Tęsiamos socialinės iniciatyvos „Rinkis gyvenimą“ veiklos

Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas 2019 metais finansuos 52 projektus, skirtus skatinti visuomenę gyventi sveikai ir stiprinti psichikos sveikatą. Šiemet prevenciniams projektams bei moksliniams tyrimams skirta daugiau kaip 3 mln. eurų, o sutartis su projektų vykdytojais tikimasi pasirašyti iki rugpjūčio 22 dienos.

Laikinai einančio pareigas sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, efektyviausia komunikacija vyksta, kai patys visuomenės atstovai savo pavyzdžiu skatina kitus gyventi sveikai bei griauna klaidingus stereotipus apie psichikos sveikatą.

„Projektų vykdytojų tikslas yra paskatinti visuomenės narius rinktis gyvenimą, kuris susideda iš įvairių sveiko gyvenimo būdo dalių. Tai mityba, fizinis aktyvumas, socialinė aplinka, psichinė ir emocinė sveikata bei kita. Dažnai tokioms iniciatyvoms ir tyrimams pritrūksta lėšų, tad džiugu, jog fondas gali paskatinti biudžetines ir viešąsias įstaigas bei nevyriausybines organizacijas įgyvendinti teigiamus pokyčius“, – sako A. Veryga.

Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos pirmininkas Šarūnas Narbutas džiaugiasi, kad kasmet sulaukiama vis daugiau paraiškų, kurių išpildymas ir siekiami rezultatai yra aiškiai pagrįsti.

„Vertinant veiklos rezultatus svarbiausias rodiklis yra žmonės, kurie įkvėpti fondo finansuojamų veiklų imasi pokyčių ir pradeda gyventi sveikiau. Praėjusiais metais daug dėmesio skyrėme priklausomybių prevencijai ir pagalbos teikimui priklausomiems žmonėms bei jų šeimos nariams, o rezultatai ir gauti atsiliepimai tik pagrindžia fondo teikiamą naudą. Šiemet norime paskatinti visuomenę rinktis sveiką gyvenimo būdą ir drąsiai kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus, kai užklumpa nepakeliami sunkumai“, – teigia Š. Narbutas.

Sveikos gyvensenos skatinimo projektams šiemet skirta beveik 2 mln. eurų. Bus užtikrinamas socialinės informacinės kampanijos „Rinkis gyvenimą“ tęstinumas, taip pat vykdomi prevenciniai projektai, skatinantys fizinį aktyvumą, sveikatai palankių elgsenos įpročių formavimą ir stiprinimą bei mažinantys tabako gaminių ir elektroninių cigarečių vartojimą ankstyvame amžiuje. Mokslinių projektų metu bus sukurtas mokinių fizinio pajėgumo nustatymo, stebėsenos ir analizės modelis, kuris padės geriau stebėti vaikų fizinio aktyvumo pokyčius, bus tiriamas depresijos paplitimas atskirose gyventojų grupėse, vertinamas reagavimo į savižudybės krizę sistemos veiksmingumas.

Visuomenės psichikos sveikatos stiprinimui skirta per 1 mln. eurų, už kuriuos bus sukurtas ir išbandytas nuotolinis psichologinės konsultacijos vaizdo priemonėmis modelis, išplėstos psichologinio konsultavimo ir emocinės paramos studentams bei emocinėje krizėje esantiems žmonėms paslaugos. Taip pat bus sukurtas kompleksinės integruotos pagalbos paslaugų modelis, skirtas raidos sutrikimus turintiems vaikams ir jų šeimos nariams.

Tarp kitų fondo veiklų numatytos įvairios kitos švietėjiškos veiklos, skatinančios pasirinkti sveiką gyvenimo būdą ir rūpintis savo psichine sveikata. Mokslinių projektų rezultatų tikimasi sulaukti po dvejų metų, o prevencinių projektų pasiekimai bus skaičiuojami jau kitąmet.

 

SAM Spaudos tarnyba