūno siunčiamus signalus bei kaip pasirinkti sau fizinio aktyvumo krūvį. Sužinojome apie fascijas, kurios formuoja nepertraukiamą sistemą apgaubdamos kūno struktūras – raumenis, organus, nervus, kraujagysles, prasiskverbia į jų vidų suteikdamos formą bei atramą ir nulemdamos jų funkcijos kokybę. Šia informacija bei praktikomis projekto dalyviai pasidalijo šeimose ir, manome, savo pavyzdžiu paskatins šeimos narius būti fiziškai aktyvesniais.

Bibliotekoje lankytojai skatinami naudotis įvairiomis paslaugomis – nuo knygų, žurnalų, kurių tarpe gausu ir literatūros apie sveikatos stiprinimą, iki suteikiamų patalpų mankštų užsiėmimams. Kviečiame jungtis bendraminčius nuo jauno iki senjoro, įveiklinti bibliotekos erdves, aplinką visuomenės sveikatos labui.

Projekto vadovė Danguolė Kasparavičienė