Vaikų sveikata: nauji iššūkiai visuomenės sveikatos specialistams

Vaikai ir jų sveikatos stiprinimas – jau kelintus metus iš eilės išlieka viena prioritetinių Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro veiklos krypčių. Kiekvienais metais vykdomos įvairios veiklos, kuriomis siekiama gerinti vaikų sveikatą, padėti išvengti tam tikrų, ypatingai vaikų tarpe daugėjančių, lėtinių ligų bei įvairių susirgimų.

Vaikų sveikata nedžiugina

Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kasmet analizuoja ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų sveikatą pagal pateiktas profilaktinių patikrinimų statistinės apskaitos formas Nr. 0.27-1/a. „Vaiko sveikatos pažymėjimas“. 

2017 metais sveiki mokiniai ikimokyklinio ugdymo įstaigose sudarė apie 63 proc. visų pasitikrinusių sveikatą vaikų. 37 procentai vaikų turėjo sveikatos sutrikimų.

Pagrindiniai vaikų sveikatos sutrikimai

Jau ne vienerius metus registruojamos tos pačios vaikų sveikatos problemos: 2017 metais 8,5 proc. vaikų turėjo skeleto-raumenų sutrikimus, 7,4 proc. vaikų buvo nustatyti regėjimo sutrikimai. Nemažiau svarbi sveikatos problema kvėpavimo takų ligų paplitimas. 5 proc. vaikų nustatyta širdies-kraujagyslių sistemos sutrikimai. Kasmet didėja mokinių, turinčių endokrininės sistemos sutrikimų skaičius.  Jis 2017 metais siekia 5 procentus.

Plačiau su Raseinių rajono ikimokyklines ugdymo įstaigas lankančių vaikų sveikatos būklės analize 2017 m. galite susipažinti paspaudę šią nuorodą.

Mažųjų tarpe sveikatos problemos panašios, tik jų amžiaus ypatumai lemia tai, kad tam tikri sutrikimai dažnai būna fiziologiniai ir su amžiumi išnyksta: pvz. plokščiapadystė su amžiumi, arba taikant tinkamas profilaktikos priemones, tam tikrus pratimus yra koreguojamas sutrikimas. Didesnį nerimą kelia tos ligos, kurioms amžius neturi įtakos, pvz. bronchinė astma, kuri tampa aktuali tiek darželinukams, tiek mokyklinio amžiaus vaikams.

Pagrindinės vaikų sveikatos problemos, be abejo, siejamos su mažu vaikų judėjimu, dideliu valandų skaičiumi, kurios praleidžiamos prie kompiuterio, televizoriaus, mobiliųjų telefonų ekranų. Būtent šie faktai ir sukelia  dažniausiai pasitaikančius vaikų sveikatos sutrikimus. Tėvų užimtumas, bendravimo su vaiku stoka lemia mažiesiems registruojamus kalbos sutrikimus. Blogi mitybos įpročiai ir netinkama dantų higiena, ypatingai įtakoja dantų karieso atsiradimą. Ypač daug karieso pažeidimų registruojama pieniniuose dantukuose. 2017 metais sveikus dantis turėjo 57 proc. patikrintų ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankančių vaikų.

Gresia naujos ligos

Gydytojai įspėja, kad šiuo metu mūsų visuomenėje vyrauja epidemija ir situacija darosi vis blogesnė. Šią epidemiją gydytojai pavadino – spausdinimo arba žinučių kaklas (“text neck“). Spausdinimo kaklas – tai padėtis, kuomet žmogus yra susikūprinęs ir žiūri į elektroninius prietaisus (išmaniuosius telefonus,  planšetes) valandų valandas, tuo sukeldamas dideles apkrovas stuburui.

Australijos mokslininkai apskaičiavo, kad išmaniųjų įrenginių naudotojai į juos žiūri vidutiniškai keturias valandas per dieną – tai reiškia, kad per metus kaklinė stuburo dalis gauna 1400 valandų papildomos įtampos. Jaunimas prie mobiliųjų telefonų praleidžia dar daugiau laiko. Žmogaus galva sveria iki 5,5 kilogramo, tačiau, ją palenkus, kaklo raumenims tenka įsitempti iki penkių kartų daugiau, o dėl fizinio sverto poveikio ir sunkio jėgos svoris, kurį tenka atlaikyti kaklo raumenims, smarkiai padidėja. Dėl to pervargsta kaklas ir sprandas, nebeišlaikoma taisyklinga padėtis, atsiranda anatominių pakitimų ir net gali išsivystyti lėtinis artritas. Taip pat gali padažnėti galvos skausmai.

Nauji pavojai ir nauji sutrikimai skatina atkreipti dėmesį ir ieškoti naujų prevencijos būdų vaikų sveikatai išsaugoti. Jeigu iki šiol mes didelį dėmesį kreipėme į tai, kaip vaikas sėdi suole, namuose prie stacionaraus kompiuterio, tai šiuo metu labai svarbu vaikus mokyti ir kaip taisyklingai naudotis mobiliaisiais telefonais ar planšetiniais kompiuteriais.

Sveikatos stiprinimas bendrojo lavinimo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose turi tapti neatsiejama kiekvienos ugdymo įstaigos kasdienės veiklos dalimi. Taip bus lavinami jaunų žmonių gebėjimai rinktis sveiką ir saugią gyvenseną. Labai svarbu, kad vaikų sveikatos stiprinime dalyvautų visa mokyklos bendruomenė – tiek pedagogai, tiek vaikai, tiek jų tėvai. Sveiki vaikai – tai sveika visuomenė ateityje.

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Asta Kavaliauskienė