Nuo šiol vaistinės privalo pagal galimybes riboti vienam gyventojui parduodamą dezinfekcinių priemonių kiekį taip, kad dezinfekcinės priemonės būtų prieinamos didesniam gyventojų skaičiui. Tokia tvarka numatyta sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimu dėl COVID-19 ligos valdymo priemonių vaistinėms.
Pažymime, kad dezinfekcinio rankų skysčio paklausą gamintojai turėtų patenkinti – šiuo metu jį leidimus gavo 27 įmonės, tad jo, o kainą turėtų reguliuoti rinkos dėsniai. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) šiuo metu nemato prielaidų dezinfekcinio skysčio kainų augimui.
Ribojimai galioja ne tik dezinfekantams, bet ir vaistams. Operacijų vadovo nurodymu karantino laikotarpiu draudžiama parduoti ar išduoti gyventojams daugiau kaip po vieną to paties bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos nereceptinio vaisto išorinę pakuotę vieno apsipirkimo metu. Jei vaistinė vykdo nuotolinės prekybos nereceptiniais vaistais veiklą, privalu užtikrinti pakankamus išteklius šios veiklos vykdymui.
Reikalaujama, kad visos vaistinės karantino laikotarpiu tinkamai organizuotų gyventojų srautus. Jei tik yra galimybė, rekomenduojama visiems gyventojams pirmenybę teikti apsipirkimui internetu, vengiant artimo kontakto, bei vengti atsiskaitymo grynaisiais pinigais. Taip pat naujai patvirtintoje tvarkoje vaistinėms nuo šiandien draudžiama pasitelkti akcijas, nuolaidų valandas ir kitas pardavimų skatinimo priemones, kurios didintų gyventojų srautus fizinėse vaistinėse.
Prie įėjimo į vaistinės oficiną turi būti paskelbta informacija, atkreipianti dėmesį į gyventojų asmens higienos laikymąsi (rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą). Atsižvelgiant į vaistinės plotą ir siekiant išvengti grūsčių, būtina sudaryti galimybę tinkamai rankų higienai. Atstumas tarp pirkėjų eilėse prie vaistinių kasų ar savitarnos kasų privalo būti saugus – ne mažesnis kaip 1 metras. Dažniausiai liečiami paviršiai (durų rankenos, turėklai, krepšiai, vežimėlių rankenos ir t.t.) turi būti valomi dažniau nei įprastai ne tik drėgnu būdu, bet naudojant specialias dezinfekcines medžiagas pagal parengtas specialias rekomendacijas.
Tikėtina, kad dažnu atveju gyventojai kreipsis į vaistininkus informacijos dėl naujojo koronaviruso, todėl vaistinėse dirbantys specialistai turi būti supažindinti su COVID-19 ligos prevencinėmis priemonėmis, apmokyti tinkamai spręsti su koronaviruso infekcija susijusias situacijas, kurios gali pasitaikyti karantino metu.
Siekiant apsaugoti vaistinių darbuotojus, turi būti įrengtos pertvaros tarp vaistinių darbuotojų ir pirkėjų, vaistinių darbuotojai turi būti aprūpinti apsaugos priemonėmis ir kt. Taip pat vaistinės privalo užtikrinti galimybę vaistinės darbuotojams ne rečiau kaip kas 2 val., o esant poreikiui – ir dažniau, kruopščiai plauti rankas su šiltu tekančiu vandeniu ir skystu muilu, ar dezinfekuoti jas specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis.
Vaistinėse draudžiama dirbti darbuotojams, grįžusiems iš užsienio valstybių, ar turėjusių sąlytį su sergančiuoju koronaviruso infekcija, kuriems privaloma 14 dienų izoliacija, izoliacijos laikotarpiui, išskyrus darbuotojus, dirbančius nuotoliniu būdu.