Šią savaitę šešias didžiąsias Lietuvos ligonines pasiekė būtiniausių medicininių priemonių siunta už 291 tūkst. eurų. Tai jau antroji labdaros ir paramos fondo „Rūpestinga širdelė“ medicininių priemonių partija – bendra dviejų siuntų vertė siekia beveik pusę milijono eurų, kuriuos kovai su koronavirusu suaukojo šalies technologijų įmonės. Pirmosios priemonės jau išdalintos mažesnėms sveikatos priežiūros ir gydymo įstaigoms bei senjorų globos namams.
„10 tūkst. medicininių kombinezonų, 50 tūkst. kaukių ir 25 tūkst. respiratorių dar šią savaitę bus išdalinti šešioms didžiausioms šalies ligoninėms: Santaros klinikoms, Respublikinei Vilniaus universitetinei ligoninei, Kauno klinikinei ligoninei, Respublikinėms Klaipėdos ir Šiaulių ligoninėms, taip pat Marijampolės ligoninei. Transportuojant krovinius teko patirti nemažai nesklandumų– pirmąją mūsų siuntą sustabdė Vokietijoje, akimirką buvo neaišku, ar ją atgausime, bet šiuos iššūkius pavyko veikti bendromis jėgomis. Tačiau džiaugiamės, kad paskutinioji siunta jau pasiekė Lietuvą, o priemonės netrukus atsidurs pas mūsų šių dienų herojus – medikus“, – sako paramos iniciatorius IT įmonių grupės „Tesonet“ vienas įkūrėjų Tomas Okmanas.
Didžioji dauguma apsaugos priemonių įsigytos Kinijoje, dalis respiratorių – iš tiekėjų Lietuvoje. Medicininių reikmenų krovinys iš Džengdžou miesto Kinijoje lėktuvu praėjusį ketvirtadienį atkeliavo į Kauno oro uostą, o šią savaitę priemonės bus išvežiotos po Lietuvos ligonines.
Apsaugos priemonių nugabenimą į Lietuvos ligonines užtikrins vaistinių tinklas „Gintarinė vaistinė“ kartu su iniciatyvos lėšas padėjusiu administruoti labdaros ir paramos fondu „Rūpestinga širdelė“.
„Didžiuojamės galėdami prisidėti prie iniciatyvos, kad Lietuvos medikai būtų tinkamai apsaugoti ir nerizikuodami savo sveikata galėtų mumis pasirūpinti. Noriu padėkoti visoms technologijų įmonėms už tokį sutelktumą ir operatyvumą bei finansinę pagalbą net ir ekonomiškai sudėtingu laikotarpiu. Tai tik parodo, kokie vieningi ir susitelkę galime būti krizės metu“, – sako fondo „Rūpestinga širdelė“ vadovas Tomas Šinska.
Pasaulinė kova dėl apsaugos priemonių
Pasaulis šiomis dienomis susiduria su iššūkiu gauti būtinųjų medicininių reikmenų, ne išimtis ir Lietuva. Priemones greičiau gauna tos šalys, kurių užsakymai yra didesni. Dėl šios priežasties medicininių prekių pirkimą ir gabenimą koordinavę iniciatyvos partneriai turėjo užduotį, jog užsakymas būtų kuo didesnis bei Lietuvą pasiektų kaip įmanoma greičiau.
„Visam pasauliui reikia apsauginių priemonių, todėl bandymas jų įsigyti primena išlikimo kovą, kurioje varžomasi užsakymų sumomis, derybiniais gebėjimais, bet daug ką lemia ir paprasčiausia sėkmė. Džiaugiamės, kad paramos kampanijos iniciatoriams pavyko rasti tarpininkų pačioje Kinijoje, jie padėjo išsirinkti reikiamas prekes ir patikrinti jų kokybę. Šiuo metu solidarumas ir sutelktumas yra be galo svarbūs, be jų negalėtume įgyvendinti tokių didžiulių tikslų taip greitai. Dabar mūsų prioritetas – kad didžiosios šalies ligoninės ir jose su virusu kovojantys medikai kuo greičiau būtų aprūpinti šiomis apsaugos priemonėmis, kurios bus pristatytos į penkis šalies miestus, labiausiai nukentėjusius nuo pandemijos“, – teigia „Gintarinės vaistinės“ generalinė direktorė Rūta Bagdonavičienė.
Beveik pusė milijono surinkta per tris paras
Draugėn susibūrusios technologijų įmonės 450 tūkst. eurų medikams reikalingų apsaugos priemonių siuntai surinko vos per 72 val. Idėjos iniciatorių T. Okmano ir G. Doronin Koltan teigimu, iniciatyva užsikūrė nuo paprasčiausio noro prisidėti prie bendros kovos su koronavirusu ir kelių skambučių verslo partneriams bei draugams.
„Pandemijos akivaizdoje absoliučiai pasikeitė socialinės atsakomybės suvokimas versle, supratome jos svarbą tokių krizių kaip ši metu – tą pajutome ir mes, ir mūsų partneriai. Visada rūpindavomės ne tik savo darbuotojais, bet ir norėdavome kokiu nors būdu prisidėti prie šalies gerovės. Tačiau ši iniciatyva – kitokia, nes kovojame su virusu, kuris parklupdė visą šalį dar neregėtu mastu. Vos sulaukusios kvietimo prisidėti prie medicininių priemonių siuntos įmonės ir jų vadovai iš karto sutiko. Tam neprireikė nei konkretaus plano, nei argumentų, kodėl verta tai daryti ar informacijos, ką tiksliai ketiname įsigyti už surinktas lėšas. Patys nustebome, kad maža iniciatyva išaugo iki tokio dydžio. Esame daugiau nei vieningi, kai to prireikia ir sugebame pranokti savo pačių lūkesčius“, – pastebi T. Okmanas.
Pirmoji siunta – jau išdalinta
Pirmame etape iniciatyvai suaukotų medicininių priemonių vertė siekė 115 tūkst. eurų. Jos išplatinimu pasirūpino „Laisvės TV“ komanda. Keli tūkstančiai medicininių kaukių ir respiratorių buvo išdalinti medicinos įstaigoms pagal jų prašymus. Dar keli tūkstančiai daugkartinio naudojimo apsauginių veido kaukių buvo išdalinti senelių namams ir Maltos ordino pagalbos tarnybai.
Visų prekių paieška, jų užsakymu ir logistika pasirūpino iniciatyvos rėmėjas Gerbert Doronin Koltan, įmonių grupės „Tesonet“ atstovai, bei Imantas Paulauskas, atstovas Kinijoje iš įmonės „LithuaniaChinaTrade“.
Iniciatyvos rėmėjai:
„Invalda INVL“, „Vinted“, „Hostinger“, „Tesonet“, „Modus Group“, „Oberlo“, „Bored panda“, „Trafi“ platformos plėtotoja „Intelligent Comunications“, „TeleSoftas“, „Team Atlantis“, „BaltCap“, „Nordwealth“, „Girteka“ ir kiti.