Teismas apie R.Ačo pažeidimą: narystės asociacijoje sustabdymas privataus intereso nepašalina

 

Vien tai, jog Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas sustabdė narystę asociacijoje „Rasai”, nereiškia, kad jis nebeturi jokių privačių interesų jos veikloje. Tokius interesus bei R.Ačo veikimą išimtinai asociacijos naudai patvirtina aktyvūs jo paties veiksmai kalbant šios asociacijos vardu ir pristatant su ja susijusio sprendimo projektą savivaldybės taryboje. Tokią nutartį paskelbė Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT), atmetęs R.Ačo skundą dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) jam konstatuoto pažeidimo. Teismo teigimu, VTEK sprendimas yra pagrįstas ir teisėtas, todėl jį naikinti nėra pagrindo.

Pernai gruodį VTEK konstatavo, kad R.Ačas veikė esant interesų konfliktui ir dėl to pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą. Jis dalyvavo asociacijos „Raseinių krašto ateities sąjūdis „Rasai“ veikloje kaip valdybos narys, o vėliau šią veiklą laikinai sustabdė. Tuo metu R.Ačas derino ir Raseinių rajono savivaldybės tarybai pristatė sprendimą, kuriuo siūlyta asociacijai „Rasai” skirti prižiūrėti evangelikų liuteronų senąsias kapines ir Pirmojo pasaulinio karo Vokietijos imperijos karių kapus. Sprendimas parengtas pagal asociacijos „Rasai” prašymą. Savivaldybės taryba siūlymui pritarė ir įgaliojo Raseinių miesto seniūniją sudaryti kapų priežiūros sutartį su šia asociacija iki 2020 m. Narystės asociacijoje „Rasai” sustabdymą R.Ačas deklaravo tik po to, kai VTEK pradėjo dėl jo tyrimą.

VAAT akcentavo teismų praktikoje įtvirtintą poziciją, kad valstybinėje tarnyboje dirbančio asmens narystė asociacijoje yra suvokiama kaip privatus interesas, o pats R.Ačas šį sustabdymą nurodė esant laikiną. Taigi aplinkybės nepaneigia, jog R.Ačas veikė interesų konflikte. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra pasisakęs, kad privatus interesas gali būti ir nematerialinis, nukreiptas į konkretaus asmens naudos sukūrimą. Pats savivaldybės administracijos direktorius teigė, kad jis savo veiksmais siekė įgyvendinti viešąjį interesą. Tačiau VAAT primena, kad viešieji interesai yra visuomenės suinteresuotumas, jog asmenys valstybinėje tarnyboje sprendimus priimtų be jokio asmeninio suinteresuotumo.

VAAT taip pat atmetė keturių Raseinių rajono savivaldybės tarybos narių skundus ir paliko galioti VTEK jiems kontatuotus pažeidimus. Ričardas Bartkus, Česlovas Kenstatavičius, Aurelija Rimkienė bei Romaldas Zubiela, patys būdami asociacijos „Rasai” nariais, balsavo savivaldybės tarybos posėdyje priimant sprendimą dėl kapų priežiūros skyrimo minėtajai asociacijai.

 

VTEK informacija