Žmonės ir darbdaviai atranda psichologų paslaugas

Pandemija bei griežtas karantinas paveikė kiekvieną: vieniems sunku ilgai būti be bendravimo, kitiems kyla iššūkių nuolat laiką leidžiant su artimaisiais vienoje patalpoje, treti patiria išgyvenimų susirgus pražūtingu virusu ar netekus artimo žmogaus. Dažnoje šeimoje susiduriama ir su vaikų, paauglių stresu, pykčiu. Atitinkamai keleriopai išaugo psichologų poreikis – žmonės ieško pagalbos sau, o darbdaviai jau aktyviai samdo specialistus darbuotojų emocinei sveikatai stiprinti.

Išpopuliarėjo vaizdo pokalbiai

Psichologai pripažįsta, kad jų paslaugų poreikis išaugo kelis kartus, nebepakanka laiko priimti visus norinčius. Be to, žmonės, saugodami save ir kitus, stengiasi riboti tiesioginius kontaktus. Šią problemą išsprendė naujai sukurta platforma „Visipsichologai.lt“, kuri pakvietė prisijungti bet kuriame šalies mieste esančius emocinės sveikatos profesionalus, kad galėtų nuotoliniu būdu suteikti gyventojams reikalingas konsultacijas.

„Emocinės pagalbos platformą kartu su bendraminčiais sukūrėme kaip patogią paslaugą gyventojams, tačiau netrukus nuotolines psichologo vaizdo konsultacijas atrado verslas. Įmonės pradėjo kreiptis dėl konfidencialių paslaugų darbuotojams, patiriantiems emocinių sunkumų“, — pasakojo „Visipsichologai.lt“ vadovas Paulius Tamulionis.

Pasak jo. per du karantinus gyventojai jau atrado ir išmoko bendrauti nuotoliniu būdu, tad psichologo vaizdo konsultacijos internetu daugeliui tapo patraukliu ir naudingu atradimu.

Per karantiną iškilo senos bėdos

„Vaizdo pokalbiai internetu sudarė galimybes padėti žmonėms, esantiems bet kuriame miestelyje. Matome, kad žmonės vis drąsiau naudojasi psichologų paslaugomis – kartą atsargiai pabandę, po to jau drąsiau jungiasi ir kitąkart“, – sakė psichologė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė.

Pasak jos, vaizdo pokalbiai gerokai efektyvesni, nei telefoniniai, nes bendraujant ekrane galima labiau matyti emocijas, geriau įvertinti situaciją ir padėti rasti išeitį. Vidutiniškai po 4-6 konsultacijų emocinių sunkumų patiriantys atranda išeitį iš susidariusios situacijos, išmoksta atpažinti savo emocijas, atitinkamai reaguoti į skirtingas situacijas.

„Žinoma, kiekvienas atvejis yra labai individualus – savo darbe galime pastebėti, jog dažnai žmonės kreipdamiesi įvardina savo įsivaizduojamą problemą, kuri iš tiesų jau būna kitų, įsisenėjusių problemų pasekmė. Dėl šios priežasties, siekdami ilgalaikio psichoterapinio rezultato, mes dirbame ne tik su pateikta problema, bet ieškome problemos „šaknų” ir būtent jas bandome sutvarkyti”, – sako psichologė Viktorija Bartkutė – Vyšniauskienė.

Pasak jos dažnai žmonės sako: „išties, niekada nesupratau, kodėl psichologai, psichoterapeutai, taip dažnai gilinasi į praeitį, juk jos jau negalime pakeisti. Tačiau dabar suprantu, jog tik išsiaiškinus savo praeities problemas galiu pamatyti ką aš ir toliau gyvenime darau lygiai taip pat, todėl galiausiai tampu galintis keisti savo elgesio bei mąstymo schemas ir, žinoma, pradėti gyventi būtent taip, kaip man norisi dabar“.

„Maxima“ pasiūlė savo darbuotojams

Emocinės sveikatos pagalbą atrado ir darbdaviai, pastebėję, kad žmonės pandemijos laikotarpiu patiria įvairių sunkumų. Šiuo sudėtingu laikotarpiu, rūpindamasis savo darbuotojų emocine sveikata, lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ ėmėsi iniciatyvos ir pasiūlė anoniminę ir nemokamą psichologų konsultaciją per „Visipsichologai.lt“.

Prekybos tinklo „Maxima“ generalinė direktorė Jolanta Bivainytė akcentuoja –  COVID-19 pandemija gali tapti tikru emocinės sveikatos išbandymu, todėl užklupusių sunkumų sprendimą verta patikėti profesionalams.

„Nuolatos rūpinamės, jog mūsų darbuotojai turėtų saugią, stabilią ir motyvuojančią darbo aplinką. Suprasdami, koks sudėtingas daugeliui gali pasirodyti šis laikotarpis, nusprendėme dar daugiau dėmesio skirti savo komandos geros savijautos užtikrinimui. Darbuotojų sveikata yra pagrindinis ir svarbiausias mūsų prioritetas, todėl sudarome visas sąlygas sulaukti pagalbos kiekvienam, patiriančiam psichologinių sunkumų. Natūralu, jog pandemija gali lydėti neigiamos emocijos, tačiau norime paraginti jas įveikti kartu su specialistais. Kartu – stebėti ne tik savo, bet ir kolegų emocinę būklę“, – apie tarpusavio paramos svarbą kalba J. Bivainytė.

„Maximos“ generalinės direktorės teigimu, psichologinės sveikatos užtikrinimui bendrovė sudarė pačias palankiausias sąlygas. Anoniminei ir nemokamai profesionalų pagalbai kviečiama patogiai registruotis internetu. Darbuotojai gali pasirinkti norimą nuotolinės konsultacijos datą, laiką ir psichologą, kalbantį lietuviškai, rusiškai arba lenkiškai. Sudarytos galimybės tinkamu metu pasijungti į pokalbį per kompiuterį, planšetę ar išmanųjį telefoną. Neturintiems išmaniojo įrenginio psichologas konsultacijas suteikia telefonu.

Vietoje alkoholio – pokalbis su psichologu

Emocinės sveikatos profesionalus neramina tendencijos – antrą griežtą karantiną išgyvenantys žmonės vis dar emocines problemas sprendžia alkoholio pagalba. Dar vis pasitaiko klaidingos nuomonės, kad psichologo konsultacija yra gėdinga, kai kuriems būna per sunku pripažinti, jog patiria emocinių sunkumų.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, pernai 13,9 proc. augo vyno paklausa, tuo tarpu alaus ir spiritinių gėrimų populiarumas kone susilygino – atitinkamai stebėtas 3,1 ir 3,2 proc. augimas. Kitaip sakant, nors alkoholio kainos dėl padidintų mokesčių išaugo, karantino užklupti gyventojai svaiginosi dar daugiau ir dažniau.

Anot psichologės, alkoholis dar labiau padidina nerimą, pagilina problemas ir gali privesti prie pražūtingų padarinių. „Turime suprasti, jog į alkoholio liūną žmonės niekuomet nepapuola „iš gero gyvenimo”, dažnai tik kiti nemato, nežino kas vyksta žmogaus viduje, o jis tokiu būdu bando bėgti pats nuo savęs. Labai norisi pasakyti visiems, jog su problemomis susiduria 100% visi žmonės, jos tik būna skirtingos ir mūsų reakcijos į jas taip pat skiriasi, tačiau mes visi esame galintys jas išspręsti, tereikia tik duoti sau šią galimybę”, – sako psichologė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė.

Psichologų teigimu, emociniai sunkumai nepasibaigs atlaisvinus karantiną. Moksliniai tyrimai rodo, kad po įtampą ir stresą sukėlusių įvykių dar ilgai tęsiasi emocinės sveikatos sutrikimai, kuriems spręsti reikia specialistų pagalbos.

Galima išsirinkti pagal kainą, patirtį

Kaip pasakojo platformos idėjos sumanytojas Paulius Tamulionis, per pirmąjį karantiną, 2020 metais sukurta platforma „Visipsichologai.lt“ jau vienija per 50 įvairios specializacijos specialistų, per pusmetį suteikė per 500 vaizdo konsultacijų įvairiuose šalies miesteliuose gyvenantiems žmonėms.

Prisijungusiems sudaroma galimybė pasirinkti specialistą pagal jo konsultacijų kainą, patirtį, specializaciją. Platformoje psichologai gyventojams siūlomi rinktis pagal tris aktualiausias kategorijas – individualias asmenines konsultacijas, pagalbą šeimoms, poroms bei vaikams ar paaugliams.

Išsirinkę tinkamą specialistą, galima pasirinkti tinkamą dieną, konkrečią valandą rezervuoti laiką ir tuo metu pasijungti į pokalbį per savo kompiuterį, planšetę ar išmanų telefoną. Psichologai vaizdo konsultacijas rezervuoja per sinchronizuotus asmeninius google kalendorius, kurie online režimu generuoja pokalbių laikų pasirinkimą gyventojams.

Platforma automatiniu rėžimu efektyviai paskirsto paslaugų srautus, užtikrina atsiskaitymą už paslaugas bei konfidencialumą.