Gyventojams – nauja galimybė modernizuoti daugiabučius

Aplinkos ministerija paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas, rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų atnaujinimo projektus pagal Vyriausybės patvirtintą 2019 m. Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Kvietimas paskelbtas 150 mln. eurų investicijoms. Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų patvirtintos paraiškos priimamos visuose Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) regioniniuose padaliniuose nuo š. m. lapkričio 1 d. iki gruodžio 1 d.

Numatoma valstybės parama – 50 mln. Eur, kompensuojant 30 proc. investicijų, tenkančių energinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Už šias lėšas Lietuvoje numatoma renovuoti ne mažiau kaip 500 daugiabučių namų. Pagal šį kvietimą vykdomiems projektams taip pat numatoma 100 proc. apmokėti arba kompensuoti projekto parengimo, įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidas, taip pat 100 proc. padengti nepasiturintiems butų savininkams tenkančias išlaidas.

„Turime pasinaudoti šia galimybe, todėl dabar pats metas intensyviai dirbti. Daugiabučių gyventojų bendrijos gali pačios užpildyti paraiškas, užsisakyti investicinius planus, kurių parengimo kaštus dengia valstybė, ir juos teikti BETA vertinimui. Šia galimybe gali pasinaudoti ir jungtinės veiklos sutartis turintys gyventojai. Tikimės, kad ir SĮ „Raseinių butų ūkis“ rodys didelę iniciatyvą – padės organizuoti gyventojų susirinkimus, išaiškins būstų atnaujinimo naudą ir su jų daugumos (51 proc.) pritarimu parengs reikalingus dokumentus, pateiks paraiškas vertinimo agentūrai. Mano žiniomis, šiuo metu Raseinių mieste yra trys potencialūs daugiabučiai, pretenduojantys dalyvauti modernizacijos programoje. Tačiau tai – ne riba, šia kryptimi dirbame, kad kuo daugiau namų mūsų rajone dalyvautų kvartalinės renovacijos programoje“, – teigė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gytis Šulinskas. Iki šių metų kovos mėnesio dirbęs SĮ „Raseinių butų ūkis“ direktoriumi jis daug nuveikė, kad Raseinių mieste ir rajone „iš mirties taško“ pajudėtų šis procesas. Šiuo metu Raseiniuose renovuoti 15 daugiabučių, o Viduklėje 1.

Namų modernizacijos kvietimu ateinantiems metams numatoma priimti neribotą paraiškų skaičių ir jas įgyvendinti išdėstant projektų srautą pamečiui, atsižvelgiant į numatytus atrankos kriterijus. Svarbiausias jų – kvartalinė renovacija, kiti kriterijai – aukštesnė energinio naudingumo klasė bei efektyvumas. Sureitingavus paraiškas numatoma sudaryti pirmiausia finansuojamų projektų sąrašą. Į šį sąrašą nepateksiančias paraiškas numatoma įtraukti į rezervinį projektų sąrašą, sudarant sąlygas projektus įgyvendinti kitais metais.

Savivaldybės administracija labai stengiasi, kad kuo daugiau rajono gyventojų atsilieptų į Aplinkos ministerijos naują kvietimą teikti paraiškas daugiabučiams atnaujinti. Iki šiol šiam procesui buvę abejingi ir dėl senų namų didelio šilumos energijos suvartojimo kasmet patiriantys nemažų finansinių nuostolių ariogališkiai jau sukruto. Susirinkime, kuriame dalyvavo Savivaldybės administracijos direktorius Gytis Šulinskas, vyriausieji specialistai Aleksandra Liutko ir Donatas Gricius bei SĮ „Raseinių butų ūkis“ direktorius Alfredas Brauklys, vadybininkas renovacijai Mantas Džiaugys, Ariogalos miesto daugiabučių namų bendrijų pirmininkai, seniūnaičiai aktyviai domėjosi daugiabučių namų atnaujinimo galimybėmis, finansavimo ir paramos tvarka bei visomis daugiabučių modernizavimo procedūromis nuo investicinių planų parengimo, pritarimo jiems iki statybos pabaigos ir paskolos įmokų mokėjimo.

„Laiko iki paraiškų pateikimo Būsto energijos taupymo agentūrai turime nedaug, todėl neskaičiuodami savo darbo valandų organizuosime susirinkimus su gyventojais, stengsimės paprastai ir konkrečiai išaiškinti renovacijos naudą. Svarbiausia, kad gyventojai suvoktų, kad ši programa – jų pačių labui ir tokia galimybe reikia pasinaudoti. Juk modernizuotuose namuose galima sutaupyti nuo 50 iki 80 proc. šilumos energijos, išspręsti ir kitas problemas. Pasenę, avaringi šalto vandens ir nuotekų tinklai bus pakeisti naujais, gyventojų pageidavimu bus pakeista elektros instaliacija, atliktas laiptinių remontas. Po renovacijos visi statiniai švyti, juose įsikūrusiems žmonėms jauku, patogu ir saugu gyventi“, – teigiamus renovacijos postūmius vardijo SĮ „Raseinių butų ūkis“ direktorius A.Brauklys.

Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Aleksandros Liutko teigimu, vienas pagrindinių daugiabučių atnaujinimo paraiškų vertinimo atrankos kriterijų – kvartalo energinio efektyvumo didinimas. Teikiamos daugiabučių atnaujinimo paraiškos turi būti įrašytos į savivaldybės parengtą Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą. Tokia programa jau yra parengta Raseinių miesto daugiabučiams, patenkantiems į centrinės miesto dalies teritoriją. Ariogalos miesto ir kitų vietovių daugiabučių gyventojams, išreiškusiems pageidavimą dalyvauti daugiabučių atnaujinimo procese, Savivaldybės administracija taip pat parengs tokią programą, kuri sudarys sąlygas lygiai konkurencijai paraiškų vertinimo metu. Ši programa padės ir darniai, nuosekliai atnaujinti daugiabučių namų gyvenamąją aplinką – išplėsti ir sutvarkyti automobilių stovėjimo aikšteles, suformuoti pėsčiųjų takus, poilsio zonas ir t.t.

Detalesnė informacija: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/252646e3918a11e8aa33fe8f0fea665f Gyventojai dėl papildomos informacijos kviečiami kreiptis į SĮ „Raseinių butų ūkis“, Maironio g. 10, Raseiniai, vadybininkas renovacijai Mantas Džiaugys, tel.: (8 428) 51 561, +370 645 94 500, el. p. rasbutuk6@gmail.com

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė

no images were found