Vaikų taryba: kiekvienas galime kurti Žalią Lietuvą

 

Šalies vaikų balsą atstovaujanti Vaikų taryba – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos patariamasis balsas – kviečia vaikus, šeimas, švietimo bendruomenę atkreipti didesnį dėmesį į aplinkosaugos problemas ir kiekvienam asmeniškai prisidėti kuriant Žalią Lietuvą.

„Žalia Lietuva – tai aplinkosauga, atsinaujinanti energija, ištekliai, tausojantis vartojimas, tai –mūsų ateitis. Norėdami gyventi švaresnėje ir žalesnėje planetoje, pirmiausia, turime suprasti kokie aplinkos pokyčiai vyksta šiuo metu ir kas mūsų laukia ateityje. Todėl visuomenės, o ypač vaikų švietimas – labai svarbus. Tvarumo temai reikia skirti daugiau dėmesio, mes – vaikai – dabar tam turime laiko ir esame susidomėję“, – sako Vaikų tarybos narė Vilniaus Žvėryno gimnazijos aštuntokė Beatričė Bučalytė.

Penktajame posėdyje apie Žalią Lietuvą diskutavę Vaikų tarybos nariai įsitikinę, puoselėti tvarias idėjas ir ekologiją reikia pradėti nuo mažų dienų, nuo kiekvieno asmeniškai atliekamų darbų ir gero pavyzdžio. Todėl Vaikų taryba siūlo pasirūpinti, kad mokyklose vyktų ekologinio švietimo pamokos – būtų įrengti rūšiavimo konteineriai ir aktyviai vykdoma edukacinė veikla. Vaikai atkreipė dėmesį į atsakingo vartojimo skatinimą ir efektyvų gamtos išteklių naudojimą, todėl, pasak jų, būtina ieškoti inovatyvių idėjų ir skatinti daiktų pakartotinį panaudojimą. Taip pat aptartos priemonės, kurios skatintų judumą aplinkai palankesnėmis priemonėmis – dviračiais, viešuoju transportu, pėsčiomis.

Pasak Vaikų tarybos steigimo iniciatorės Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, girdėti Lietuvos vaikų balsą, kai kalbame apie ateitį ir aplinką, kurioje gyvename – nepaprastai svarbu.

„Žaliasis kursas, kuriuo žengia ne tik Lietuva, Europa, bet ir visas pasaulis tai – mūsų visų bendras tikslas, bendra ateitis. Turime nacionalinį klimato kaitos planą, tačiau veikti turime visomis kryptimis – politiniais sprendimais, verslo idėjomis, švietėjiška veikla, kiekvieno mūsų asmeniniu indėliu. Džiaugiuosi, kad vaikai aktyviai įsitraukia į diskusijas ir atsakingai žiūri į tai, kaip patys gali prisidėti kurdami Žalią Lietuvą“, – sako I. Skuodienė.

Tarnybos vadovė įsitikinusi, platesnis įvairaus amžiaus ir interesų žmonių grupių įtraukimas gali tapti novatoriškų idėjų šaltiniu. O Vaikų tarybos idėjos ir pasiūlymai, kaip kiekvienas galime prisidėti prie Žalios Lietuvos kūrimo, virs naujais įpročiais, iniciatyvomis ir prisidės prie aplinkai palankių pokyčių.

Vaikams diskutuoti, semtis žinių ir teikti pasiūlymus, kaip kartu galime kurti Žalią Lietuvą pasiūlė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Į Vaikų tarybą išrinkta penkiolika narių iš visos Lietuvos. Moksleiviai posėdžiams, kurių kiekvienas yra susietas su aktualiomis temomis, ruošiasi bendraudami socialiniuose tinkluose, kur savo idėjomis dalijasi ir su kitais bendraamžiais.  Iš viso per metus yra numatyta surengti šešis Vaikų tarybos posėdžius, kuriuose kviečiami dalyvauti ir skirtingų sričių specialistai, žinomi ir daug pasiekę tų sričių, kurios taps Vaikų tarybos diskusijų objektu, atstovai.