Tarpinstitucinė veikla per artimiausius dvejus metus įgaus pagreitį

Vyriausybė patvirtino Narkotikų, tabako ir alkoholio prevencijos tarpinstitucinį veiklos planą 2019–2021 metų laikotarpiui, kurį įgyvendins 12 institucijų. Jame numatytoms priemonėms 2019-iems metams įgyvendinti skirta 48 mln. eurų – beveik du kartus daugiau, nei 2018-aisiais. Planas bus įgyvendinamas paklausos, pasiūlos, žalos mažinimo ir stebėsenos srityse.  

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, kryptingą į narkotikų, tabako ir alkoholio prevenciją nukreiptą valstybės politiką galima sėkmingai įgyvendinti tik visoms atsakingoms institucijoms susivienijus ir nesivaikant populiarumo.

„Šiandien matome, kaip psichoaktyviųjų medžiagų prieinamumas ir vartojimas neigiamai veikia visuomenę, ypač jaunimą. Tad mindžiukuoti ar tikėtis, kad kažkas kitas imsis atsakomybės, nes patiems apie tai kalbėti galbūt nepopuliaru, yra nusikaltimas. Mažinti narkotikų, tabako ir alkoholio pasiūlą ir paklausą yra būtina. Žinoma, pokyčiai neįvyks per dieną, bet turime aiškią ilgalaikę strategiją, kantrybės ir ryžto tai įgyvendinti“, – sako ministras A. Veryga.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktoriaus pavaduotojos, laikinai atliekančios direktoriaus funkcijas Gražinos Belian teigimu, siekiama gana ambicingų pokyčių: per trejus metus 3 litrais mažesnis absoliutus alkoholio suvartojimas, tenkantis vienam šalies gyventojui, vyresniam nei 15 metų amžiaus; mažiau 15–16 metų amžiaus moksleivių, bent kartą vartojusių kokį nors nelegalų narkotiką; taip pat penktadaliu mažesnis rūkančiųjų skaičius.

„Ką mes jau laikytume laimėjimais? Pirmiausia, nepilnamečiams bus sunkiau gauti cigarečių ir alkoholio. Įgyvendinę numatytas priemones ir išmintingai įvertinę stebėsenos rezultatus, galime tikėtis, kad taip pat mažės sergamumas alkoholinėmis psichozėmis, mirčių nuo narkotikų perdozavimo skaičius, ŽIV plitimas per švirkščiamuosius narkotikus“, – teigia G. Belian.

Dėmesys toliau skiriamas vaikų ir jaunimo švietimui apie tabako, alkoholio ir narkotikų žalą (www.askritiskas.lt, www.nerukysiu.lt), plėtojamos neformaliojo švietimo veiklos bei prevencijos programos mokyklose ( „Savu keliu“, „Mentorystė“ ir kt.). Taip pat teikiama pagalba nepilnamečiams nuo 14 metų, eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas.

Pasilinksminimo vietose, pavyzdžiui, festivaliuose, lankytojams dalinama informacija apie psichoaktyviųjų medžiagų poveikį ir riziką, lytiškai plintančias ligas, vairavimą apsvaigus, taip pat sudaromos galimybės pasitikrinti blaivumą alkotesteriais bei atlikti greitąjį ŽIV testą, visą parą teikiama profesionali psichologinė pagalba.

Be kitų priemonių taip pat numatoma plėsti ambulatorinių ir stacionarinių gydymo paslaugų teikimą žmonėms, sergantiems priklausomybės ligomis, užtikrinti jiems psichosocialinės reabilitacijos ir integracijos į darbo rinką paslaugas, apimant ir esančiuosius laisvės atėmimo vietose.

Mažinant pasiūlą, bus vykdomas inovatyvus savivaldybių ir verslo konsultavimas. Numatoma licencijuoti veiklą, susijusią su žaliaviniu tabaku ir kaitinamojo tabako produktais, ir atlikti elektroninių cigarečių skysčių kokybinius sudėties tyrimus. Mažinant kontrabandą, bus stiprinama valstybės sienos kontrolė, taip pat kriminalinė žvalgyba. Bendradarbiaujant su savivaldybėmis, bus plečiamos žalos mažinimo paslaugos.

Vykdant stebėseną, planuojama atlikti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo bei kitus tyrimus. Numatyta, kad ankstyvosios intervencijos programos įgyvendinimo stebėseną vykdys savivaldybių teritorijoje veikiantys visuomenės sveikatos biurai, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

 

SAM Spaudos tarnyba