Skiriamas didesnis dėmesys visuomenės sveikatos stiprinimo veikloms

Vyriausybė skyrė lėšų jau ketvirtus metus vyksiančioms Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF) veikloms vykdyti. Taip siekiama skatinti visuomenę rinktis sveiką gyvenimo būdą, rūpintis savo psichine ir emocine sveikata bei ugdyti brandesnį visuomenės požiūrį į socialiai jautrias socialines grupes. Kitąmet fondui skirta per 3,2 mln. eurų, o tai beveik 200 tūkstančių eurų daugiau nei pernai.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, kasmet fondas finansuoja vis daugiau sveikatos prevencijos, edukacijos ir mokslinių tyrimų projektų, skirtų visuomenės sveikos gyvensenos įpročių formavimui.

„Kasmet fondas įgyvendina vis įdomesnius projektus, kurie pritraukia visuomenės dėmesį, kelia diskusijas viešojoje erdvėje, o tai tik patvirtina, jog vykdomos veiklos – aktualios gyventojams. Vienas iš šių metų tikslų buvo sujungti visus per trejus metus įgyvendintus projektus, kad kiekvienas žmogus galėtų rasti visą informaciją vienoje vietoje“, – sako ministras A. Veryga.

Visa informacija apie VVSSF vykdomas ir įgyvendintas veiklas yra nuolat pildoma puslapyje www.rinkisgyvenima.lt, kuriame skaitytojai gali lengvai rasti informaciją apie sveiko gyvenimo įpročius, psichinę ir emocinę sveikatą bei naudingus pasiūlymus laisvalaikio praleidimui.

2019 metams fondui buvo skirta kiek daugiau nei 3 mln. eurų, už kuriuos finansuota daugiau nei 50 projektų, paremtų 17 prioritetinių priemonių, skatinančių visuomenę gyventi sveikiau ir stiprinti savo psichinę sveikatą. 2018 metais finansuota 40 projektų, kuriems skirta per 2,71 mln. eurų, o 2017 metais 34 projektai pasidalino 1,25 mln. eurų. Vienas iš svarbiausių VVSSF tikslų – pasiūlyti žmonėms alternatyvą ir diegti visuomenėje supratimą, kad sveikas gyvenimo būdas yra įdomus ir prasmingas.

Projektus įgyvendina fondo finansavimą gavusios nevyriausybinės organizacijos, akademinės ir mokslo įstaigos, nacionalinės ir regioninės žiniasklaidos priemonės. Pavyzdžiui, asociacija „Neišnešiotukas“ kuria edukacinę platformą internete neišnešiotų naujagimių tėvams, o Vilniaus universitetas atliks savižudybių prevencijos veiksmingumo tyrimą šalies savivaldybėse. Tarp projekto veiklų numatytas psichologinės pagalbos teikimas studentams ir emocinėje krizėje esantiems žmonėms, kuriamas pagalbos paslaugų modelis epilepsija sergantiems arba raidos sutrikimų turintiems vaikams bei jų artimiesiems, vykdomos švietėjiškos veiklos.

Apie Valstybinį visuomenės sveikatos stiprinimo fondą:

Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas veiklą pradėjo 2016 metais. Jo lėšos naudojamos visuomenės sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo veikloms, įskaitant prevencinius projektus, socialinę reklamą, mokslinius tyrimus.

Sprendimus dėl fondo lėšų skyrimo priima fondo taryba, kurios sudėtį 5 metams tvirtina Vyriausybė. Tarybą sudaro 14 narių, tarp jų – ministerijų, savivaldos, žiniasklaidos, nevyriausybinių organizacijų, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Nacionalinės sveikatos tarybos atstovai.

Taryba tvirtina Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis remiamų projektų sritis ir jų prioritetus, skelbia konkursus projektams atrinkti, nustato projektų atrankos kriterijus, priima sprendimus skirti arba neskirti lėšas pateiktiems projektams.

Fondo lėšas sudaro Vyriausybės nustatytas praėjusių metų faktinių įplaukų procentas iš akcizo pajamų, gautų už parduotus alkoholinius gėrimus, apdorotą tabaką, bei įplaukų iš lėšų, gautų iš loterijų ir azartinių lošimų mokesčio.

 

SAM Spaudos tarnyba