Ugniagesiai gelbėtojai įspėja: ugnis siaubia ištisus kaimus

Pastaruoju metu Lietuvoje įsivyravus sausiems bei vėjuotiems orams susidarė labai palankios sąlygos gaisrams kilti bei plisti. Siekdamas užkirsti kelią gaivalinėms nelaimėms, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos praneša, jog valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos padaliniuose sustiprinama parengtis. Jos metu bus organizuojamas nuolatinis keitimasis informacija, paskirti atsakingi pareigūnai informacijai bei įvykiams tirti ir valdyti, užtikrinant atsakingų pareigūnų budėjimą namuose, optimizuotas darbuotojų, dirbančių pamainomis, skaičius, kad būtų užtikrintas pagrindinių transporto priemonių (automobilinių cisternų, vandens transportavimo automobilių ir kt.)  išvykimas į gaisro vietą.

Ugniagesiai primygtinai prašo gyventojų šiuo metu susilaikyti nuo bet kokio atviros ugnies naudojimo lauke iki pasikeis oro sąlygos ir sumažės gaisringumo pavojus. Taip pat prašome būti itin budriems naudojant ugnį ir buityje.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, vertindamas didelį gaisrų pavojų šalies miškuose, rekomenduoja  sušaukti prevencinius savivaldybių ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdžius, kuriuose būtų apsvarstytos prevencinės priemonės gaisrams išvengti,  įvertintas  savivaldybės civilinės saugos sistemos pajėgų pasirengimas galimiems gaisrams, būtinybė sustiprinti civilinės saugos sistemos parengtį, numatyti kitas priemones,  reikalingas gresiančiai ekstremaliajai situacijai valdyti – gyventojų informavimą, evakavimą, laikinąjį apgyvendinimą kolektyvinės apsaugos statiniuose ir kt.

Per tris pastarąsias paras šalyje sudegė 41 pastatas ir 177 ha atvirų teritorijų. Balandžio 25 d. Šalčininkų rajone, Dieveniškių seniūnijoje, Krakūnų kaime, kilo milžiniškas gaisras. Ten degė visa gatvė – net 14 pastatų. Pasak ugniagesių, nuo karščio kaime net asfaltas įkaito. Gaisrą gesino 5 gaisrinės autocisternos. Į pagalbą ugniagesiams atskubėjo pasieniečiai ir savanoriai ugniagesiai. Po kiek laiko Trakų rajone, Rūdiškėse, užsidegė 10 pastatų: vienas ūkinis ir 9 sandėliukai.  Prieš vidurdienį Zarasų rajone, Stelmužės kaime, sudegė 5 pastatai. 

Balandžio 24 d. dėl padegtos žolės ir šiukšlių supleškėjo 9 pastatai Panevėžio ir Rokiškio rajonuose ir per 20 ha miško Mažeikių rajone. Apie 13 val. Panevėžio rajone, Glitėnų kaime, kilęs didžiulis gaisras buvo suvaldytas tik ugniagesių gelbėtojų operatyvumo ir profesionalumo dėka. Deja, jiems atvykus jau liepsnojo 2 gyvenamieji namai ir 3 ūkiniai pastatai. Nedaug trūko, kad liepsnos būtų pasiglemžusios pusę kaimo. Ugniagesiai išgelbėjo 7 gyvenamuosius namus ir 1 gamybinės paskirties pastatą. Liepsnas malšino 8 gaisrinės autocisternos, per 30 miesto ir rajono ugniagesių. Į tarnybą buvo sukviesti ir tą dieną nedirbantys ugniagesiai.

Tą pačią dieną Rokiškio rajone, Uvainių kaime, nuo pakelėje degančios žolės užsiliepsnojo 4 pastatai. Atvykus ugniagesiams, atvira liepsna jau degė gyvenamasis namas, ūkinis pastatas, garažas ir pirtis. Gaisro metu jie sudegė. Ugnis išplito ir į mišką. Keliose vietose išdegė 65 arai miško.

Balandžio 24 d. Mažeikių rajone, Užlieknės kaime, degė Jonaičių miškas. Keliose vietose išdegė 21,5 ha miško paklotės.

Nuo metų pradžios ugniagesiai gesino 2565 žolės ir miškų gaisrus, kurių metu išdegė per 2600 ha atvirų teritorijų, iš jų 212 ha miško paklotės.

Ugniagesiai dar kartą įspėja gyventojus nedeginti žolės, šiukšlių, nekurti laužų, nepalikti be priežiūros šašlykinių, nes gaisro nuostoliai gali būti neprognozuojami.