Stichinė sausra išlieka dviejose Pietų Lietuvos savivaldybėse

Nors savaitgalį daugiau ar mažiau palijo visoje šalyje, vertinant agrometeorologines sąlygas pagal hidroterminio koeficiento (toliau – HTK) reikšmes, stichinė sausra ir toliau tęsiasi dviejose Pietų Lietuvos savivaldybėse: Elektrėnų ir Trakų rajono savivaldybių teritorijose1. Varėnos rajone palijo kiek daugiau, tad stichinė sausra šiame rajone baigiasi.
Šios dienos duomenimis, labai sausa ir toliau išlieka Alytaus ir Kėdainių apylinkėse, sausringa – daug kur Rytų Lietuvoje, Pasvalio, Pakruojo, Radviliškio, Kelmės, Prienų, Šakių ir Palangos apylinkėse. Nedidelis drėgmės trūkumas fiksuojamas pavieniuose Pietų ir Rytų Lietuvos rajonuose, taip pat apie Joniškį.
Kitur šalyje vyrauja optimalios drėgmės sąlygos, o Mažeikių, Plungės, Telšių, Rietavo, Šilalės ir Šilutės apylinkėse, kur lietaus kliuvo daugiausiai, fiksuojamas drėgmės perteklius.
Žvelgiant į artimiausių patų orų prognozę, lietaus debesys lankysis daugelyje šalies rajonų, tad situacija šalyje toliau turėtų gerėti.

Drėgmės sąlygos

Vertinant agrometeorologines sąlygas pagal hidroterminio koeficiento (toliau – HTK) reikšmes, sausra, kaip stichinis meteorologinis reiškinys1, pasitraukė iš visų šalies rajonų, tačiau kiek sausiau vis dar išlieka Kėdainių apylinkėje. Sausringos sąlygos fiksuojamos daug kur šalies pietvakariuose, taip pat apie Kelmę ir Šakius, o Joniškio, Pasvalio, Radviliškio, Zarasų, Ukmergės, Širvintų ir Prienų rajonuose – tik nežymus drėgmės trūkumas. Daugiausia Lietuvoje drėgmės sąlygos yra optimalios, tačiau vakarinėje dalyje vis labiau plinta plotai su pertekliniu drėgnumu: tokia situacija šiuo metu vyrauja Mažeikių, N. Akmenės, Plungės, Telšių, Klaipėdos, Rietavo, Šilutės, Šilalės, Pagėgių ir pavienėje Kalvarijos savivaldybėje.

Drėgmės sąlygos 2019 m. liepos 10 d.

– stichine sausra yra laikomos sąlygos, kai HTK < 0,5 išsilaiko ilgiau nei 30 dienų (Lietuvos Respublikos Aplinkos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. D1-870 „Dėl stichinių, katastrofinių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių rodiklių patvirtinimo“ patvirtinti stichinės sausros aktyviosios augalų vegetacijos laikotarpiu rodikliai). Kai HTK < 0,5 išsilaiko 15–30 dienų, sausringas laikotarpis aktyviosios augalų vegetacijos metu laikomas pavojingu meteorologiniu reiškiniu.

Plačiau apie Selianinovo hidroterminį koeficientą skaitykite čia.

Šaltinis: http://www.meteo.lt