Gedulo ir vilties dienos minėjimas „Aš noriu gyventi tik čia!” Mažosios Viduklės kaimų bendruomenės kiemelyje

 Gražia ir prasminga tradicija tapusią Nemakščių ir Viduklės seniūnijų atstovų sueigą po atviru dangumi šalia tą juodą dieną menančių plieninių geležinkelio bėgių niekaip nepriskirsi eiliniam renginiui. Tai – istorijos pamoka, kuri byloja skaudžios lietuvio patirties išmintį: atleisk, bet daryk viską, kad tai nebūtų pamiršta ir niekada daugiau nepasikartotų.

   Renginio vedėjos Lina Andrulienė (RRKC Nemakščiuose) ir Aiva Gailienė (RRKC Viduklėje), jų parinktos eilės Tėvynės meilės, tremties ir vilties temomis, visų susirinkusiųjų sugiedotas Lietuvos himnas, šaulio Juozo Kašinsko rankose laikoma trispalvė, Viduklės seniūnijos seniūnės Daivos Ulinskienės ir Nemakščių seniūnijos seniūno Remigijaus Laugalio žodžiai ne iš lapelio, o iš širdies, ir Visuotinė tylos minutė, skirta pagerbti mirusių tremtinių atminimą, žvakutės, uždegtos prie paminklo bendruomenės kiemelyje – visa tai sutelkė susimąstymui ir bendrystei. Savo, tuomet dar paauglio, prisiminimais pasidalino su mumis buvęs tremtinys Ildefonsas Garbaliauskas. Tik nesenai paskelbtus faktus apie tremtinių traukinį paviešino vidukliškė istorijos mokytoja Eugenija Verygienė. Mintis ir jausmus šia skaudžia tema išsakė kalbėjęs Pranas Laurinavičius.

   Mažosios Viduklės kaimų bendruomenės kiemelyje skambėjo tautiškos, patriotiškos dainos, kurias atliko Barbora Šaltytė su tėčiu Andriumi, Viduklės moterų vokalinis ansamblis „Ringė“ (vadovė Gerda Lapinskaitė). Visiems patiko RRKC Nemakščiuose duetų – Eligijos ir Remigijaus, Andriaus ir Remigijaus – atliktos dainos.

   Neabejoju, kad ši istorijos pamoka mums pažadino daug prislopintų jausmų, nes pakviesti pasivaišinti prie balta staltiese uždengto stalo, tik ir kalbėjome apie tai, kad, laimei, mūsų karta nematė karo, nepatyrė tremties baisybių, kad sveikas protas nugalės ir tautos gyvens taikoje.

   Nuoširdžiausias ačiū už gražų vaišių stalą Viduklės ir Nemakščių seniūnams Daivai Ulinskienei ir Remigijui Laugaliui. Labai dėkingi už bendradarbiavimą ir pagalbą Mažosios Viduklės kaimų bendruomenės pirmininkei Inesai Petrauskienei ir visam bendruomenės aktyvui. Norime padėkoti ne tik organizatoriams Nemakščiuose ir Viduklėje, darbuotojoms, bet ir visiems dalyvavusiems, kad pabuvome kartu susikaupimo valandą, susimąstėme apie amžinas vertybes – Tėvynę ir Laisvę.

   Taip pat norėčiau perduoti šios istorijos pamokos metu nuskambėjusią mintį: „Būtų nuostabu ir prasminga, jeigu ateityje minint Gedulo ir vilties dieną prie mūsų, vyresnės kartos atstovų, prisidėtų ir jaunimas – abiejų seniūnijų mokyklų bendruomenės. Tai užtikrintų, kad skaudi Lietuvos istorijos data niekada nebūtų pamiršta.“

    RRKC Viduklėje kultūrinių renginių organizatorė Aiva Gailienė

    Angelės Šarkienės nuotr.

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė