Nuotraukoje: Raseinių r. medicinos įstaigų atstovų ir Kauno apskrities VTAS susitikimo dalyviai.
Padedant su sunkumais susiduriantiems vaikams ir saugant juos nuo netinkamo elgesio šeimoje, pagalbos sulaukiama ir iš medikų. Ypač svarbus šeimos gydytojų vaidmuo: šie specialistai susiduria su labai asmeniškais pacientų išgyvenimais, todėl jų pagalba reikšminga daugelyje subtilių situacijų.
Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Neringa Martišienė kalba, kad ne visada šešiolikmečio noras nesidalinti informacija apie savo sveikatą yra geriausias jam pačiam. Būna atvejų, kai tokiam vaikui ypač reikalinga neatidėliotina pagalba. Todėl medikai turėtų kalbėtis su nepilnamečiu, tartis ir kartu rasti sprendimą, kaip informuoti tėvus. Galbūt dalyvaujant specialistui, nes tėvų parama labai svarbi tiek fizinio, tiek emocinio vaiko gijimo eigoje.
Kai „mėlynės“ neprimena vaikiškų šėlionių
Nė vienas neužauga be nubalnotų kelių, tačiau šeimos gydytojams neretai tenka būti ekspertais vertinant net nedidelių sumušimų ar nubrozdinimo kilmę, kai mažasis pacientas atvedamas į polikliniką paskiepyti, taisyti dantuko ar dėl kitų priežasčių.
„Mums labai svarbu, kad medikai laiku pasidalytų savo abejonėmis apie pastebėtus sužeidimus, nubrozdinimus, jeigu kyla nors menkiausias įtarimas apie nepriežiūrą arba smurtą, – atkreipia dėmesį pašnekovė. – Nors diskusijos šia tema suprantamos, nepamirškime, kad po eiline „mėlyne“ gali slypėti visai kitos aplinkybės, praktika parodo tokių pavyzdžių.“
- Martišienė pabrėžia, kad vaiko gynėjams reikalinga informacija kiekvienu nerimą keliančiu atveju. „Gal tai nekaltas nutikimas. O gal šeimai labai reikalinga pagalba ir laiku jos nesuteikus, sulauksime skaudesnių pasekmių“, – sako ji.
Besilaukianti nepilnametė negali likti be ypatingo dėmesio
Jei į medikus kreipiasi besilaukianti nepilnametė, ši informacija itin svarbi vaiko teisių apsaugos specialistams. Natūralu, kad nėštumas tokiame amžiuje kelia nevaikiškus iššūkius ir rūpesčius. Dažnai šioms merginoms pirmiausiai reikia psichologo, socialinio darbuotojo pagalbos. Taip pat labai svarbu numatyti tolimesnius veiksmus, planuojant gimsiančio vaiko globą (galbūt vaiko gimimo laukia ne tik būsima mama, bet ir tam pasiruošęs tėtis, o gal seneliai kartu galės pasirūpinti irmamyte, ir vaikeliu). Taip pat svarbu išsiaiškinti, ar nepilnametė nepatyrė prievartos, svarbūs tėvystės nustatymo, emancipacijos ir kiti klausimai.
Pasak ilgametės patirties vaiko apsaugos srityje turinčios patarėjos Reginos Klevinskienės, kiekviena situacija labai individuali. „Štai 16-metis ir vyresnis pacientas jau turi teisę nuspręsti, kas gaus informaciją apie jo sveikatos būklę. Netgi tėvai ar globėjai nesupažindinami su sveikatos duomenimis, jeigu šešiolikos sulaukęs asmuo to nenori. Visais aspektais išlaikyti pagarbą asmens privatumui yra sveikintina ir skatintina praktika, – pritaria specialistė.– Tačiau jeigu pacientė yra besilaukianti jauna mergina, įtarimą, kad įvykdytas nusikaltimas ar būtina neatidėliotina kita pagalba, nutylėti jokiu būdu nevalia.“
- Klevinskienė kaip pavyzdį pamini situaciją, kai tik dėl šeimos gydytojos atsakingumo pavyko išsiaiškinti, jog besilaukianti gimnazistė artimoje aplinkoje buvo seksualiai išnaudojama, pastojo, o apie tai bijojo prasitarti net mamai.
Vaiko teisių gynėjai ragina neužmiršti, kad įvairų išgyvenimų patyręs jaunas žmogus gali nesugebėti įvertinti, kas jam nutiko. Nuo specialisto profesionalumo, empatijos ir jautrumo priklauso tokio žmogaus likimas.
Gydytojai padaro daugiau nei priklausytų
Svarbu žinoti, kad jaunesnis nei šešiolikos metų vaikas į gydymo įstaigą turi būti palydėtas tėvų ar įstatyminio atstovo. Šeimos gydytojai pasakoja, kad ne visuomet į tai atkreipiamas dėmesys –pasitaiko, kad vaiką paskiepyti ar sunegalavus pas gydytoją atlydi kiti šeimos nariai, giminaičiai.
„Informacija apie asmens sveikatą yra specialieji duomenys, kuriuos gali žinoti tik vaiko tėvai arba globėjai, kitaip sakant – įstatyminiai atstovai, todėl vaiko sveikatos aptarinėjimas, pažymų išdavimas ne įstatyminiam atstovui, gali užtraukti teisinę atsakomybę“, – paaiškina R. Klevinskienė.
Kauno apskrities VTAS vadovė N. Martišienė su pagarba atsiliepia apie medikų pagalbą itin kebliose situacijose: „ypač regionuose šeimos gydytojai, greitosios pagalbos specialistai ar dirbantieji ligoninėje, neretai padaro kur kas daugiau nei priklausytų, kai pacientas yra ypatingo dėmesio reikalaujantis paauglys ar galimai nukentėjęs vaikas“.
Kauno apskrities VTAS atstovai susitinka su visų medicinos įstaigų atstovais regionuose. Pasikeičiama konkrečiam rajonui būdinga problematika, aptariama, kas gali būti keistina, pasidalinama gerąja praktika. Matoma, kad problemos opios, todėl susitikimai tikslingi.