Gruodžio 10 d. nuotoliniu būdu sušauktas Raseinių rajono savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto posėdis. Jame ilgai diskutuota dėl šiuo metu rengiamo sprendimo projekto, kuriuo numatyta likviduoti Ilgižių, Gylių ir Kaulakių medicinos punktus bei Žaiginio bendrosios praktikos gydytojo kabinetą. Siekiant išsiaiškinti gyventojų poziciją, posėdyje buvo pakviesti dalyvauti minėtų seniūnijų seniūnai, bendruomenių pirmininkai, asmens sveikatos priežiūros specialistai ir kiti suinteresuoti asmenys.
Komiteto posėdis buvo skirtas aptarti skirtingų visuomenės grupių pozicijas. Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Aldona Ona Radčenko informavo, kad prieš gruodžio 28 d. vyksiantį Raseinių rajono savivaldybės tarybos posėdį komitetas rinksis dar kartą ir jau teiks savo pasiūlymus.
Alternatyva medicinos punktams – mobili pagalba namuose
Pristatydama rengiamą dokumentą, Raseinių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Violeta Užringienė akcentavo poreikį didinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą kaimiškųjų vietovių gyventojams. Raseinių PSPC jau kuris laikas teikia slaugos bei paliatyviosios pagalbos namuose paslaugas. Nuo lapkričio mėn. įstaigai yra suteikta (VASPVT) licencija šiai veiklai vykdyti. V. Užringienė pažymi, kad pasikeitus sveikatos apsaugos ministro įsakymui, tokių paslaugų gavėjų sąrašas dar labiau išsiplėtė. „Jeigu anksčiau namuose ambulatorines paslaugas galėjome suteikti apie 360 žmonių, dabar galime 900“, – teigė ji.
Poliklinikoje veikia naujasis slaugos padalinys, kuris visame rajone teikia ambulatorines slaugos paslaugas prie įstaigos prisirašiusiems pacientams. Slaugos padalinys yra aprūpintas automobiliais, mobiliaisiais telefonais ir būtiniausia įranga. V. Užringienė informuoja, kad slaugos specialistų komanda yra pasipildžiusi kineziterapeutu, socialiniu darbuotoju, slaugytojų padėjėjais. Šie ir kiti specialistai užtikrina gyventojų aprūpinimą asmens sveikatos priežiūros paslaugomis. Iš viso mobilią komandą sudaro 16 specialistų.
Slaugytojai pacientų namuose gali atlikti nemažai įvairių slaugos procedūrų, t. y. suleisti vaistus, prijungti ir prižiūrėti lašinės sistemą, paimti kraują ar šlapimą laboratoriniams tyrimams, užrašyti elektrokardiogramą, užtikrinti žaizdų bei pragulų profilaktiką ir priežiūrą, dirbtinių kūno angų (stomų) priežiūrą, enterinį maitinimą ir kt. Pacientas ar jo artimieji dėl slaugos paslaugų namuose turi kreiptis į šeimos gydytoją. Vėliau pacientas bendrauja tiesiogiai su slaugytoju dėl poreikio suteikti tam tikras paslaugas.
Specialistų trūkumas
Anot Raseinių PSPC direktorės V. Užringienės, net ir su skatinimo priemonėmis, yra sunku pritraukti specialistus darbui periferijoje. Jos teigimu, Žaiginio bendrosios praktikos gydytojo kabinete jau ilgą laiką nėra gydytojo, kuris galėtų ten nuolat dirbti. „Slaugytoja šiuo metu turi nedarbingumo pažymėjimą ir yra pensinio amžiaus. Ten vieną dieną per savaitę iki karantino dirbusi gydytoja turi didelį krūvį. Be Žaiginio, ji dar dirba Šiluvos ir Betygalos ambulatorijose“, – informavo V. Užringienė.
Slaugytojos pastebi daugiau privalumų
Posėdyje savo įžvalgomis dalinosi ambulatorines paslaugas namuose teikiančios Raseinių PSPC specialistės. Slaugytojos mobilios komandos darbą vertina teigiamai ir pastebi, kad namuose suteikiamos paslaugos pasiekia ženkliai didesnį gyventojų skaičių, ypatingai tų, kurie nėra pajėgūs atvykti į medicinos punktą. Jos teigia, kad mobilios komandos darbo modelis yra patrauklesnis ir patiems specialistams, nes organizuojamas efektyviau negu medicinos punkte, kur kartais per dieną sulaukiama tik kelių pacientų.
„Mobilios medicinos paslaugos – arčiau namų ir arčiau gyventojų. Daug kas priklauso nuo šias paslaugas teikiančių žmonių. Manau, kad viską atlikus tinkamai, gyventojai nenukentėtų“, – savo nuomonę išsakė Savivaldybės gydytoja Akvilė Juškienė.
Sukėlė daug diskusijų
Visuomenei jautrus klausimas sukėlė daug diskusijų tarp komiteto narių, bendruomenių atstovų ir seniūnijų seniūnų. Ypatingai daug kalbėta dėl Žaiginio bendrosios praktikos gydytojo kabineto ateities. Svarstyta galimybė jį perkelti į buvusios mokyklos patalpas. Dalyvavusieji posėdyje aktyviai kėlė klausimus, ar bus užtikrintos paslaugos ne tik sunkios būklės pacientams, bet ir kitiems, kurie lig šiol naudojasi medicinos punkto paslaugomis ir patys atvyksta į gydymo įstaigą. Raseinių PSPC direktorė Violeta Užringienė teigė, kad įstaiga turi pakankamai specialistų, kurie bus pajėgūs suteikti minėtas paslaugas.