Užgavėnės Kaulakiuose

Užgavėnės – žiemos šventė, simbolizuojanti žiemos išvarymą siekiant prisišaukti pavasarį bei žyminti paskutinę žiemos mėnesio dieną. Šventė žavi liaudiško humoro grožiu ir kūrybingumu. Pagrindiniai šventės simboliai – persirengėliai, kaukės, blynai, Lašininio ir Kanapinio kova, Morės deginimas. XX a. pabaigoje Užgavėnės daugelyje Lietuvos regionų, išskyrus Žemaitiją, buvo primirštos, tačiau apie 1985-1990 metus jos vėl buvo atgaivintos. Žemaičių Užgavėnių tradicijas perėmė ir kiti regionai. Užgavėnių pavadinimas kilęs nuo „Gavėnios“ pavadinimo, o pastarasis nuo žodžių „gavėti“ (silpti) bei „gautis“ (žemė gaunasi iš po žiemos miego). Užgavėnių šventė nuo senų laikų žinoma visoje Europoje. Šventė yra pagoniška, tačiau vėliau glaudžiai susieta su krikščionybe. Seniau Užgavėnės buvo vadinamos Ragučio švente. Pagal liaudies mąstyseną, Užgavėnės – tai slenkstis tarp nueinančios žiemos ir ateinančio pavasario. Savo pobūdžiu Užgavėnės yra tarsi karnavalas – tai liaudies šventė nesusijusi su jokiomis bažnytinėmis apeigomis (išskyrus faktą, kad šventės laikas priklauso nuo Velykų laiko).

Vasario 25 d. RRKC Kaulakiuose vyko Užgavėnių šventė. Šventę pradėjo persirengėliai (Lašininis, Kanapinis, Velniūkštis), kurie nuo ryto, lydimi muzikantų (Kęstutis Klikna, Valdas Paulauskas) griežiamos muzikos, važinėjo po sodybas ir kvietė į šventinį vakarą. Norinčius patekti į Užgavėnių šėlsmą, reikėjo patirti „Daktarės“ (Elena Pocienė) patikrą ir skiepus, bei pajusti saldų piliulių skonį. Vakaro metu tradiciškai įvyko Lašininio (Kęstutis Klikna) ir Kanapinio (Stasė Grinevičienė) kova. Vakarą vedęs Velniūkštis (Regina Grinevičienė) šmaikštaudamas kvietė visus dalyvauti  įvairiuose atrakcijose. Dalyviai išbandė jėgas „kovodami tarpusavyje“, dalyvaudami įvairiuose žaidimuose, kaukių demonstracijoje. Už tai buvo apdovanoti valgomais medaliais ir kitais prizais, kuriuos įsteigė ir pagamino darbščiosios Kaulakių kaimo bendruomenės moterys. Šventę vainikavo Morės deginimas. Iškilminga eisena palydėjo Morę  į „egzekucijos“ vietą. Skambėjo linksma muzika bei visuotinis skandavimas „žiema, žiema bėk iš kiemo“. Po šios šaunios žiemos varymo apeigos šventės dalyviai ragavo neapsakomo gardumo blynus ( ir su kopūstais, ir su uogiene ir …). 

Didžiai dėkoju Kaulakių kaimo bendruomenei už nuoširdų, glaudų, geranorišką bendradarbiavimą, organizuojant kultūrinius renginius.

 Teksto ir nuotraukų autorius: RRKC Kaulakiuose kultūrinių renginių organizatorius Kęstutis Klikna

no images were found