Viešosios erdvės virto statybvietėmis

 Didelį pagreitį įgavo du svarbūs raseiniškiams projektai. Juos įgyvendinus tikslinėmis Europos Sąjungos ir Raseinių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis smarkiai padidės Raseinių miesto V. Kudirkos gatvės kvartalo viešųjų erdvių ir gyvenamųjų vietų bei miesto centrinės dalies patrauklumas. Šiuo metu Nepriklausomybės gynėjų aikštėje ir Raseikos parke – didelis darbymetis, nes jau šiemet jie turi būti atnaujinti ir perduoti gyventojų laisvalaikio poreikiams.

Parkas smarkiai pasikeis

   Pagal projektą „Raseinių m. V. Kudirkos kvartalo viešųjų erdvių ir gyvenamųjų vietų patrauklumo didinimas“ Raseikos parke įrengiami pagrindai takams. Formuojamos funkcinės botaninio labirinto, „botanikos klasių“, žaidimų aikštelių zonos, tvarkoma tvenkinio sala. Į ją technika ir dirbantys žmonės patenka įrengtu laikinu tiltu. Kai bus sutvarkyta žalioji salos infrastruktūra ir pastatyta rotonda, šis tiltas bus išmontuotas, o jo vietoje stovės gražus lieptas.

   Naujai suformuoti želdiniai, gėlynai, žaidimų aikštelės Raseinių miesto gyventojus ir svečius kvies ne tik poilsiui ar aktyviam laisvalaikiu, bet ir edukacinei veiklai. Suformuotose „botanikos klasių“ zonose lankytojai galės susipažinti su augalais bei jų išskirtiniais požymiais. Planuojama ties kiekvieno augalo grupe įrengti informacines lenteles su augalų pavadinimais bei aprašais. Tikimasi, kad ši atnaujinta poilsio oazė taps dar vienu traukos centru, mėgstama susitikimų, pasimatymų vieta, kuri padės tolygiai paskirstyti laisvalaikį leidžiančių žmonių srautą tarp jos ir Maironio parko.

   Taip pat atnaujinama Alko šaltinio – Magdės šulinio teritorija, išlaikant dabartinę paskirtį vaizdas pasikeis ir Dominikonų skvere.

Darbai – pagal grafiką

   Šį projektą planuojama užbaigti vasaros pabaigoje. Pasak statybos rangos sutartį su Savivaldybės administracija pasirašiusios ir darbus atliekančios UAB „Tilta“ darbų vadovo Aurimo Lauryno, parko tvarkymo darbai prasidėjo vos tik leido gamtos sąlygos.

   Pirmiausia buvo atlikti menkaverčių ar pažeistų želdynų šalinimo ir genėjimo darbai, vėliau pasirengta atnaujinti šios poilsio zonos takus ir įrengti naujus. Jokių trukdžių nėra, darbai vyksta pagal grafiką ir net šiek tiek jį lenkiant. Šiuo metu įrenginėjamos pagrindinio tvenkinio prieplaukos, takai, aikštelės, gaminami metalo gaminiai, užsakyti želdiniai sodinimui. Prie Magdės šulinio pagrindiniai darbai jau atlikti – uždėtas naujas stogas, pastatytas suolas, atvesta nauja vandentiekio trasa… Po šio projekto įgyvendinimo parkas neatpažįstamai pasikeis, bus labai gražus ir atitiks raseiniškių poreikius.

Aikštėje – nauji atributai

   Šioje žmonių nuolat lankomoje vietoje, kurią juosia trys pagrindinės miesto gatvės, bus paklota nauja danga, įrengtas modernus apšvietimas, mažoji architektūra, žalieji plotai, gėlynai.

   Aikštės centre planuojama pastatyti laikrodį ant aukštos kolonos, o visą teritoriją suskirstyti į funkcines erdves – atviras centras bus pritaikytas renginiams, į pakraščiuose įrengtas poilsio zonas ves takai. Čia bus pastatyti suoliukai, šiukšliadėžės, dviračių stovai ir kitų šiuolaikinei viešajai erdvei būtini atributai.

   „Žiemą susidaręs įšalas neišvengiamai pakoregavo statybos darbų grafiką. Šiuo metu objekte dirba apie 30 darbuotojų, baigiamos betonuoti atraminės sienutės, betonuojami bortai ir pradedami ruošti pagrindai betono, trinkelių ir plytelių dangoms įrengti. Lygiagrečiai vykdomi elektrotechnikos instaliavimo darbai“, – teigė šiame objekte rangos darbus atliekančios UAB „Raseinių statyba“ statybos direktorius Šarūnas Bekampis.

Sprendimas turi būti racionalus

   Įmonės statybos direktoriaus teigimu, kaip ir kiekviename objekte, taip ir šiame yra problemų, kurios atsirado techniniame projekte. Jame yra numatyta ant esamo grunto įrengti 19 cm smėlio ir 3 cm atsijų pagrindus, ant kurių bus klojamos trinkelės-plytelės. Tačiau jų pagrindus reikia sustiprinti skalda, kad trinkelės-plytelės „neišsivaikščiotų“. Žinoma, tai reikalauja papildomų lėšų.

   Pasak Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vyriausiojo specialisto Valmanto Bentnoriaus, Savivaldybei papildomai reikėtų skirti per 20 000 eurų. Techniniame projekte pateikti trinkelių dangos pagrindai atitinka automobilių kelių standartizuotų dangų konstrukcijų projektavimo taisyklių reikalavimus, tačiau rangovas turi pasiekti projekte numatytą šalčiui atsparių medžiagų sluoksnio sutankinimą. Ši dangos konstrukcija buvo numatyta atsižvelgiant į Savivaldybės minimalų biudžetą, skirtą projektui.

   „Mes įspėjome apie abejotinus techninio projekto sprendinius, rizikas, pateikėme rekomendacijas, projektuotojai pateikė naują patikimą detalę, kurioje numatyta 15 cm skalda, bet dar nežinome, ar Savivaldybė sutiks su techninio projekto sprendimo keitimu. Svarbiausia, kad būtų priimti teisingi techninio projekto kokybę gerinantys ar ištaisantys klaidas sprendimai. Darome viską, kad atsinaujinusią, strategiškai gyventojams svarbią aikštę pateiktume aukštesniu lygiu nei numatyta techniniame projekte. Savo sąskaita geriname projekto kokybę – kaip pavyzdys atraminių sienučių įrengimui tarp klojinio ir betono naudojama polikarbonatinė plokštė, kad būtų išgautas natūralus apdailinis monolitinių atraminių sienučių paviršius. Visi norime, kad po rekonstrukcijos Nepriklausomybės gynėjų aikštė daug metų tarnautų raseiniškiams ir į mūsų miestą atvykstantiems svečiams. Sutartyje numatyta darbus atlikti iki šių metų liepos 18-osios, bet faktiškai statybvietė buvo perduota pernai spalio 4-ąją. Todėl UAB „Raseinių statyba“ pagal sutartį gali prašyti nukelti sutarties įvykdymo terminą“, – tikino Š.Bekampis.

   Pasak UAB „Raseinių statyba“ statybos direktoriaus, šia galimybe naudotis nereikės, jeigu problemos bus sprendžiamos operatyviai. Rangovai labai norėtų darbus užbaigti iki liepos 6-osios – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos.