Atraskite piliakalnius Raseinių rajone (I dalis)

2017-ieji Lietuvoje paskelbti piliakalnių metais. Piliakalniai, prie jų esančios gyvenvietės, šventvietės, kapinynai, pilkapiai, senieji keliai yra lietuvių tautos tapatumą stiprinančios vertybės, o daugelio jų reikšmė iki šiol neįsisąmoninta, apsauga nepakankama. VšĮ Raseinių turizmo verslo ir informacijos centras „Atrask Raseinius“ pristato dalį piliakalnių Raseinių rajone.  Kviečiame juos aplankyti!

Gabrieliškės piliakalnis – vienas iš nedaugelio mūsų krašte tyrinėtų piliakalnių. Dar vadinamas Naukaimiu arba Viškalniu. Įrengtas atskiroje kalvoje. 1910 m. Liudvikas Kšivickis, tyrinėdamas piliakalnį, rado geležinių peilių, ietigalių, žalvarinių papuošalų, lipdytinių puodų liekanų, Romos monetų. Negiliame, akmenimis grįstame rūsyje, rasta sudegusių kviečių, rugių, sorų ir avižų.


Keliaudami Dubysos upe ar padubysiais, už 350 metrų į pietvakarius nuo garsiojo Lyduvėnų tilto, išvysite pirmąjį iš trijų ؘ– Lyduvėnų piliakalnių, dar vadinamą Danutės kalnu. Piliakalnis įtvirtintas pylimais ir grioviais. Šiuo metu apaugęs mišku, užkopus atsiveria Lyduvėnų tilto panorama. Legenda byloja, kad ant piliakalnio kadaise stovėjusi pilis. Pilies kunigaikštytė Danutė, išleidusi savo mylimąjį į karą ir jo nesulaukusi, labai liūdėjo. Iš to kilo vietovės pavadinimas – Liūdžiuvėnai, Liūdavėnai, Lyduvėnai. 
Už 350 metrų į pietvakarius Lyduvėnų II piliakalnis, o kitame krante, maždaug už 900 metrų į šiaurės rytus yra Lyduvėnų III piliakalnio likučiai.


Molavėnų piliakalniai – vieningas gynybinis piliakalnių kompleksas, išsiskiriantis savo dydžiu ir sudėtingu inžineriniu įrengimu. Legendomis ir padavimais apipinti iki šių dienų puikiai išsilaikę piliakalniai. Spėjama, kad 1336 m. čia buvo garsioji Pilėnų pilis. Piliakalnių komplekse Liepos 6 dieną tradiciškai rengiamas Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos minėjimas.


Atvažiuojančius į Raseinius senuoju Žemaičių plentu, įsikūręs Prabaudos upelio dešiniam krante, pasitinka Prabaudos piliakalnis. Nuo mūsų akių šį įspūdingą dvikuprį piliakalnį paslėpė miškas, tačiau jį galima apžiūrėti einant pėsčiomis. Piliakalnis nėra išsamiai tyrinėtas, bet neatmetama, kad kadaise čia stovėjusi pilis, galėjusi būti Raseinių miesto pradininke. 


Į pietus nuo Ugionių gyvenvietės, kairiajame Dubysos krante, santakoje su bevardžiu upeliu, įrengtas Ročiškės piliakalnis, dar vadinamas Aukštuonos kalnu, atveriantis nuostabius vaizdus į apylinkes. Liudvikas Kšivickis spėjo, kad čia galėjusi stovėti garsioji Karaliaus Mindaugo Vorutos pilis.


Šiaulelių piliakalnis, dar vadinamas Pilale, datuojamas I tūkst. pradžia. Įrengtas atskiroje kalvoje apie 10 aukščio šlaitais. Piliakalnis yra į pietus nuo Šiluvos miestelio, Kaulakių kryptimi, Tytuvėnų regioniniame parke.


Tarp Betygalos ir Ariogalos, palei Dubysos upę, stūkso net keletas piliakalnių ir atstumai tarp jų nemažesni nei penki kilometrai. Beveik visai priešais Ročiškės piliakalnį, kitame Dubysos krante, į pietryčius nuo Kejėnų kaimo, Šventupio ir bevardžio upelio santakoje, stovi Kejėnų piliakalnis dar vadinamas Kaukuru arba Švedų bokštu. Iš rytų ir pietų Kaukurą supa gilūs slėniai.