Susitikime su Vidaus reikalų ministre LPK aptarė sprendimus, proveržiui regionuose pasiekti

Nuotoliniame susitikime su naująja Vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite bei jos komanda Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) vadovybė aptarė regioninės politikos formavimo, migracijos procedūrų tobulinimo ir kitus ministerijos kuruojamose srityse pramonei ir verslui svarbius klausimus.

„Tenka pripažinti, kad iki šiol metai iš metų regioninė politika mūsų valstybėje likdavo nuošalyje. Ypatingai vertiname tai, jog, turint omenyje didelę Vidaus reikalų ministerijos kuruojamų sričių aprėptį ir dėmesį, kurio šiuo įtemptu metu reikalauja ekstremaliosios padėties suvaldymas, ministrė ir jos komanda ne tik atrado laiko kalbėti apie regionų ateitį, bet ir suteikė pagrindo tikėtis, kad regionų gaivinimo planus bus siekiama paversti realiu proveržiu. Tai itin svarbu dabar, kai kalbame tiek apie pandemijos sąlygotus nuostolius, tiek apie naują ES finansinę perspektyvą ir regionų politikos įgyvendinimui numatytas lėšas. Nuo sudėliotų prioritetų ir veiksmų priklausys, ar jos galiausiai bus skirtos naujiems fontanams ir tuščioms miestelių mokykloms renovuoti, ar bus nukreiptos į dar gyvo verslo transformaciją ir naujų darbo vietų kūrimą. Tikimės, kad nacionalinių bei užsienio investicijų pritraukimas į regionus taps vienu svarbiausių Vyriausybės prioritetų“, – pažymi LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius.

Susitikime su ministre buvo aptarti LPK pasiūlymai Vyriausybės 2020-2024 metų programos įgyvendinimo priemonių planui, kuriuose akcentuota būtinybė skatinti regioninių pramonės centrų augimą, su valstybės pagalba į šiuos centrus pritraukiant investicijas. Raginta regionų finansavimą glaudžiai susieti su regioninės politikos formavimu ir jos įgyvendinimu, perduodant savivaldybių atsakomybei dalies biudžetinių lėšų valdymą.

LPK akcentuoja poreikį stiprinti savivaldybių ir regioninių plėtros tarybų administracinius gebėjimus, regioninės plėtros tarybose užtikrinant verslo atstovavimą. Taip pat pasisako už tai, kad viešojo valdymo institucijos būtų skatinamos įtraukti socialinius ekonominius partnerius į regionų politikos formavimą, kad regionuose būtų steigiami nuolat veikiantys kompetencijų centrai, kurie taptų įrankiu užtikrinant tvarią regioninę plėtrą.

Demografijos ir migracijos srityje LPK siūlo deleguoti vienai konkrečiai institucijai migracijos ir demografijos politikos formavimą ir su tuo susijusių programų įgyvendinimą, didinti bendrus imigracijos srautus, kompensuojant nuolatinį bendrą gyventojų skaičiaus ir darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus sumažėjimą, užtikrinti teigiamą migracijos saldo (+11 tūkst. ar daugiau), kad nuo 2025 m. pradėtų augti bendras gyventojų skaičius bei sudaryti supaprastintas sąlygas atvykti į Lietuvą kvalifikuotiems specialistams ir įsidarbinti tose srityse, kuriose Lietuvoje yra darbuotojų trūkumas.

LPK savo pasiūlymuose taip pat pažymėjo poreikį surengti atskirą diskusiją dėl nuo šių metų sausio 1 d. pradėtoms taikyti kvotoms užsieniečiams, atvykstantiems į Lietuvą dirbti pagal profesiją, įtrauktą į profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą. LPK atstovai pažymėjo, kad kai kuriems sektoriams nustatytos kvotos visiškai neatitinka realaus poreikio.