Vasario 11-ąją minima numerio 112 diena

Vasario 11-ąją Europos Sąjungos šalyse minima Europos skubios pagalbos numerio 112 diena.

Nors Europoje yra ir daugiau pagalbos telefono numerių, tačiau numeris 112 yra vienintelis, kuriuo galima išsikviesti policininkus, ugniagesius gelbėtojus ir greitosios medicinos pagalbos darbuotojus bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje. Deja, ne visi Europos Sąjungos, o tuo pačiu ir Lietuvos, gyventojai tai žino.

Norėdami priminti visuomenei apie telefono numerį 112 ir galimybę juo išsikviesti skubią pagalbą, 2009 metais Europos Parlamentas, Europos Taryba ir Europos Komisija paskelbė vasario 11-ąją Europos skubios pagalbos numerio 112 diena. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai, nes vienuoliktosios dienos ir vasario – antrojo metų mėnesio – skaitmenys sudaro seką 112.

Numerio 112 dienos proga dalijamės 2022 metų gruodžio mėnesį paskelbtos naujausios Europos Komisijos ataskaitos, apžvelgiančios numerio 112 įgyvendinimo veiksmingumą, duomenimis.

Remiantis minėta ataskaita, iš visų 270 mln. pagalbos skambučių Europos Sąjungoje 2021 metais 153 mln. buvo skambučiai numeriu 112. Tai sudarė 56 procentus visų skubios pagalbos skambučių ir yra 3 procentais daugiau nei ankstesniais metais. Dauguma skambučių telefono numeriu 112 užfiksuota tose valstybėse narėse, kuriose vis dar veikia ir nacionaliniai numeriai: Italijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Vokietijoje.

Apskaičiuota, kad 1,5 mln. kartų numeriu 112 skambinta tarptinkliniu ryšiu. Tai reiškia, kad numerio 112 paslaugomis naudojosi ir iš užsienio šalių atvykę asmenys.

Vidutiniškai 78 proc. skambučių gauta iš mobiliųjų telefonų.

25 valstybės narės nurodė, kad vidutinis reagavimo laikas, kurio prireikia norint susisiekti su pagalbos tarnybomis, yra ne daugiau kaip 10 sekundžių. Viena šių valstybių narių – Lietuva, kurioje vidutinis atsiliepimo laikas yra 5 sekundės.

Toliau gerėjo buvimo vietos pagal nešiojamojo aparato duomenis nustatymo įgyvendinimas. Nuo 2022 metų rugsėjo mėnesio jau 22 valstybės narės užtikrina, kad jose veiktų vietos nustatymo sistema, paremta automatiniu vietos nustatymo funkcijos aktyvinimu ir koordinačių išsiuntimu skambučių centrui. Primename, kad Lietuvoje ji įdiegta dar 2016 metais.

Pažangūs skambinančiojo vietos nustatymo metodai, pirmenybė ryšio tinkluose yra svarbūs numerio 112 privalumai. Šis numeris taip pat visose šalyse yra nemokamas ir veikia nenutrūkstamai: 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę.

Skubiosios pagalbos tarnybų atstovus visoje Europoje vienijanti Europos skubios pagalbos numerio asociacija pataria, kad skambinant numeriu 112 reikėtų:

  • stengtis išlikti ramiam;
  • aiškiai kalbėti;
  • tiksliai nurodyti savo vardą, kas atsitiko ir įvykio vietą;
  • vykdyti operatoriaus patarimus;
  • jei reikia, vėl skambinti numeriu 112.